5 علت دیر حرف زدن کودک پسر و دختر به همراه درمان

علت دیر حرف زدن

علت دیر حرف زدن کودک از یک تاخیر ساده تا یک مشکل پزشکی می تواند متفاوت باشد. یکی از شایع ترین علل می تواند مشکل محیط اطراف کودک باشد. اینکه کودک چون در محیط غنی از نظر کلام نبوده کلمات یا جملات را یاد نگرفته است.

در این نوشته می خواهیم ۶ دلیل حرف نزدن کودک پسر یا دختر را بررسی کنیم. همچنین جهت تشخیص دقیق متخصص مربوطه را به شما معرفی کنیم و در آخر راهکارهای برای رفع یا کمک به حل این مشکل را ذکر کنیم. اما قبل از آن ، آیا کودک شما تاخیر در گفتار دارد ؟

علت دیر حرف زدن کودک پسر

کودک فارسی زبان، اولین کلمه خود را در سن 12 ماهگی بیان می کند.
در سن 18 ماهگی نزدیک به 50 کلمه بیانی دارد.
در دو سالگی قادر هست که جملات و عبارات دو کلمه ای را بیان کند.
اگر فرزند شما در سنین به این مهارتها دست پیدا نکرده است بدون نگرانی به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید.

5 علت دیر حرف زدن کودک پسر یا دختر چیست ؟

در بسیاری از موارد علت دیر حرف زدن کودک مشکل پزشکی نیست. کودک هوش طبیعی و درک بالایی دارد اما به دلیل شیوه ارتباطی غلط والدین هنوز شروع به حرف زدن نکرده است. در ادامه ما 5 دلیل دیر حرف زدن کودک یا حرف نزدن او را بررسی کرده ایم.

 1. شیوه ارتباطی غلط والدین
 2. مشکل در آناتومی گفتار
 3. مشکل در مغز
 4. مشکلات شنوایی
 5. برخی از بیماریها گفتار و زبان

به مرور درباره تمامی این دلایل توضیحاتی را ارائه می کنیم با ما همراه باشید تا درباره علت حرف نزدن کودکان  صحبت کنیم.

می خوای خودت یاد بگیری تو خونه با فرزندت تمرینات گفتاری کار کنی؟ دوره بشنو و صحبت کن تکنیک ها ، بازیها و داستان کلامی را بهت یاد میده و خیلی سریع می تونی حرف زدن فرزندت رو مشاهده کنی. روی لینک آبی بزن


1-علت اول : شیوه اشتباه ارتباط والدین با کودک

از مهمترین علت دیر حرف زدن کودک ، به شیوه ارتباطی والدین با کودک بر می گردد. این ارتباط اشتباه از چند جهت می تواند به رشد حرف زدن کودک صدمه بزند. چند مورد را اشتباهات والدین را در ادامه ذکر می کنیم.

به کودک اجازه تماشای زیاد تلویزیون می دهند.
کودک حرف زدن را از طریق یک ارتباط واقعی و دو طرفه بین دو انسان یاد می گیرد. تلویزیون صرفا خودش است که صحبت می کند. کودکی که زیاد تلویزیون تماشا می کند به مرور یاد می گیرد که صرفا گوش بدهد. این به مرور او را به فرد شنونده خالص تبدیل می کند. به نحوی که تصور می کند وقتی با مادرش یا برادرش است صرفا باید شنونده باشد.

فرصت های کلامی را به او نمی دهد. مادری یا پدری که نیازهای فرزندشان را بدون درخواست کردن برطرف می کنند. به مرور فرصت درخواست کردن را از او می گیرند.

محیط کودک غنی از کلام نیست :محیط برخی از کودکان از لحاظ گفتاری غنی نیست و این خود می تواند علت حرف نزدن کودک باشد. والدین به دلایل مشغله کاری کودک را تنها می گذارند و چندان با او صحبت نمی کنند.

هدیه می خوای ؟

می خوای یک جلسه مشاوره رایگان با یکی از بهترین گفتار درمان ها داشته باشی

کلینیک گفتار درمانی تخصصی کودکان باران ( شعبه غرب تهران )

آدرس : فلکه دوم صادقیه – خیابان آیت الله کاشانی – نبش نجف زاده فروتن – طبقه ۳ واحد ۱۱

برای دریافت یک هدیه جلسه مشاوره رایگان با متخصص گفتاردرمانی
فقط تا پایان این هفته فرصت دارید که سن فرزندتان را به شماره 0087-513-0921 بفرستید.

والدین در سطح کودک حرف نمی زنند: برخی از والدین با فرزند خردسال خود با جملات طولانی و سرعت بالا صحبت می کنند. در این شرایط شما کودک از لحاظ بیانی ضعیف می شود.

علت دیر حرف زدن کودک

استفاده زیاد کودکان از گوشی و یا تلویزیون نیز معمولا باعث تاخیر  در حرف زدن می شود. بنابراین دلیل حرف نزدن کودک می تواند مشکلات محیطی باشد.

سعی کنید با کودکتان زیاد حرف بزنید ، کودکتان را بمدت طولانی تنها نگذارید. او را به محیط های شلوغ مانند پارک ببرید . برای کودکتان کتاب داستان تعریف کنید. حرف زدن کودکتان را تشویق کنید.

[ نوشته پیشنهادی : گفتاردرمانی کودک 4 ساله ]

۲-علت دوم : مشکل در آناتومی گفتار

عوامل زیادی می‌ تواند باعث تاخیر كلامی و زبانی  ( دیر حرف زدن ) كودك شود. مثلا یكی از آن عوامل،‌ معیوب بودن سیستم تكلم كودک ( آناتومی ) ، مثلا کوتاهی بند زیر زبان ممکن است که باعث مشکل تلفظ شود.  یا برخی کودکان با شکاف در سقف دهان و یا لب شکری مشکلات گفتاری دارند. ، دلایل تاخیر كلامی و زبانی متعددی دیگر نیز وجود دارد. برخی از کودکان مشکلاتی در مغز آنها وجود دارد که سبب دیر حرف زدن آنها می شود.

۳-علت سوم : مشکل در مغز

برخی از كودكانی كه تاخیر كلامی دارند ممكن است مشكلاتی در مغز داشته باشند به طوری كه ارتباط كافی در مغز برای تولید صحیح كلام وجود نداشته باشد. این كودكان در استفاده  صحیح از لب ‌ها، زبان و فک و..برای تولید آوا مشکل دارند. عقب ماندگی ذهنی نیز می تواند دلیل حرف نزدن کودک ( برخی از کودکان ) باشد. مشکلات شنوایی نیز می تواند علت دیر به حرف افتادن کودک باشد.

۴-علت چهارم مشکلات شنیداری

مشكلات شنیداری نیز سبب  به تاخیر افتادن حرف زدن می شود. پس اگر كودكی دچار مشكل گفتاری است حتما باید از نظر شنیداری آزمایش شود. چنین كودكانی احتمالا در فهم، تقلید و گفتار مشكل دارند. البته این بدان معنی نیست که علل تمام تاخیر در حرف زدن ، کم شنوایی است.

اگر کودکتان تاخیر در حرف زدن دارد بهتر است ابتدا به آسیب شناس گفتار و زبان ، مراجعه کنید. در صورت صلاحدید او ،  جهت تست شنوایی ارجاع داده می شوید.

عفونت گوش،‌ خصوصا عفونت ‌های مزمن می ‌تواند روی قدرت شنیداری تاثیر بگذارد. باید به عفونت ‌های ساده ‌گوش (كه می ‌تواند یك تهدید باشد)‌ اهمیت داد . اگر چه شاید تاثیری روی گفتار نداشته باشد.دلیل حرف نزدن کودک می تواند کم شنوایی هم باشد.

۵ – علت پنجم : اتیسم :

اتیسم می تواند یکی از علت دیر حرف زدن کودک پسر یا دختر باشد. تشخیص اتیسم به سادگی ممکن نیست. اگرچه متاسفانه اخیرا کودکانی زیادی به اشتباه این تشخیص را دریافت می کند.

کودکی که اتیسم دارد علاقه ای به حضور در جمع و ارتباط با انسانها ندارد. تمایل زیادی به تنها بودن دارد. علاقه زیادی به داشتن رفتارهای تکراری دارد.

۵-علت ششم :سایر اختلالات و موارد پزشکی:

فلج مغزی ، عقب ماندگی ذهنی ، آپراکسی دوران کودکی ، شکاف کام و لب و.. از علت های تاخیر در گفتار و زبان نیز می توانند باشند. اگر کودکتان یک اختلال پزشکی دارد و همچنین دارای تاخیر در گفتار و زبان است حتما به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید.

[نوشته پیشنهادی : کمک به حرف زدن کودک دو ساله]تبعات سهل انگاری در درمان

برخی از والدین با وجود  تشخیص تاخیر در حرف زدن کودکشان  ،  در مشورت با متخصصان تردید داشته و درمان را به تاخیر می ‌اندازند.

اشتباه والدین از آنجائی شروع می شود که علت دیر حرف زدن کودک را دلایل غلط مانند ارثی بودن ذکر می کند. مثلا در خصوص دیر زبان باز كردن كودك خود می ‌گویند «او بزرگ ‌تر خواهد شد و مشكلش رفع می ‌شود» یا  «پدرش هم تا ۵ سالگی حرف نمی زد و بعد خوب شد».

ما قبلا در نوشته سن حرف زدن کودکان  ، درباره  سن حرف زدن کودکان صحبت کردیم و در انجا گفتیم که کودکان در چه سنی ،  مهارتهای مختلف گفتارو زبان  را بدست می آورند. توصیه می کنم در ابتدا این نوشته را مطالعه کنید و مهارتهای گفتاری کودکتان را در جدول مقایسه کنید اگر کودک شما تاخیر در حرف زدن داشت حتما جهت ارزیابی و درمان به متخصص آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر مراجعه کنید )

راهکارهای درمان دیر حرف زدن

مهم نیست علت دیر حرف زدن بچه یا کودک چه باشد در نهایت در بسیاری از موارد اگر شما در زمان مناسب به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید با ارزیابی دقیق و انجام تمرینات توسط متخصص و شما در خانه مشکل رفع می گردد.

1-به گفتار درمانی مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که بسیاری از مراجعان گفتاردرمانی هوش بالایی دارند. شما با مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان و یا دریافت مشاوره آنلاین گفتاردرمانی ، یک ارزیابی دقیق از وضعیت گفتار و زبان کودکتان بدست می آورید. براساس این ارزیابی برنامه درمانی شما طراحی می شود.

آسیب شناس گفتار و زبان ،  بررسی می‌كند كه كودک چقدر می ‌فهمد، چه می ‌تواند بگوید، آیا كودک سعی در برقراری ارتباط به روش ‌های دیگر مثل اشاره كردن و تكان دادن سر و غیره به جای گفتار دارد؟ او وضوح كلام كودک را بررسی می‌ كند، وضعیت دهان او (زبان، دهان و سقف آن) و عملكرد بخش‌ های مختلف دهان برای صحبت كردن را مورد بررسی دقیق قرار می ‌دهد.
فراموش نکنید تنها متخصص ،  جهت ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان کودکان و بزرگسالان ، آسیب شناس گفتار و زبان است. بنابراین بهترین اقداماتی که می توانید برای کودکی که دیر حرف می زند بکنید ، مراجعه به مطب گفتار درمانی است .

در برگه مراکز گفتار درمانی  ما لیستی از مراکز گفتار درمانی سراسر کشور را گرد اوردیم . در اینجا  می توانید براساس نیاز خود آدرس و شماره تلفن مطب مورد نظر را پیدا کنید.

تمرینات خانه

ما قبلا در نوشته ۹ تکنیک آموزش حرف زدن به کودکان در اینباره نوشتیم . در ادامه این تکنیک ها را بصورت مختصر نیز نوشته ایم.

 1. زیاد حرف بزنید : کودکان از طریق شنیدن ، حرف زدن را یاد می گیرند. در سطح کودکتان حرف بزنید مثلا اگر هنوز حرف نمی زند بصورت یک کلمه یک کلمه یا بصورت جملات دو کلمه صحبت کنید.
 2. واضح حرف بزنید : کمی کشیده تر و اغراق آمیز تر حرف بزنید تا کودکتان متوجه صحبتتان شود.
 3. کمتر سوال بپرسید : برخی از والدین بجای توصیح دادن و حرف دزن فقط از کودک سوال می پرسند که این نه تنها کمکی نمیکند بلکه باعث کاهش اعتماد به نفس او نیز می شود.
 4. باز خورد مناسب بدهید : ارائه بازخوردهای ( عکس العمل ) مناسب مانند تشویق کردن ، توجه به صداها و صداسازی ها ، تقلید آنها به حرف زدن فرزندتان کمک می کند.
 5. کتاب داستان بخوانید : از کتاب داستانهای مصور و رنگی استفاده کنید و براساس درک کودک آن قصه را بخوانید. نوشته کتاب تاثیر کتابخوانی بر رشد گفتار وزبان نیز می تواند برای شما مفید باشد.
 6. در بافت مناسب با کودک حرف بزنید : در موقعیت های مختلف مانند حمام ، لباس پوشیدن ، غذا خوردن با کودکتان صحبت کنید. در مورد کارهایی که انجام می دهید ، کارهایی که می خواهید انجام بدهید و یا انجام دادید با او صحبت کنید.
 7. صداهای محیطی و صدای حیوانات را به کودک اموزش دهید.
 8. در ابتدا حرف زدن برای تلفظ صحیح به کودک فشار نیاورید: در ابتدا همه کودکان در بیان کلمات مشکلات تلفظی ای دارند اما به مرور این مشکلات کمتر می شود.
 9. به تلاش های نوزادتان برای حرف زدن توجه کنید : ممکن است نتیجه این تلاشها یک صداسازی ساده باشد با این حال به تلاشهایی که برای ارتباط بر قرار کردن انجام می دهد توجه کنید. توجه کردن و تشویق کردن شما سبب تکرار مجدد این تلاشها و در نتیجه زود حرف زدن نوزاد تان می شود.  برای آموزش حرف زدن به نوزاد  باید صبور باشید.

جمع بندی

ما در این نوشته درمورد علت دیر حرف زدن کودکان صحبت کردیم و گفتیم که علل می تواند شامل : شیوه ارتباطی مشکل ساختاری در سیستم تکلم (آناتومی) ، کم شنوایی ، مشکل در مغز ، مشکلات پزشکی ، مشکلات محیط باشند. باید بدانید اینها همه علت ها نیستند ولی جزو شایع ترین دلایل دیر حرف ردن کودکان هستند.

هدف ما ایندر این نوشته این نبوده که  والدین  به تنهایی ( و بدون کمک آسیب شناس گفتار و زبان ) علت دیر به حرف افتادن کودکشان  را تشخیص بدهید. بلکه هدف ما آشنایی  جزئی والدین با دلایل تاخیر كلامی و زبانی  بوده ،  تا در چنین حالتهایی سریعا به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنند و خدمات لازم را دریافت کنند. اما راه حل چیست؟ برای حرف نزدن کودکم باید چه اقدامی انجام بدهم؟

آیا این نوشته مفید بود؟

امیدوارم این نوشته که درباره : علت دیر حرف زدن کودک ، دلیل حرف نزدن کودک ، دلایل تاخیر كلامی و زبانی ،  تاخیر در حرف زدن کودک ، بچم حرف نمیزنه ، علت دیر به حرف افتادن کودک .. مفید بوده باشد لطفا نظر خود را در پایین برای ما بفرستید .

ّhanen

36 دیدگاه دربارهٔ «5 علت دیر حرف زدن کودک پسر و دختر به همراه درمان»

 1. سلام پسرم من ۸ مهر ۳ سالش میشه زیاد حرف نمیزنه بعضی کلمه ها رو خوب میگه وقتی منم چیزی بگم بعضیاشون خوب تکرار میکنه اما بعضی بچها تو این سن مثل بلبل حرف میزنن اینجور نیست چیکار کنم .

 2. سلام پسر من یک سال و هفت ماه دارد
  هیچ حرفی نمی‌زند من واقعا نمیدونم چیکار کنم حتی یک کلمه هم حرف نمیزنه فقط ااااااااان. اااااااااان. ااااااااااان میکنه
  ارتباط چشمی زیاد برقرار نمیکنه ولی نگاه مستقیم به چشم رو گاه گوداری انجام میده

 3. سلام.
  پسرم ۲۰ ماهشه و فقط میگه آب
  هر خوراکی دیگه ای بخواد منو میبره سمت یخچال و …
  هیچ چی نمیگه
  قبلا مامان بابا میگفت ولی الان هیچی فقط آب
  دکتر رفتم میگه احتمالا از چیزی ترسیده
  گفتار درمان باید ببرم؟؟
  با دخترم که کلاس دوم هست خیلی بحث میکنم و صدام خیلی بالا میره در مورد حل تکالیفش و نظم اتاقش
  برعکس دخترم بی نهایتا سخنوری میکنه
  اجازه صحبت به هیچکی رو نمیده و از زمین و زمان حرف میزنه

 4. بچه من نزدیگ هفت سالشه وضعیت مالی من خوب نیست و مستجرم هنوز یه دکتر خوب هم نبردم به هیچی توجه نمیکنه به جز صدای سگ لطفا کمکم کنید این حر میزنه دخترم هست

 5. سلام پسرم دوسالشه می‌تونه کلمات و بگه ولی تنبلی می‌کنه وفقط ب ایما و اشاره خواسته هاشو میگه چون ما براش برآورده کردیم به خودش زحمت نمی‌ده کلمات مامان بابا علی و صدای گربه و سگ هم درمیاره وقتی بهش میگیم حرف بزن داد میزنه

 6. سلام
  پسرم ۲۶ ماهشه، کلماتی مانند بابا، ماما، عمو، عمه را میدونه اما وقتی میخواد بابا ، ماما یا هر کسی رو صدا بزنه میگه عمه حتی با دست هم کسی رو نشون نمیده، مثلا میگیم بابا کو نشون نمیده،
  لطفا راهنماییمون کنید

 7. سلام دختر منم یک سالونیمشه و فقط مامان میگه وچندکلمه که خیلی تکرارش کنم بیشتر با اشاره و کشیدن من و جیع و عه ع او حرف میزنه یعنی ممکنه دیر بزنه ؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *