دعا برای حرف زدن کودک | آیه قرانی به همراه راهکارهای عملی

دعا برای حرف زدن کودک و باز شدن زبان کودک

در این نوشته قصد داریم راهی را نشان بدهیم تا مشکل گفتاری فرزندتان بر طرف شود. شما به دنبال دعا برای حرف زدن کودک هستید. در این نوشته آیه ای از قرانی ( سوره برای باز شدن زبان کودک ) آورده ایم و در ادامه راهکارهایی عملی برای تمرین در خانه و رفع این مشکل نیز ذکر خواهیم کرد.

توسل به پروردگار متعال برای حل مشکلات یکی از پسندیده ترین عادات ما مردم متدین ایران زمین است. همچنین ما سوره برای باز شدن زبان کودک در قران کریم نیز داریم. اما اینکه برای به حرف آمدن کودکان صرفا به دعا متوسل شویم و هیچ اقدامی عملی از جمله مراجعه به متخصص مربوطه ( گفتار درمانگر ) نکنیم در هیچ کجا ثواب دانسته نشده است.

دعا برای حرف زدن کودک, سوره برای باز شدن زبان کودک, دعا برای حرف زدن بچه تصویر

لطفا تا انتهای این مطلب با ما باشید. قول می‌دهم زمانی که به انتهای این مطلب رسیدید، از اینکه برای خواندن آن چند دقیقه وقت گذاشتید، خوشحال هستید. 

دعا برای حرف زدن کودک

 بسم الله الرحمن الرحیم قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی ﴿۲۵﴾ وَیَسِّرْ لِی أَمْرِی ﴿۲۶﴾ وَاحْلُلْ عُقْدَهً مِّن لِّسَانِی ﴿۲۷﴾ یَفْقَهُوا قَوْلِی ﴿۲۸﴾ وَاجْعَل لِّی وَزِیرًا مِّنْ أَهْلِی ﴿۲۹﴾ هَارُونَ أَخِی ﴿۳۰﴾ اشْدُدْ بِهِ أَزْرِی ﴿۳۱﴾ وَأَشْرِکْهُ فِی أَمْرِی ﴿۳۲﴾ کَیْ نُسَبِّحَکَ کَثِیرًا ﴿۳۳﴾ وَنَذْکُرَکَ کَثِیرًا ﴿۳۴﴾ إِنَّکَ کُنتَ بِنَا بَصِیرًا ﴿۳۵﴾ قَالَ قَدْ أُوتِیتَ سُؤْلَکَ یَا مُوسَى ﴿۳۶﴾

گفت پروردگارا سینه‏ام را گشاده گردان (۲۵) و کارم را براى من آسان ساز (۲۶) و از زبانم گره بگشاى (۲۷) [تا] سخنم را بفهمند (۲۸) و براى من دستیارى از کسانم قرار ده (۲۹) هارون برادرم را (۳۰) پشتم را به او استوار کن (۳۱) و او را شریک کارم گردان (۳۲) تا تو را فراوان تسبیح گوییم (۳۳) و بسیار به یاد تو باشیم (۳۴) زیرا تو همواره به [حال] ما بینایى (۳۵) فرمود اى موسى خواسته‏ات به تو داده شد (۳۶) آیه ۲۵ – ۳۶ سوره طه

این آیات دعاهایی هستند که حضرت موسی از پرودگار متعال برای امر نبوت خواستند. بخش اول این آیات معمولا توسط سخنرانان مسلمان در ابتدای صحبت و سخنرانی خود خوانده می شود.

[ نوشته پیشنهادی : برای باز شدن زبان بچه چی بخوره ؟ ]

اگر بدنبال سوره و یا دعایی برای باز شدن زبان بچه هستید می توانید از این دعا بعلاوه راهکارهایی عملی که در پایین آورده ایم استفاده کنید.

دقت داشته باشید اینکه صرفا متکی به دعا برای حرف آمدن کودک و یا گشایش زبان بسته شده باشیم کار بسیار غلط و اشتباهی است و در هیچ کجای دستورات دینی ما چنین امری صحیح دانسته نشده است. قبل از اینکه راهکارهای عملی گشایش زبان بسته شده را بیاوریم به این سوال پاسخ می دهیم که آیا حرف زدن کودک من طبیعی است ؟ آیا فرزندم در حرف زدن مشکل دارد؟

آیا فرزندم تاخیر در حرف زدن دارد؟

همه بچه ها طبق یک نمودار رشد شروع به حرف زدن و تلسط در آن می کنند. معمولا بچه ها در ۱۲ ماهگی اولین واژه خود را بیان می کنند. البته قبل از آن بچه با اشاره ، صداسازی و استفاده از علايم و حرکات دست ( ژست ها ) خواسته ها خود را به والدین بیان می کنند.

در ۱۸ ماهگی کودکان حداقل می بایست ۲۰ واژه بصورت مستقل ( بدون نیاز به الگودهی مادر ) بیان کنند. در این سن می توانند این واژه ها را با هم ترکیب کنند.

بطور میانگین بچه ها در دو سالگی ( ۲۴ ) ماهگی ، بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلمه بیان می کنند. اگر کودکی در این سن کمتر از ۵۰ واژه بیان کرد می بایست به نوعی تاخیر در حرف زدن دارد که مشکل قابل درمانی است.

بچه ها در سه سالگی می توانند بیشتر از ۵۰۰ واژه بیان کنند و آنها را به شکل جملات سه و چهار کلمه ای بیان می کنند.

در چهار سالگی کودکان فارسی زبان می توانند یک خاطره یا اتفاق را بصورت پیوسته بیان کنند. برای نمونه اگر در پارک یا مهدکودکی اتفاقی برای آنها رخ داد می توانند به با شرح جزییات ان خاطر را بیان کنند.

آیا فرزندم لکنت زبان دارد؟

اگر کودکی در هنگام حرف زدن دچار وقفه ناخواسته شد می تواند مشکوک به لکنت زبان باشد. وقفه ناخواسته می تواند شبیه به تکرار ( س س س سلام ) یا شبیه قفل ( س*******لام) یا کشیده گویی ( سلااااااااااااام) باشد. اگه بیشتر از دو ماه از شروع لکنت گذشته باشد می بایست حتما والدین برای درمان آن اقدام کنند.

برای گشایش زبان بسته شده به کجا مراجعه کنم ؟

آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) تنها متخصص برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان است . ما در اینجا لیستی از مراکز گفتار درمانی سراسر کشور و کلینیک گفتار درمانی شیراز  را جمع آوری کردیم. شما توانید با مراجعه با یکی از کلینیک ها ، بهترین و سریع ترین راهکارهای درمانی را دریافت کنید.

هدیه می خوای ؟

می خوای یک جلسه مشاوره رایگان با یکی از بهترین گفتار درمان ها داشته باشی

کلینیک گفتار درمانی تخصصی کودکان باران ( شعبه غرب تهران )

آدرس : فلکه دوم صادقیه – خیابان آیت الله کاشانی – نبش نجف زاده فروتن – طبقه ۳ واحد ۱۱

برای دریافت یک هدیه جلسه مشاوره رایگان با متخصص گفتاردرمانی
فقط تا پایان این هفته فرصت دارید که سن فرزندتان را به شماره 0087-513-0921 بفرستید.

بسیاری از مراجعان گفتاردرمانی هوش بالایی دارند و با مراجعه به موقع ، تاخیر آنها به طور کلی رفع می شود. تاخیر در مراجعه منجر به از دست دادن سن طلایی گفتار می شود و طول دوره درمانی وعوارض بیشتری به همراه دارد.

سن مراجعه به گفتار درمانی بسیار مهم است. تاخیر در مراجعه به گفتار درمانی و دریافت خدمات آن گاها سبب مشکلات جبران ناپذیری می شود. دلیل این امر آن است که مغز انسان در دوران کودکی آمادگی بسیار بیشتری برای رفع مشکلات گفتاری دارد. شما همچنین می توانید جلسات گفتاردرمانی انلاین را از طریق لینک زیر درخواست بدهید و مشاوره انلاین را از بهترین متخصصان گفتاردرمانی دریافت کنید.

تمرینات برای کمک به رشد گفتار و زبان کودکان

در این نوشته ما با ذکر دعا برای حرف زدن کودک گفتیم که برای درمان اختلالات گفتار و زبان نباید صرفا متوسل دعا و سوره برای باز شدن زبان کودک بشویم. گفتیم که می بایست به متخصص گفتاردرمانی مراجعه کنید. همچنین در کنار این جلسات شما می توانید از تمرینات زیر استفاده کنید. با کلیک بر روی هر نوشته می توانید تمرینات مربوطه را مشاهده کنید.

قبل از آنکه بخواهیم تمرینات را معرفی کنیم باید بدانید امروزه در اینستاگرام مطالب و تمرینات بسیار زیادی برای کمک به رفع زبان بسته وجود دارد. برای نمونه یکی از پیج های بسیار کاربردی و فعال پیج اینستاگرام گفتاردرمانی با قاسمی است. که برای دسترسی به آن فقط کافی است در اینستاگرام آیدی : mostafaghasemi.slp را جستجو کنید.

همینطور در پایین چند نوشته بسیار خوب برای کمک به حرف زدن فرزندتان آورده شده است.

[نوشته پیشنهادی : آموزش حرف زدن به نوزاد ]

[نوشته پیشنهادی : گفتاردرمانی کودک 2 ساله ]

جمع بندی و طرح سوال

این نوشته درباره دعا برای حرف زدن کودک ،  سوره برای باز شدن زبان کودک بوده است. امیدوارم که این نوشته برای شما مفید بوده باشد. در این نوشته گفتیم که نباید صرفا به دعا برای حرف زدن بچه تکیه کنید. گفتیم برای ارزیابی وضعیت گفتار حتما به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید و براساس برنامه هفتگی این مشکل را رفع کنید. اگر در اینخصوص هنوز سوالی دارید می توانید در قسمت کامنت ها یا در پیج ایسنتاگرام ما مطرح کنید.

در هنگام طرح سوال از ذکر جزئیات غافل نشوید. جزئیات مانند سن ، بیماریهای قبلی ، اقداماتی که تاکنون برای حل مشکل کرده اید و نتایج آن را بنوسید تا سوال شما را دقیق تر پاسخ بدهیم.

64 دیدگاه دربارهٔ «دعا برای حرف زدن کودک | آیه قرانی به همراه راهکارهای عملی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *