فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر| تکنیک ها و فواید آن در دیسک کمر

فواید فیزیوتراپی

فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر در دو مرحله نمایان است:  1- پیشگیری ( جلوگیری از بروز دیسک کمر و یا تشدید آن) 2- درمان ( کاهش کمر درد و درمان دیسک کمر ) . در این نوشته می خواهیم فواید فیزیوتراپی در دیسک کمر را بررسی کنیم.

دیسک کمر

دیسک ها را همانند واشرهای بین مهرهای کمر در نظر بگیرید ، که هدف آنها کاهش فشار بین مهره ای در هنگام انجام حرکات است. برخی از حرکات فشار بیش از حد به دیسک ها وارد می کند و به مرور باعث بیرون زدگی دیسک می شود. در این حالت دیسک کمر یا به سمت کانال تخاع می رود و یا یه سمت ریشه های عصب .

اگر دیسک کمر به سمت کانال نخاع بیاید علائمی مانند گزگز ، مور مور ، ضعف و خستگی اندامها را مشاهده می کنیم. در این حالت انجام فعالیتهای روزانه برایش سخت می شود.

اگر دیسک به طرف ریشه های عصب برود علامت اصلی آن احساس درد است. این درد ها ممکن است بصورت انتشاری از نوک انگشتان تا باسن و ناحیه لگن منتشر شوند.

فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر

در درمان دیسک کمر روش های غیر جراحی در اولویت قرار دارند. فواید فیزیوتراپی در دیسک کمر نه تنها باعث کم کردن درد می شود بلکه همچنین می تواند جنبه پیشگیرانه داشته باشد. از فواید فیزیوتراپی در دیسک کمر می تواند آموزش فرد درباره تنطیم چگونگی وضعیت بدن باشد. فرد با یادگیری این اصول و تغییر سبک  از آسیب دیدگی احتمالی بعدی جلوگیری می کند.

تکنیک ها و فواید فیزیوتراپی در دیسک کمر در دو گروه از درمان زیر هستند:

 • درمان های غیر فعال
 • درمان فعال

درمان های غیر فعال برای دیسک کمر

برنامه فیزیوتراپی برای دیسک کمر معمولا با روش های درمانی غیر فعال شروع می شود. روش های درمانی غیر فعال به ریلکس کردن بدن کمک می کند. در این روش کنترل در دست فیزیوتراپ است ، تا بدن مقداری بهبودی به دست آورد.

نوشته پیشنهادی : علائم دیسک کمر خفیف

درمان های غیر فعال از فواید فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر به شمار می روند.

روش های درمانی غیر فعال برای دیسک کمر شامل موارد زیر است :

1- ماساز عمیق بافت

اگر چه امروزه بیش از 100 نوع ماساژ وجود دارد. اما ماساژ عمیق بافت بهترین روش برای مشکل دیسک کمر است. ماساژ عمیق بافت از ضربه یا حرکت لمسی عمیق استفاده می کند. بعد به لایه های عمیق ماهیچه می رسد. از این نوع ماساژ برای درمان دردهای شدید و نواحی منقبض مثل خشکی گردن و کمر استفاده می شود.

ماساز عمیق بافت برای آزاد سازی گرفتگی و اسپاسم عضلات به کار می رود. این روش درمان غیر فعال فیزیوتراپی نقش موثری در درمان دیسک کمر دارد.

2- آب درمانی

همان طور که از نام آن مشخص است از آّب برای درمان بیماری استفاده می شود. خواص مکانیکی و فیزیکی آب برای دردهای عضلانی و اسکلتی بسیار مطلوب است. با توجه به خاصیت شناوری بدن آب باعث کاهش فشار بر مهره های ستون فقرات می شود. در نتیجه شرایط بیمار را بهبود می بخشد.

آب درمانی می تواند به سادگی شامل نشستن در یک وان گرد و یا دوش گرفتن با آب گرم باشد. همچنین شما می توانید در یک استخر به آرامی قدم بزنید. آب درمانی یکی از دزمان های غیر فعال فیزیوتراپی برای دیسک کمر است.

مزایای آب درمانی به شرح زیر می باشد :

 • کاهش فشار در مفاصل دردناک
 • بهبود جریان خون
 • افزایش گردش خون و هضم
 • آرام سازی عضلات
 • کاهش حساسیت بدن نسبت به درد

این روش درمانی غیر فعال از فواید فیزوتراپی برای دیسک کمر می باشد.

3- تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS)

دستگاه تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (الکتروتراپی) از الکتریسیته به منظور تحریک عضلات استفاده می کند. برای این کار الکترودها به پوست چسبانده شده و الکتریسیته جاری با قدرت ناچیز به مسیر عصبی بیمار هدایت می شود. الکتروتراپی نقش موثری در درمان دیسک کمر دارد.

این روش درمانی اسپاسم عضله را کاهش می دهد. همچنین باعث آزاد سازی آندروفین به عنوان یک مسکن طبیعی درد در بدن می شود.

مزایای الکتروتراپی شامل موارد زیر است :

 • تسریع روند بهبودی عضلات و مفاصل آسیب دیده
 • مسدود کردن مسیر پیام های درد به سمت مغز
 • افزایش گردش خون
 • بهبودی روند ترمیم

الکتروتراپی یکی از درمان های توانبخشی در درمان دیسک کمر است. این روش از فواید فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر می باشد.

4- گرما و سرما درمانی

گرما و سرما درمانی یکی از روش های درمان غیر فعال فیزیوتراپی دیسک کمر می باشد. از فواید فیزیوتراپی برای درمان دیسک کمر است.

فیزیوتراپ از گرما برای افزایش جریان خون به نواحی هدف در بدن استفاده می کند. جریان خون به بهبود نواحی آسیب دیده با تامین اکسیژن و مواد غذایی اضافی کمک موثر می نماید. این جریان همچنین می تواند ضایعات شیمیایی ناشی از اسپاسم عضلات را از محل خارج نماید.

نوشته پیشنهادی : لیست متخصص های فیزیوتراپی در منزل

در مقابل سرما درمانی باعث کاهش چرخش خون در بدن می شود. انجام این کار می تواند باعث کاهش التهاب اسپاسم عضلات و درد شود. فیزیوتراپ بسته های یخ را روی نواحی آسیب دیده قرار می دهد. از ماساژ یخ یا حتی اسپری مخصوص به نام فلوئورومتان به منظور خنک کردن بافت های ملتهب استفاده نماید.

روش گرما و سرما درمانی هر یک دارای مزایای خاص خود هستند. متخصص فیزیوتراپ می تواند با استفاده ترکیبی از این روش ها به بهترین نتایج برای درمان دیسک کمر دست پیدا کند.

5- کشش کمر

استفاده از نیروی کشش چند بعدی ستون فقرات به طور ملایم ، جهت ایجاد فاصله میان مهره های ستون فقرات کشش درمانی نام دارد. این روش از فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر می باشد.

کشش درمانی یکی از روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر و درد های ستون فقرات می باشد. در این روش با کشیدن آرام ستون فقرات ، استخوان ها از هم فاصله می گیرند. به این ترتیب فتق دیسک کاهش پیدا می کند.

تبحر فیزیوتراپ در نحوه قرار دادن بیمار روی تخت کشش ، جهت و زاویه کشش و حرکات دیگر .. در نتیجه درمان موثر می باشد.

فواید فیزیوتراپی در دیسک کمر

روش های درمان فعال

بعد از درمان غیر فعال که بیمار مقداری بهبودی به دست آورد درمان فعال شروع می شود. درمان فعال از فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر می باشد. در این روش ذرمانگر ، بیمار را به طور فعال در درمان بیماری درگیر می کند. برای این کار ممکن است از یک برنامه حرکتی مناسب برای دستیابی به نتایج بهینه استفاده می شود.

این تمرین ها می توانند از درد تکرار شونده دیسک کمر جلوگیری کنند. همچنین برای سلامت کلی فرد مناسب هستند. در این رابطه دکتر متخصص با بیمار به طور نزدیک کار می کند. به این ترتیب با توجه به وضعیت بیمار از یک برنامه مناسب بر اساس تشخیص مشکل و سابقه بیماری استفاده می نماید.

روش های درمان فعال می توانند در افزایش انعطاف پذیری بدن موثر باشند. همچنین به بهبود وضعیت قرار گرفتن بدن ، ثبات عضلات مرکزی و حرکت مفاصل کمک می نمایند. درمان فعال نقش موثری برای دیسک کمر ایفا می کننذ.

روش های درمان فعال فیزیوتراپی برای دیسک کمر شامل موارد ذیل می باشد :

1- ایجاد ثبات در عضلات مرکزی بدن

عضلات مرکزی شامل ماهیچه های ستون فقرات ، شکم و پایین کمر می باشد. میزان قدرت عضلات مرکزی بدن بر سلامت ستون فقرات تاثیر گذار است.

با ضعیف شدن عضلات مرکزی  فشار بیش از حد به عضلات کمر وارد می شود. این ضعف عضلانی درد بیشتری را در ناحیه کمر بیمار ایجاد می کند. با انجام نرمش های تقویتی برای عضلات مرکزی ، درد بیمار کاهش پیدا می کند ، و مقاومت ستون فقرات در مقابل درد بیشتر می شود.

متخصص فیزیوتراپی می تواند آموزش های لازم را در ارتباط با تمرین های تقویتی و تثبیت کننده عضلات مرکزی بدن ارائه کند. این روش درمانی از فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر می باشد.

حرکات تقویتی عضلات مرکزی

فواید فیزیوتراپی در دیسک کمر

2- تمرین در آب

این روش که در برنامه درمان فعال دیسک کمر قرار دارد ، با آب درمانی در درمان غیر فعال متفاوت است. تمرین در آب شامل انجام تمرین های حرکتی مثل ایروبیک می باشد.

تمرین  های حرکتی در آب  می تواند به بهبود وضعیت بدن بیمار و وارد شدن فشار غیر ضروری به آن کمک نماید.

تمرین در آب از روش های درمان فعال فیزیوتراپی برای دیسک کمر می باشد.

فواید فیزیوتراپی در دیسک کمر

3- تمرین های تقویتی عضله

برخورداری از عضلات قوی می تواند به ستون فقرات در کنترل درد کمک کند. متخصص فیزیوتراپی تمرین های حرکتی برای تقویت عضلات  بیمار به او پیشنهاد دهد. عضلات قوی نقش موثری در کنترل دیسک کمر دارد.

هدف نهایی این روش های درمانی، ایجاد آگاهی مناسب برای بیمار است. همچنین انتخاب یک سبک زندگی بدون درد و پیش گیری از قرار گرفتن در موقعیت های آسیب زا می باشد.

پیشنهاد تمرین های حرکتی برای تقویت عضلات ، از فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر می باشد.

4- تمرین های انعطاف پذیری

یادگیری تکنیک های مناسب برای کشش و انعطاف پذیری بسیار مهم است. انعطاف پذیری می تواند بیمار را برای انجام تمرین های ایروبیک و تقویتی آماده نماید. انجام این تکنیک ها از فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر می باشد.

این تمرین ها می توانند به حرکت ساده تر بدن با از بین بردن سفتی ایجاد شده در عضلات کمک موثر کنند. همچنین فایده مهمی در درمان دیسک کمر ایفا می کنند.

بیمار باید آشنایی مناسب درباره نحوه انجام تمرین های حرکتی و نیز حفظ شرایط کمر خود پس از پایان کامل برنامه فیزیوتراپی داشته باشد. اگر بیمار آموزش های دریافت شده در طول جلسات فیزیوتراپی را جدی نگیرد ، نمی تواند از نتایج آن در بلند مدت بهره بگیرد. با مراقبت از وضعیت کمر ،  بیمار می تواند از ایجاد مشکل فتق دیسک کمر در آینده پیش گیری نماید.

جمع بندی :

دیسک کمر یکی از بیماری های شایع می باشد که بیشتر افراد در طول عمر خود دچار آن می شوند. برای درمان دیسک کمر روش های متفاوتی وجود دارد. روش های غیر جراحی و جراحی ، که بیشتر روش های غیر جراحی را ترجیح می دهند. مگر این که وضعیت بیمار شدید باشد. فایده فیزیوتراپی به خاطر این است که یکی از روش های غیر جراحی دیسک کمر می باشد. درمان های غیر فعال و درمان فعال از فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر می باشد.

در این نوشته ما سعی کردیم فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر را برایتان ذکر کنیم. اگر جای سوال و ابهامی وجود دارد ، از نظرات شما خوانندگان عزیز استفاده خواهیم کرد و در کمترین زمان پاسخ شما را می دهیم.

ما در وب سایت توانبخشی هوش کالا ، لیست مراکز فیزیوتراپی را با شماره تلفن و آدرس جمع آوری کردیم. با مراجعه به این لیست می توانید فیزیوتراپ مورد نظر خود را پیدا کنید.

منابع : spineuniverse

3 دیدگاه دربارهٔ «فواید فیزیوتراپی برای دیسک کمر| تکنیک ها و فواید آن در دیسک کمر»

 1. سلام واحترام
  من سابقه دیرینه تنگی نخاع را در سال ۷۲ بعداز گرفتن MRI که درشهرهمدان دستگاهش نبود به تهران رفتم بعداز انجام عکس به همدان بازگشتم یکهغته بعد عکسها حاضر بود دکتر متخصص تنها درمان حرکت کند نخاع وباریک شدن به اندازه قطر موی سر را در داخل مهرهای انتهائی کمر جراحی‌ فوری را پیشنهاد کردحدود ۳۰ سال پیش من جراحی را قبول نکردم وپیش دکتر دیگری که متخصص مغز واعصاب بود فرمودند با ۱۰ جلسه فیزیو تراپی درد شدید دست چپ ‌که اثر همان حرکت کند نخاع بود راتضمینی پیشنهاد داد. وهمانطور هم شد با ۱۰ جلسه فیزیوتراپی که یکروز درمیان بود تا ۵ ماه پیش کاملا بهبود یافتم .

 2. سلام‌.مطالب خیلی جامع و عالی بود.من مشکل دیسک کمر دارم و تازه میخوام برم پیش فیزیوتراپ.با مطالب شما خیلی بهتر میتونم تو روند درمان به خودم کمک کنم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *