درمان بدون جراحی دیسک کمر |10 روش درمان غیر جراحی دیسک کمر

درمان بدون جراحی دیسک کمر

درمان بدون جراحی دیسک کمر ، ممکن می باشد. برای درمان دیسک کمر روش های مختلفی وجود دارد : 1 روش های غیر جراحی 2- جراحی

درمان  دیسک کمر

بهترین درمان دیسک کمر درمانی است که بیمار را با کمترین عوارض و هزینه به زندگی بازگرداند. روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر ، از درمان های خانگی مثل یک پیاده روی ساده تا استفاده از دارو و فیزیوتراپی متغیر می باشد. معمولا دیسک کمر را می توان با روش های ساده مانند استراحت و تقویت عضلانی پیشگیری و درمان کرد.

البته درمان دیسک کمر به عواملی مانند سن بیمار ، شدت و علت کمر درد بستگی دارد. اگر شدت بیماری به حدی باشد که فرد قادر به کنترل ادرار و مدفوع خود نباشد جراحی ضروری می باشد.

لازم است بدانیم که هر کمر دردی به معنای داشتن دیسک کمر نیست. معمولا کمر درد های را دیسک کمر می دانند که بسیار دردناک است و مانع فعالیت های روزانه فرد می شود. نگران نباشید ما روش های درمانی ساده ، بدون درد و عوارض را در این نوشته برای شما ذکر خواهیم کرد.

با ما همراه باشید تا در این مقاله بهترین روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر را برای شما ذکر کنیم.

درمان بدون جراحی دیسک کمر

علایم دیسک کمر :

  • بی حسی و ضعف عضلانی
  • درد انتشاری در ناحیه پاها
  • احساس سوزش عضلانی
  • تشدید درد در مواقع خم شدن و کشیده شدن بدن
  • احساس گزگز و خواب رفتگی پاها بی حسی تضعیف ناحیه  پشت باسن و پاها (دیسک در ناحیه پایین کمر)
  • احساس درد ، سوزش ، ضعف و بی حسی در دست ، شانه و گردن (دیسک گردن)

روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر

همان طور که اشاره شد روش های مختلفی برای درمان دیسک کمر وجود دارد. اما بهترین روش ، درمان بدون جراحی دیسک کمر می باشد. درمان غیر جراحی شامل طیف وسیعی از درمان ها است. ممکن است این درمان ها از یک استراحت ساده تا استفاده از فیزیوتراپی و لیزر درمانی متغیر باشند.

روش های درمان بدون جرای دیسک کمر به شرح ذیل می باشند :

1- استراحت مطلق

در مرحله اول درمان دیسک کمر فرد باید استراحت کند. منظور از استراحت یک استراحت مطلق 3 روزه می باشد. در مرحله بعد فرد باید استراحت نسبی همراه با انجام فعالیت های روزانه را داشته باشد. البته به گونه ای که متخصص طب فیزیکی و توانبخشی به بیمار آموزش می دهد.

2- پیاده روی

برای افرادی که مبتلا به بیرون زدگی دیسک هستند پیاده روی لازم است. فرد باید هر دو تا سه ساعت یک مرتبه ،10تا 20 دقیقه روی یک سطح صاف و هموار پیاده روی کند. راه رفتن را تا زمانی که احساس درد نمی کنید ادامه دهید. اما از پیمودن مسافت های طولانی خودداری کنید.

اگر دیسک کمر یا ستون فقرات فعالیت نداشته باشد آسیب دیدگی دیسک بیشتر می شود. پیاده روی یکی از راه های درمان بدون جراحی دیسک کمر می باشد.

3- کمپرس گرم وسرد

برای بیرون زدگی دیسک از گرما به منظور کاهش گرفتگی عضلات و نقاط درد استفاده می شود. گرما باعث افزایش جریان خون و نیز اکسیژن سلولی خواهد شد و به درمان درد کمک می نماید.

استفاده از حوله گرم شده ، کیسه آب گرم ، و نیز سایر گرما درمانی ها برای مراحل ابتدایی درمان درد توصیه می شود. این روش یک درمان ساده خانگی برای کاهش درد دیسک کمر می باشد.

کمپرس سرد

در این روش از قالب های یخ  درون کیسه فیریزر و یا بسته های ژل یخ استفاده می شود. کمپرس سرد می تواند باعث کاهش التهابات ناشی از بیرون زدگی دیسک در اطراف عصب های ستون فقرات شود.

کمپرس گرم و سرد یک روش درمان بدون جراحی دیسک کمر می باشد.

4- فیزیوتراپی

طب فیزیکی و توانبخشی و نیز فیزیوتراپی در درمان بدون جراحی دیسک کمر بسیار موثر است. پس از معرفی بیمار برای درمان ، فیزیوتراپ او بر اساس دستورات پزشک ، برنامه خاص درمان دیسک کمر را شروع می کند. برنامه فیزیو تراپی به منظور درمان غیر جراحی دیسک کمر احتمالا یک یا تمامی برنامه های زیر را در بر بگیرد :

درمان غیر فعال

در این مرحله بیمار مشارکت چندانی در درمان ندارد یا نقش بیمار خیلی اندک است. در درمان غیر فعال فیزیوتراپ شروع به ماساژ درمانی ، کشش درمانی و … جهت درمان دیسک کمر می نماید.

درمان فعال

در درمان فعال از بیمار خواسته می شود که تمرینات درمانی خاصی را انجام دهد. این تمرینات جهت افزایش انعطاف ، قدرت ، هماهنگی ، و تعادل انجام می شود.

روش های درمانی فیزیوتراپی یعنی درمان بدون جراحی دیسک کمر از فواید فیزیوتراپی دیسک کمر می باشد.

 5- درمان با لیزر

یکی از روش های بدون جراحی دیسک کمر استفاده از لیزر درمانی می باشد. در این روش منبع نور باعث نفوذ انرژی نور به عمق بافت شده و افزایش جریان خون را سبب می شود. بنابراین عملکرد سلول های بدن به حالت طبیعی باز می گردد.

در روش لیزر درمانی ، انرژی های نورانی ساطع شده بر روی کمر باعث جذب این انرژی ها توسط بافت آسیب دیده می شود. در نتیجه افزایش جریان خون و تحریک بافت های آسیب دیده را رقم می زند.

لیزردرمانی برای برای درمان بدون جراحی دیسک کمر ، چه مزمن باشد و چه خفیف کاربرد موثری دارد.

6- ورزش و حرکات اصلاحی

برخی از حرکت های ورزشی برای دیسک کمر مناسب می باشد. این ورزش ها به رهایی از درد ناشی از فتق دیسک کمک می کنند.

برای دیسک کمر اغلب این ورزش ها توصیه می شوند :

خم کردن پا در شکم

این حرکت باعث کشیده شدن عضلات پایین کمر و لگن می شود. همچنین میزان فشار وارده بر روی ستون فقرات را کمتر می کند.

درمان بدون جراحی دیسک کمر

حرکت نیمه کبری

این حرکت باعث می شود که مایع دیسک کمر به قسمت میانی ستون فقرات هدایت شود. این حرکت را می توانید ده بار به مدت ده ثانیه انجام دهید.

درمان بدون جراحی دیسک کمر

حرکت گربه و گاو

این حرکت ترکیب دو حرکت یوگا است. فشار را در قسمت پایینی ستون فقرات کمتر می کند. این حرکت عضله کمر، باسن، و شکم را شل می کند و برای بهبود شکل و تعادل عضلات گردن و کمر موثر باشد.

درمان بدون جراحی دیسک کمر

لازم به ذکر است که بیماران ورزش را در مرحله کاهش درد شروع کنند.  ورزش در زمانی که درد دارید باعث تشدید علایم دیسک کمر خواهد شد.

البته شما می توانید با سرچ در اینترنت ورزش های بیشتری را جستجو کنید.

7- دارو درمانی

یکی دیگر از روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر استفاده از دارو می باشد. این داروها بیشتر ضد التهاب ، مسکن و شل کننده های عضلانی هستند. دارو درمانی با نظر متخصص طب فیزیکی جهت بهبود علایم دیسک کمر توصیه می شود.

دارو های شل کننده عضلانی مانند باکلوفن و تيزانيدين در درمان اسپاسم های کمر نقش مهمی دارند. در بیمارانی که درد انتشاری دارند استفاده از داروی گاباپنتین ها از بهترین دارو های دیسک کمر می باشند.

8- طب سوزنی

در دنیای مدرن طب سوزنی یکی از موثرترین و بهترین راه های درمان دیسک کمر می باشد. این روش درمانی موثر و بدون از عارضه است. در روش طب سوزنی  ، در ابتدای قرار گرفتن سوزن ها در بدن سوزش خفیفی ایجاد می شود. پس از آن حرارت در آن منطقه افزایش یافته و بیما ر با احساس آرامش مواجه می شود. این درمان غیر جراحی باعث تحریک آندروفین و کاهش درد و علائم مربوط به فتق دیسک می شود.

طب سوزنی با دو مکانیسم باعث بهبود دیسک کمر و گردن می شود :

  • افزایش سلول های بدن و مایع بین بافتی دیسک
  • از بین بردن درد بیمار توسط بلوکه کردن رشته عصبی پس سیناپی

امروزه طب سوزنی یکی از روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر می باشد.

9- درمان با داروهای گیاهی

با استفاده از دارو های گیاهی هم می توان التهاب در بدن از جمله دیسک کمر را کاهش داد. دارو ها ی گیاهی یکی از روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر می باشد.

این دارو ها به شرح ذیل می باشد :

زنجبیل

زنجبیل یکی از گیاهانی است که در درمان گیاهی دیسک کمر و آرتروزها استفاده می شود. همچنین دم نوش آن با شدت زیاد در کاهش التهاب موثر میباشد.

خرمای بدون هسته

استفاده از خرمای بدون هسته که اثرات ضد التهابی شدیدی دارد بسیار موثر تر از پماد های موضعی در بازار می باشد. شما باید یک بسته خرمای بدون هسته را برای کاهش التهاب به مدت 48 ساعت رو منطقه التهاب قرار دهید.

بید 

بید به دلیل ماده سالیسیلاتی آن در کاهش التهاب دیسک کمر تاثیر به سزایی دارد. از دیر باز به عنوان یکی از داروهای گیاهی دیسک کمر استفاده می شده است.

10- استفاده از کمربند طبی

برای حمایت از عضلات کمر ، تسکین درد و یا ثابت نگه داشتن ستون فقرات پزشک کمربند طبی را تجویز می کند. پزشک با تشخیص خود و نیز برنامه درمانی اقدام به تجویز کمربند طبی می نماید.

ما در این نوشته روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر را ذکر کردیم. اما یک قسمت عمده درمان غیر جراحی  دیسک کمر بر دوش بیماران استوار است. بیمارانی که درمان در آن ها شروع می شود ، باید یک برنامه کلاسیک درمان را در منزل انجام دهند. تا فرایند درمان بدون جراحی دیسک کمر در آن ها موثر واقع شود.

جمع بندی :

ما در این مقاله روش های درمان بدون جراحی دیسک کمر را ذکر کردیم. برای جلوگیری از تشدید دیسک کمر باید توصیه های لازم را به عمل آورید. ممکن است شما ترکیبی از چند روش درمانی را انتخاب کنید ، تا زودتر به نتیجه برسید. اما باید همچنان از موقعیت های تشدید کننده درد دوری کنید.

منبع : darmanedard

همان طور که ذکر شد ما در این نوشته فیزیوتراپی را به عنوان یک درمان غیر جراحی دیسک کمر آوردیم. شما می توانید در وب سایت هوش کالا لیست مراکز فیزیوتراپی سراسر کشور را مشاهده کنید. تا در مواقع نیاز به فیزیوتراپی که می خواهید مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *