11 علت مالش چشم در نوزادان و کودکان

مالش چشم نوزاد
علت مالش چشم نوزاد

مالش چشم نوزاد معمولا بیانگر یک نیاز مهم برای نوزاد می باشد، که والدین باید به آن توجه کنند. همه ی ما متوجه این رفتار کودک شده ایم که در برخی مواقع شروع به مالش چشمان خود می کنند. معمولا مالش چشم نوزاد طبیعی است و گاهی اوقات نشان دهنده ی خستگی و خواب آلودگی کودک می باشد. اما نباید همیشه مالش چشم کودکان را نشانه ی خستگی و خواب آلودگی او بدانیم.

مالش چشم در نوزاد می تواند بر اثر اختلالات و بیماری های چشمی باشد. در مواقعی کودک با مالش چشم می خواهد با شما ارتباط برقرار کند. یعنی با این رفتار پیامی را به شما انتقال می دهد. پس به محض مشاهده مالش چشم نوزادتان با او ارتباط برقرار کنید تا از علت آن با خبر شوید.

با ما همراه باشید تا در این نوشته شایع ترین علل مالش چشم نوزاد را برای شما شرح دهیم.

11 علت مالش چشم در نوزادان

مالش چشم در نوزاد دلایل متفاوتی دارد. این دلایل از خستگی و خواب آلودگی تا برخی بیماری های چشمی متغیر می باشد. شایع ترین علل مالش چشم نوزاد به شرح زیر است :

1- خستگی و خواب آلودگی

خستگی و خواب آلودگی یکی از علل رایج مالش چشم در نوزادان و کودکان است. وقتی کودک خسته است، چشم هایش هم خسته می شوند. خستگی چشم یعنی احساس درد و تنش در اطراف عضلات چشم.  به همین دلیل نوزاد شروع به مالش چشمان خود می کند. در واقع او با مالیدن چشم می خواهد درد و تنش را در اطراف عضلات چشم و پلک ها آرام کند.

مالش چشم برای کودک مثل ماساژ است و نشان می دهد که وقت یک خواب خوب و طولانی فرا رسیده است.

2- خشکی چشم ها

چشم ها با یک غشای اشکی محافظت می شوند. اگر چشم نوزاد بیش از حد در معرض هوا قرار گیرد، رطوبت چشم خشک می شود. خشکی چشم نوزاد باعث ناراحتی او می شود. وقتی چشم نوزاد بیش از حد خشک باشد شروع به مالش چشم خود می کند.

در واقع کودک با مالش چشم خود رطوبت و اشک را در چشمانش ایجاد می کند. رطوبت و اشک ایجاد شده ، خشکی چشم را از بین می برد و کودک آرام می گیرد.

پس یکی دیگر از دلایل مالش چشم نوزاد ، خشک بودن چشمان او می باشد.

3- مالش چشم نوزاد از روی کنجکاوی

کودکان مدام در حال کنجکاوی برای شناسایی بدن خود و همچنین محیط اطراف شان هستند. ممکن است مالش چشم نوزاد از روی کنجکاوی باشد، تا واکنش بدنش را درک کند. مالیدن چشم  نوزاد در واقع آشنایی او با یک عضو از بدن خود می باشد.

4- وجود چیزی در چشم

اگر چیزی مثل ذرات گرد و غبار در چشم نوزاد رفته باشد باعث اذیت او می شود. بنابراین کودک شروع به مالش چشمان خود می کند. ممکن است در این حالت چشمان او پوسته پوسته شده باشد. اگر مالیدن چشم همراه با قرمزی و اشک باشد قطعا چیزی در چشم او فرو رفته و ممکن است به چشم او آسیب بزند. پس کودک در این حالت شروع به مالش چشمان خود می کند.

برای بیرون آوردن این ذرات یک توپ پنبه ای را با آب خنک خیس کنید و به آرامی روی چشم نوزاد بمالید.

5- مالش چشم نوزاد بر اثر خارش و درد

یکی دیگر از علل مالش چشم نوزاد ممکن است آلرژی یا عفونت چشمی باشد. این عفونت و آلرژی به صورت درد و خارش بروز می کند. از علائم عفونت چشم می توان به تورم چشم ها، قرمزی، تب و گریه کودک اشاره کرد. در چنین مواردی بهتر است به پزشک مراجعه کنید

مالش چشم نوزاد

با مشاهده علائم عفونت چشم نوزاد بهتر اس در اسرع وقت به مراکز بینایی سنجی مراجعه کنید. از طریق لینک زیر آدرس و تلفن تماس کلینیک های بینایی سنجی شهر خود را پیدا کنید:
لیست مراکز بینایی سنجی و اپتومتری کشور

6- شگفت زدگی و متعجب شدن

شاید متوجه شده اید وقتی چشمان را می مالید و باز می کنید نقاط نورانی جلوی چشم ایجاد می شود. به اصطلاح چشمان ستاره می زنند. شاید کودک این کار را دوست دارد، و می خواهد هر بار این تجربه را تکرار کند.

این تجربه باعث می شود تا کودک شروع به مالش چشمان خود کند.

علاوه بر دلایل ذکر شده موارد دیگری هم باعث مالش چشم در نوزاد می شود. مواردی از قبیل :

7-حساسیت فصلی

8-جنس ملافه

9-ترشح چرک از چشم کودک

10-لباس ها

11-اسباب بازی ها

 اگر مالش چشم کودک بیش از 3 تا 4 روز طول بکشد و با قرمزی همراه باشد باید به پزشک مراجعه کرد.

گاهی اوقات کودک شدیدا چشمانش را مالش می دهد. این ممکن است به خاطر نفخ و یا دل پیچه باشد که از درد های معمول در شیر خواران است.

جمع بندی

همان طور که اشاره شد مالش چشم در نوزادان می تواند متفاوت باشد. باید برای به حداقل رساندن خراش و آسیب به چشم نوزاد او را متوقف کنید. اگر کوک شما به مالش چشمان عادت کرده بهتر است دستانش را با دستکش بپوشانید، یا با اسباب بازی ها و چیز های دیگر حواس او را پرت کنید.

سوالات خود را در قسمت نظرات مطرح نمایید. ما پاسخگوی سوالات شما هستیم.

ما در وب سایت هوش کالا لیست مراکز بینایی سنجی سراسر کشور را با شماره تلفن و آدرس گردآوری کرده ایم. شما می تواتند با مراجعه به این سایت مرکز مورد نظرخود را پیدا نمایید

برخی منابع

parenting

5 دیدگاه دربارهٔ «11 علت مالش چشم در نوزادان و کودکان»

  1. سلام نوزاد ۵ ماهشه قبلا خیلی کم چشماشو میمالید الان یه وقتای مثل امروز خیلی چشماشو میماله.
    چکار کنم .تازه چند روز براش غذای کمکی شروع کردم ..احتمال داره حساسیت غذای باشه..

  2. سلام پسرم موقع خواب چشم هایش را بطور عجیبی می‌مالد و در طول روز هم انگار چشماش یکم قرمزه وقتی میماله اصلا اشک نمیدن
    اینم بگم موقعی که سه ماهش بود ریزش اشک داشت رفتم دکتر قطره داد بش اشکش بند اومد

  3. سلام من 14 ساله هستم گاهی وقتا یکی از چشمم میماله با آب میشویم درست میشه بعد 2 دقیقه شروع میشه به مالیدن چکار کنم؟ تا نمالد

  4. سلام
    دختر من شبها توی خواب چشمهایش را میمالد و با گریه تقاضای شیر میکند، و‌گاهی گوشش را هم میکشد و میخاراند ، آیا اینها نشانه بیماری هستند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *