آپراکسی گفتار و کلامی در بزرگسالان | علت آپراکسی | درمان کنش پریشی | فیلم

آپراکسی گفتار در بزرگسالان

آپراکسی گفتار چیست؟

آپراکسی گفتار در بزرگسالان یک اختلال حرکتی گفتار است. در حالیکه ضعف عضلانی وجود ندارد ، پیام های مغز به دهان به شکل صحیح فرستاده نمی شوند و فرد نمیتواند لبها و یا زبان خود را به مکان مناسب برای تلفظ صحیح حروف بزند. شدت آپراکسی بستگی به ماهیت آسیب مغزی دارد. آپراکسی می تواند همراه با دیاسارتیا (ضعف عضلانی بر تولید گفتار) و یا آفازی  ( زبان پریشی ) رخ دهد. آپراکسی گفتار همچنین به عنوان apraxia acquired of speech ، apraxia کلامی و دیسپراکسی شناخته شده است.

 

کودکان همچنین می توانند apraxia داشته باشند.

 

علائم یا علائم آپراکسی گفتار چیست؟

افرادی که دارای  آپراکسی گفتار در بزرگسالان  هستند ،  می دانند چه کلماتی را  می خواهند بگویند ، اما  در زمان اجرا ، مغز در هماهنگ کردن حرکات عضلاتی لازم برای ادای صحیح حروف در کلمات مشکل پیدا می کند. در نتیجه، آنها ممکن است چیزی کاملا متفاوت یا پیچیده  از کلمه مورد نظر بگویند مثلا ” مردسه ” یا ” طبل به جی تبلت.

شخص ممکن است خطا را تشخیص دهد و دوباره امتحان کند؛ گاهی اوقات پس از امتحان کردن  درست می گوید ، اما گاهی اوقات به طور کامل چیز دیگری را می گوید. این وضعیت می تواند برای فرد بسیار ناراحت کننده باشد.

 

علائم آپراکسی کلامی :

 

  • مشکل تقلید و تولید حروف  گفتاری،  مشکلاتی نظیر اعوجاج صدا، جایگزینی، و / یا حذف صدا در این موارد نشان می دهند.
  • خطاهای گفتار بی ثبات ؛ – در یک جا ممکن است کلمه توپ را درست بگوید و در یک جای دیگر در بیان همین کلمه مشکل پیدا می کند.
  • کورمال کردن  زبان و لب ها برای ایجاد صداها و کلمات خاص؛ ( ممکن است فرد در بیان یک واژه دائما زبانش را تکان بدهد و بدنبال جای مناسب زبان باشد !! )
  • سرعت گفتاری پایین؛
  • اختلال در ریتم و آهنگ و نوای  گفتار؛
  • در گفتارهای طوطی وار و اتوماتیک ( مانند احوالپرسی : سلام خوبی ؟ چی خبر ؟ کجا بودی ؟ متشکرم مرسی .. ) خطاهای کمتری دارد به نسبت زمانی که توجه بیشتری بر روی گفتارش دارد ( گفتار هدفمند : مانند سخنرانی  و صحبت در مورد  اتم..)
  • در موارد شدید فرد در تلفظ هر صدایی ناتوانی دارد

 

علت آپراکسی گفتار

آپراکسی گفتار در نتیجه آسیب به قسمتی از مغز که مسئول هماهنگی عضلات حرکتی هستند بوجود می آید. یک علت رایج برای آپراکسی ،  سکته مغزی است. علل دیگر شامل آسیب مغزی، دمانس ، تومورهای مغزی و بیماریهای پیشرونده نورولوژیکی هستند.

 

آپراکسی گفتار چقدر شایع است؟

تحقیقات زیادی در مورد آمار و میزان شیوع آپراکسی وجود ندارد. این اختلال معمولا همراه با دیگر اختلالات گفتار و زبان ( همانند آفازی )  می آید .

 

آپراکسی گفتار چگونه تشخیص داده می شود؟

آسیب شناس  گفتار زبان ( گفتار درمانگر )  از ترکیبی از ابزارهای ارزیابی رسمی و غیر رسمی برای تشخیص آپراکسی گفتار و تعیین ماهیت و شدت بیماری استفاده می کند. ارزیابی معمولا شامل توانایی حرکات دهانی ، توانایی آهنگ گفتار ، و تولید صحیح حروف در بافت های مختلف است.

 

چه درمان هایی برای افراد مبتلا به آپراکسی گفتار  وجود دارد؟

یک  آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) پذیرش افراد با مشکلات گفتار و زبان از جمله آپراکسی گفتار و زبان را انجام می دهد.  تمرکز درمان  در بهبود برنامه ریزی، توالی و هماهنگی حرکات گفتاری است.  عضلات گفتار اغلب باید “بازآموزی” شوند تا تولید صحیح حروف را به تنهایی و در توالی کلمات بدست آورند.

 فیلم آپراکسی گفتار در بزرگسالان

 

معجزه گفتار درمانی در آپراکسی کلام :

اگر در این مورد  نگران هستید به آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتاردرمانگر ) مراجعه کنید. ما لیستی از مراکز گفتار درمانی سراسر کشور را در اینجا گرد آورده ایم.

 


این نوشته درباره آپراکسی گفتار و کلامی در بزرگسالان | علت آپراکسی | درمان کنش پریشی | فیلم آپراکسی بوده است اگر درباره این نوشته ابهام داشتید می توانید در پایین در قسمت نظرات موضوع خود را مطرح کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *