سن حرف زدن کودک پسر براساس آخرین تحقیقات

سن حرف زدن کودک پسر

احتمالا شما هم شنیدید که سن حرف زدن کودک پسر بیشتر از دختر ها است؟ بعنوان یک گفتار درمانگر که بیشتر از ۱۰ سال توی زمینه گفتار درمانی فعالیت می کنم باید به این سوال پاسخ بله بدهم. بله پسرها دیرتر از دختر شروع به حرف زدن می کنند.

تحقیقات نشان دادند که دختر ها در مقایسه با پسر ها مهارتهای کلامی بهتری دارند. اما آیا این موضوع به این معنا است که اگر پسرم تاخیر کلامی داشت به حال خودش رهایش کنم و منتظر حرف زدن خود به خودیش باشم؟.

قطعا نباید بی خیال باشید. در این نوشته به زبان ساده می خواهم به شما بگویم که بیان اولین کلمه یا اولین جمله در پسر ها، تا چه سنی طول می کشد و اگه فرزندتان تا این سن کلمه ای را بیان نکرد به چه معنا است؟ مهم تر از همه در منزل چه تمریناتی برای حرف زدن فرزندتان می توانید انجام بدهید. پس با من همراه باشید.

سن حرف زدن کودک پسر براساس آخرین تحقیقات

سن حرف زدن کودک پسر کی است ؟

دختر ها زودتر از پسر ها اولین کلمات شان را بیان می کنند. بطور نسبی ما برای هر مهارتی یک بازه زمانی ، مشخص می کنیم. مثلا می دانیم که دختر ها در ۱۲ ماهگی اولین کلمات خودشان را بیان می کنند. این را هم می دانیم که برخی از بچه ها ممکن است یک ماه زودتر یا یک ماه دیرتر از این سن، اولین کلمات خودشان را بیان کنند. ما به این محدوده می گوییم {محدوده طبیعی بیان اولین واژگان}.

اگر کودکی در محدوده طبیعی کلمات را شروع به گفتن کرد. طبیعتا نباید اقدامی انجام بدهیم. اما اگر محدوده طبیعی را رد کرد و هنوز به توانایی بیان واژه دست پیدا نکرد می توانیم بگوییم آن کودک تاخیر کلامی دارد و می بایست برای رفع آن اقدام کنیم.

برای شروع حرف زدن ۳ معیار را می توانیم بسنجیم : ۱- نشان دادن ژست ها ( ژست همان حرکات و اشارات است مثل تکان دادن سر به نشانه نه ) ۲- بیان اولین واژه ۳-بیان اولین جملات

محدوده طبیعی نمایش این سه معیار را در پسرها در ادامه ذکر کردیم:

سن بیان اولین کلمات کودک پسر

کودک پسر، ممکن است تا دو ماه یا سه ماه دیرتر از کودک دختر، اولین کلماتش را بیان کند. بر همین اساس سن حرف زدن کودک پسر ۱۲ تا حداکثر ۱۵ ماهگی است. بنابراین ما تا ۱۵ ماهگی می توانیم صبر کنیم و منتظر شنیدن اولین کلمات فرزند پسرمان باشیم.

سن بیان اولین جملات ساده کودک پسر

دخترها در ۱۸ ماهگی حداقل ۳۰ کلمه بیانی دارند و آرام آرام این کلمات را به شکل جملات دو کلمه ای بیان می کنند. بنابراین بر طبق فرمول بالا ما انتظار داریم کودک پسر حدکثر تا ۲۰ ماهگی اولین جملات ساده اش مثل : بابا بیا ، بابا برو ، توپ بابا را بیان کند.

سن نمایش اولین ژست های پسر

قبل از بیان اولین کلمات، کودکان یاد می گیرند که از ژست ها و اشارات برای رسیدن به خواسته هایشان استفاده کنند. بر طبق سند انجمن گفتار و زبان آمریکا ( asha) کودکان در ۱۰ ماهگی شروع به استفاده از ژست هایی مثل بای بای کردن می کنند. بنابراین یکی از راههای تشخیص دیر حرف زدن کودک بررسی اشارات و ژست های کودک در ۱۰ تا ۱۲ ماهگی است.

برای جواب به این سوال که سن حرف زدن کودک پسر کی است؟ می توانیم از سه معیار فوق کمک بگیریم.گفتیم که پسرها حداکثر تا ۱۲ ماهگی ژست ها را نشان می دهند. حداکثر تا ۱۵ ماهگی اولین کلمات را بیان می کند و نهایتا تا ۲۰ ماهگی اولین عبارت ها یا جملات ساده را بکار می برند. اما اگر به این سطح نرسید باید نگران باشیم ؟

اگر دیرتر از سن خود حرف زد چه اقدامی باید انجام بدهیم ؟

اول از همه باید بگویم که نباید نگران باشید. در غالب موارد، تاخیر کلامی کودک، با انجام تمرینات مناسب در خانه و گفتار درمانی برطرف می شود. در وب سایت سلام درمانگر نوشته های مفیدی برای تمرین در خانه برای شما منتشر کرده ایم که می توانید این تمرینات را در خانه انجام بدهید.

[ مطلب پیشنهادی :زبان باز کردن کودک – آموزش ساده ترین راه ها ]

[ مطلب پیشنهادی : گفتاردرمانی کودک 2 ساله – آموزش گفتاردرمانی در منزل ]

همینطور اگر فرزندتان تا ۱۵ ماهگی اولین کلماتش را بیان نکرد و یا نسبت به هم سن سالانش تاخیر کلامی دارد بهتر است برای ارزیابی، به متخصص گفتار درمانی مراجعه کنید. می توانید لیست این متخصصان را در لینک زیر مشاهده کنید.

متخصص گفتار درمانی کودک به تفکیک شهر

چرا پسر ها دیرتر از دخترها شروع به حرف زدن می کنند ؟

بر طبق تحقیقات سه دلیل می تواند بر کمی دیرتر حرف زدن پسرها تاثیر داشته باشد که بصورت خلاصه این سه مورد را بیان می کنم:

  • نقش ژنها : به نظر ژن foxp2 ، نقش مهمی در تکلم ایفا می کند. تحقیقات مختلف نشان داده اند که این ژن در سطح بالاتری در دختر ها فعال است. ( لینک این مطالعه به زبان انگلیسی )
  • نقش هورمون ها : هورمون زنانه استروژن در مهارت های اجتماعی و کلامی نقش دارد و در ارتباط با بخش هایی از مغز است که مسئول گفتار و زبان هستند. در خانم ها و دختر ها این هورمون بیشتر وجود دارد. در نتیجه به طور میانگین سن حرف زدن پسر ها کمی دیرتر از دختر ها است. ( لینک مطالعه نقش هورمون ها بر گفتار به زبان انگلیسی )
  • تفاوت برخورد جامعه در برخورد با فرزند پسر با دختر : به نظر در برخی از فرهنگ ها دیدگاه متفاوت و انتظارات متفاوتی از پسرها و دختر ها در سنین کودکی وجود دارد. مثلا برخی از والدین فرزند دختر شان را بیشتر به کلام تشویق می کنند و در مقابل، فرزند پسر را به مهارتهای حرکتی تشویق می کنند.

جمع بندی :

در این مقاله درباره سن حرف زدن کودک پسر صحبت کردیم. گفتیم که پسر ها کمی دیرتر از دختر ها شروع به حرف زدن می کنند. پسر ها اولین کلمات و جملات را کمی دیرتر از دختر ها بیان می کنند.

توضیح دادیم که پسرها باید حداکثر تا ۱۵ ماهگی اولین کلمات خودشان را بکار ببرند. همینطور اولین جملات خودشان را حداکثر تا ۲۰ ماهگی استفاده می کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *