ادیوگرام چیست ؟ | چگونه ادیوگرام را بخوانیم ؟

ادیوگرام چیست ؟

احتملا دلیل هدایت شما به این صفحه این است که میخواهید بدانید ادیوگرام چیست؟ و چگونه ادیوگرام را بخوانید ؟. ما را همراهی کنید تا با هم پاسخ این دو سوال را بررسی کنیم.

ادیوگرام چیست؟

نتایج تست های شنوایی در ادیوگرام نمایش داده می شوند. ادیوگرام یک شماتیک از کمترین بلندی صداهایی است که کودک در هر فرکانس می تواند بشنود. اصوات محیطی دارای فرکانس ها و بلندی های متفاوتی هستند. برای اینکه یک تست خوب از وضعیت شنوایی فرد بدست بیاوریم می بایست هر فرکانس را در بلندی های مختلف جداگانه تست کنیم و  نتیجه آن را در ادیوگرام ثبت کنیم.

علامت های روی ادیوگرام، نشان دهنده وضعیت صدای شنیده شده در فرکانس و بلندی خاص است. مثلا اگر علامتی بر روی فرکانس 500 و بلندی 40 دسی بل بود. این بدین معناست که کودک صدای با فرکانس 500 را فقط با بلندی 40 به بالا می شنود ( صداهای با فرکانس 500 که بلندی کمتر از 40 را دارند نمی شنود).  اینکه این علامتها کجا قرار دارند نشان دهنده درجه کم شنوایی کودک است.

ادیوگرام چیست ؟

علامت های ادیوگرام

علامت  ” O ” نشان دهنده پاسخ شنوایی گوش راست و  علامت “X ” نشان دهنده پاسخ شنوایی گوش چپ است. همچنین اطلاعات شنوایی  گوش راست با رنگ قرمز و اطلاعات گوش چپ با رنگ آبي بر روي اديوگرام ثبت مي شود. هدف اصلي انجام اديومتري و ثبت اديوگرام ، تعيين درجه و نوع كم شنوايي است.

ادیوگرام چیست ؟

منطقه مشخص شده در ادیوگرام زیر محدوده اغلب صداهایی است در گفتار کلامی افراد شنیده می شود. محدوده مشخص شده ،  برای شنیدن و درک گفتگو های کلامی بسیار مهم و حائز اهمیت است. هر صدایی که هنگام شنیدن کلام دیگران می شنویم دارای بلندی و فرکانس ( زیر و بمی ) متفاوتی است. برای نمونه صدای ” س ” دارای فرکانس بالا و بلندی کمی است و صدای ” اُ ” دارای فرکانس پایین  و بلندی نسبتا بیشتری است.

برای انجام تست های شنوایی، مراکز شنوایی سنجی شهر خود را را از طریق لینک زیر پیدا کنید:
مراکز شنوایی سنجی | آدرس و شماره تلفن کلینیک های شنوایی سنجی کشور

نمونه هایی  از ادیوگرام:

نمودارهای ادیوگرام های زیر نشان دهنده انواع مختلفی از کم شنوایی است. این نمودار ها پس از تست شنوایی ثبت شده اند.

ادیوگرام چیست ؟

اقت شنوایی متوسط

افراد با افت شنوایی متوسط بدون سمعک مشکلات زیادی در شنیدن و درک گفتار اطرافیانشان دارند. حتی در زمانهایی که در نزدیکی آنها صحبت می کنید.

مطلب پیشنهادی: شنوایی سنجی بزرگسالان | همه چیز درباره تست شنوایی سنجی بزرگسالان


ادیوگرام چیست ؟ تصویر

افت شنوایی شدید

کودکان با افت شنوایی شدید ممکن است فقط صداهای خیلی بلند محیطی مانند صدای آژیر آتش نشانی را بشوند.


ادیوگرام طبیعی

شنوایی طبیعی

این ادیوگرام یک شنوایی طبیعی را نشان می دهد.

در صورتیکه نوزاد دارید مطالعه ایی مطلب را به شما پیشنهاد می دهیم: معرفی سه تست پرکاربرد شنوایی در نوزادان


ادیوگرام چیست ؟

افت شنوایی ملایم ( خفیف )

کودکان با افت شنوایی ملایم ممکن در شنیدن گفتگو های آهسته و یا از راه دور و یا همراه با سرو صدای محیطی را مشکل داشته باشند.

جمع بندی

ما در این مقاله گفتیم ادیوگرام چیست؟. همچنین علائم و تصاویر مربوط به تست های شنوایی سنجی را نیز برای شما عزیزان آوردیم. همچنین تیم مجله هوش کالا، لیست مراکز شنوایی سنجی را برای دسترسی راحت شما همراهان همیشگی فراهم کرده است.

برخی منابع

نوار گوش | ویکی پدیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *