انواع سمعک | نقد و بررسی سمعک ها براساس تکنولوژی ، اندازه و برند – حتما بخوانید!

انواع سمعک

انواع سمعک

انواع سمعک را می توان از سه  منظر بررسی کرد 1- انواع سمعک از نظر نوع مدار یا تکنولوژی های بکار رفته  2- انواع سمعک از نظر شکل ظاهری ( کوچک و بزرگی ، مرئی با نامرئی )  3- انواع سمعک از نظر مارک و یا برند . در این نوشته به تفصیل انواع سمعک را را سه منظر فوق نقد و بررسی می کنیم. معایب و محاسن هر نوع را ذکر می کنیم و در پایان برای شما پیشنهاداتی را با توجه به شرایطتتان ارائه می دهیم. با ما همراه باشید.

شنوایی شناس براساس سن ؛ میزان کم شنوای ، اندازه کانال گوش و سلایق شما بهترین نوع سمعک را برای شما تجویز می کند.

“سمعک چیست” سمعک اصواتی را که وارد گوش می شوند را از طریق میکروفن خود دریافت می کند و آنها را مطابق با میزان و نوع افت شنوایی فرد پردازش کرده و سپس صدای پردازش شده و تقویت شده را به داخل گوش هدایت می کند. تمامی این مراحل بطور آنی انجام می گیرد. هر سمعک یک میکروفن ، پردازشگر ، تقویت کننده ، باتری و رسیور دارد. در اصل دو نوع وسیله کمک شنیداری وجود دارد 1- سمعکهای داخل گوشی 2- پشت گوشی

انواع سمعک از نظر تکنولوژی

از نطر نوع مدار این وسایل کمک شنیداری  را می توان به 4 دسته تقسیم بندی کرد:

1-آنالوگ:

از ابتدایی ترین وسایل کمک شنیداری  است. قیمت پایین تری دارند . تنها امکان تنظیم یک برنامه دارند. معمولا دارای دکمه تنظیم بلندی و زیر و بیم است. مهمترین عیب این دسته این است که برای تمامی افت های شنوایی به یک میزان صدا را بلند می کنند. در برخی از موارد این می توان شنوایی فرد را نیز بدتر کند.

2- دیجیتال :

به وسیله کامپیوتر قابلیت تنطیم دارند. شنوایی شناس براساس افت شنوایی فرد سمعک دیجیتال را تنظیم می کند. و امکان تنظیم دقیق تر وجود دارد. برخلاف آنالوگ تفاوتی بین صداهای گفتاری و صداهای پس زیمنه قائل می شود و رضایت بیمار از آنها بیشتر است.

3-هوشمند:

سمعک هوشمند نسل دوم نوع دیجیتال است. قابلیت انطباق در شرایط های محیطی مختلف ( مکالمه ، اتاق ساکت ، حیاط ، پارک ، جای شلوغ  ) را دارد. در این محیط ها صدای فرد گوینده را ردیابی و تقویت می کنند و در مقایل سر و صداهای مزاحم را حذف می کند.

4-بلوتوث دار

علاوه بر امکانات خوب امکان ارتباط بین دو س معک ، تلویزیون و دیگر وسایل ارتباطی نیز محیا است. 5- ضد آب  سمعک ضدآب یا هر اصطلاح دیگر به سمعکی می گویند که از فناوری نانو استفاده می کند و پوشش ضدآب نانو باعث عدم نفوذ آب به داخل سمعک می شود.

انواع سمعک از نظر شکل ظاهری

در اصل دو نوع سمعک از نظر شکل ظاهری وجود دارد:

 1. داخل گوشی
 2. پشت گوشی

1- سمعکهای داخل گوشی

این وسایل کم شنیداری در درون لاله گوش قرار گرفته می شوند. مهمترین مزیت آنها این است که دیده نمی شوند و یا دیدن آنها سخت است و مهمترین عیب آنها نگهداری از آنها است.

سمعک های داخل گوشی (ITE) ، در داخل گوش قرار می گیرند و دیدن آن سختتر است . در اصل مهمترین مزیت انواع سمعک داخل گوشی همین است.  انواع سمعک های داخل گوشی ،  به صورت سفارشی بر اساس قالب اولیه گرفته شده از گوش بیمار ساخته می شوند. با توجه به رنگ پوست، سمعک های داخل گوشی رنگ بندی های متفاوتی دارند و اندازه آنها از کوچک تا بزرگ است.

انواع سمعک داخل گوشی

 1. سمعک های IIC (نامرئی)
 2. سمعکهای CIC ( کاملا داخل کانال)
 3. سمعک های ITC ( داخل کانال)

1-  نامرئی IIC

انواع سمعک نامرئیسمعک نامرئی  که به آنها  IIانواع سمعک نامرئی iicC و یا Invisible in the Canal نیز می گویند، این وسایل کمک شنیداری ، کوچکترین نوع سمعک های داخل گوشی به شمار می آیند که در عمق کانال گوش (پشت خم دوم ) قرار می گیرند .

معمولا برای افت شنوایی ملایم  تا متوسط  تجویز می شوند. این سمعک ها بطور سفارشی برای هر فرد ساخته شده و تمامی اجزای الکترونیکی آن، در درون پوسته ای که براساس کانال گوش ساخته می شوند قرار داده می شوند.


2- کاملا داخل کانال CIC

سمعک CIC انواع سمعک نامرئی و داخل کانالسمعک کاملا داخل کانال که اصطلاحا به آن  CIC نیز گفته می شود (Completely in the Canal ) .  این وسایل کمک شنیداری با قالب گیری که از مجرای گوش انجام می شود، بطور کامل درون کانال گوش فرد قرار می گیرد.

این نوع سمعک برای افت شنوایی ملایم تا متوسط در افراد بزرگسال تجویز می شود. در سمکهای داخل کانال ، زائده ای پلاستیکی بسیار نازکی به قاب سمعک متصل است که از این طریق سمعک را از داخل گوش می توان بیرون کشید.


3- داخل کانال ITC

انواع و اقسام سمعک خوبسمعک داخل گوشی سمعک داخل کانال در رنگها مختلف موجود است و برای کم شنوایی های خفیف تا متوسط و نسبتا شدید نیز کاربرد دارد.  تمامی قطعات آن داخل کانال ( ITC )  در پوسته کوچکی قرار مي گيرند. اين پوسته از ابتدای کانال گوش شروع می شود و به سمت داخل کانال ادامه دارد. در این نوع سمعک ها ،  اصوات از طریق گیرنده به سمت پرده گوش هدایت می شوند.


مزایا و معایب انواع سمعک داخل گوشی

مزایا

می توان گفت که مهمترین مزیت این نوع سمعک ها ،  نامرئی بودن آنها است به گونه ای که دیگران متوجه نمی شوند که فرد از وسیله کمک شنیداری استفاده می کند. برای خارج کردن آن از داخل گوش، زائده ای بسیار کوچکی تعبیه شده است که می توان با استفاده از آن سمعک را  بیرون کشید.

معایب

 • زودتر خراب شدن – این وسایل کمک شنیداری ، در عمیق ترین قسمت کانال گوش قرار دارند. اجزای الکترونیکی و حساس آنها،  همواره در معرض رطوبت، جرم گوش و حرارت بدن قرار می گیرند . این امر باعث می شود که این نوع از وسایل کمک شنیداری ، زودتر نیاز به تعمیر پیدا کنند.
 • پاک کردن سمعک و گوش – فرد در روز نیاز دارد که چند بار سمعک را از گوش خارج کند و آن را از  جرم گوش پاک کند و کانال گوش خود را تمیز و خشک کند.
 • نیاز زودتر  به تعویض سمعک – بدلیل کوچکتر بودن سایز باتری سمعک نامرئی ، شارژ بارتی زودتر خالی می شود و تقریبا هر ۴ روز یکبار نیاز به تعویض سمعک می باشد.
 • محدودیت برای تمامی افت های شنوایی – سمعک نامرئی فقط افت های ملایم و متوسط را می تواند تحت پوشش قرار بدهد.

همچنین برای کودکان نیز تجویز انواع مختلف سمعک نامریی  توصیه نمی شود و در مواردی که کانال گوش فرد کوچک بوده و یا مبتلا به بیماریهای عفونی گوش هستند، فرد نمی تواند از این نوع سمعک استفاده کند.

“از کجا سمعک بخرم ؟ | معرفی بهترین مراکز خرید سمعک”


2- سمعک های پشت گوشی

 سمعک پشت گوشی ، دو تکه است.  قسمت میکروفون، رسیور و اجزای الکترونیک در یک قسمت  و در پشت گوش قرار می گیرند. و قسمت دیگر قالب گوش است که توسط شنوایی شناس و با توجه فرم گوش بیمار تهیه می شود. در سمعک پشت گوشی، صدا از طریق  قالب سفارشی به گوش می رسد. وسیله کمک شنیداری پشت گوشی ،  برای همه افت های شنوایی کاربرد دارند و تقریبا پرفروش ترین وسیله کمک شنیداری است. این سمعک بهترین گزینه برای کودکان زیر 6 تا 7 سال می باشد.

سمعک پشت گوشی

برخی از انواع سمعک های پشت گوشی عبارتند از :

 • سمعکهای مینی BTE با لوله بسیار ظریف و کاف سیلیکونی (Ear Tip)
 • سمعک های گیرنده درون گوش (RITE) و یا گیرنده درون کانال (RIC)
 • سمعکهای BTE با قالب گوش (Earmold)

انواع سمعک پشت گوشی

در تصویر فوق برخی از انواع مدلهای پشت گوشی را می بینید. مدلهای پشت گوشی، در پشت و بالای لاله گوش قرار می گیرند و با یک لوله به قالب داخل کانال گوش منتقل می گردند.

وسایل کمک شنیداری پشت گوشی  دارای رنگ ، طرح ، اندازه و ویژگیهای متفاوتی هستند . به علاوه این مدلها ، از قدرت بالاتری برخوردار هستند. متاسفانه بسیاری از مردم به علت مسائل زیبایی ، تمایلی به استفاده از این مدلهای پشت گوشی ندارند. برای حل این مشکل  ، امروزه س معک های پشت گوشی با ظاهر بسیار زیبا و دید کم در دسترس هستند. همانطور که گفتیم این سمک ها مناسب افت ملایم تا عمیق هستند. به طور کلی میتوان گفت که آنها قوی ترین س معک ها با طرح ها و رنگهای متفاوت میباشند که به راحتی دیده می شوند. در این تصویر انواع سمعک پشت گوشی را ببینید.

مزایا و معایب انواع سمعک پشت گوشی

مزایا

 • – این مدلها برای کم شنوایی شدید نیز قابل استفاده هستند.
 • – برای تمامی افراد و در تمامی سنین مورد استفاده قرار می گیرند.
 • – افرادی که به دلیل تولید بیش از حد جرم گوش نمی توانند از سمعک های داخل گوشی استفاده کنند، می توانند به راحتی از این نوع  استفاده کنند.

معایب

 • این وسایل کمک شنیداری ،  قابل دیدن هستند ، کسانی که نمی خواهند دیگران متوجه کم شنوایی آنها شوند، هنگام استفاده از این نوع وسایل کمک شنیداری رنج می برند، زیرا کاملا نمایان است.

 [irp posts=”2311″ name=”شنوایی سنجی | دستگاه شنوایی سنجی | تست | تفسیر نمودار | هزینه | نوزادان | بزرگسالان”]

انواع سمعک براساس برند و یا مارک :

بررسی از انواع مارک و برند سمعک کمی سخت است . اکثر شرکت های تولید کننده سمعک ادعاهای تبلیغاتی اثبات نشده ای دارند. در کل به نظر می رسند بیشتر از نوع برند و مارک سمعک ، نوع تکنولوژی و شکل ظاهری مهم است. با این اینال ما جند برند معروف را در اینجا برای شما ذکر می کنیم:

1-سمعک زیمنس آلمان

از قدیمی ترین شکرتهای تولید کننده سمعک در دنیا ، ساخت آلمان که در ایران توسط شرکت فن اذرخش  پشتیبانی می شود.

2-اتیکن oticon

ساخت شرکت دانمارک ، وب سایت  نمایندگی های فروش

3-فوناک:phonak

ساخت کشور سوئیس ، نمایندگی فروش شرکت ندا سمعک آشنا است . این شرکت زیر مجموعه شرکت سونووا است. اولین سمعک تمام دیجیتال را در بازار عرضه کرده و در سال 2008 نیز اولین نوع ضداآب را عرضه کرده است.

4-استارکی

استارکی ساخت کشور آمریکا می باشد . بیش از 50 سال سابقه دارد و نمایندگی فروش آن در ایران را شرکت صبا بر عهده دارد.

5-یونیترون

ساخت کشور کانادا

پیشنهاد برای شما

برای کودکان معمولا نوع پشت گوشی توصیه می شود. انواع مختلفی از سمک های داخل گوشی وجود دارد. این سمعک را برای کودکان کوچکتر از 6 یا 7 سال توصیه نمی کنند. چرا ؟ چون گوش کودکان در سنین اولیه به سرعت رشد می کند و مجبور هستند که به سرعت سمعک داخل گوشی انها را عوض کنند. دلیل دیگر این است که اگر در حی بازی کودک سمعک داخل گوشی آسیب ببیند. ممکن است به کانال گوش کودک ضربه وارد کند. سمعک نامرئی نیز جزو سمعک های داخل گوش می باشد.

شرایط لازم برای خرید سمعک نامرئی :

 • افت شنوایی آنها بیشتر از حد متوسط نباشد.
 • در فرکانسهای پایین ،  افت خفیفی داشته باشند.
 • کانال گوش آنها  سالم و جرک گوشی کمی داشته باشند.
 • کانال گوش نسبتا صاف داشته باشند. (کانال گوش کوچک و مخروطی شکل نداشته باشند.)
 • سابقه جراحی کانال گوش  در این ناحیه نداشته باشند.
 • کانال گوش آنها با حرکت کردن فک، جابجایی نداشته باشد.
 • در محیط های شلوغ و پر سروصدا بتوانند با سمعک خوب بشنوند و یا ویژگی نامریی بودن برای آنها مهم تر از این مسئله باشد.
 • با تعویض باتری سمعک هر ۳ تا ۷ روز یکبار برای آنها سخت نباشد.
 • با تمیز کردن مداوم سمعک مشکلی نداشته باشند.

دلیل تنوع سمعک ها

همانطور که افت شنوایی انواع مختلفی دارد، سمعک ها نیز دارای انواع و اشکال مختلفی هستند. عواملی از جمله سن، میزان كم شنوایی، اندازه کانال گوش و حتی مهارت های شما، نوع سمعكی را كه شنوایی شناس در نهایت به شما توصیه می کند تحت تاثیر قرار می دهند.

جمع بندی :

در این نوشتیم خواندیم  که سمک های پشت گوشی معمولا کیفیت شنیداری بهتر و بیشتری به شما میدهند و در عین حال به دلیل قابل رویت بودن برای افرادی که در زمینه مشکل دارند انتخاب خوبی نیست. همچنین گفتیم  که سمعک های پشت رنگها و شکل های مختلفی دارند.

در مورد نوع دیگری از وسایل کمک شنیداری  به نام سمع ک داخل گوشی که نام سمع ک نامرئی نیز شناخته می شوند آشنا شدیم . می خوانیم مهمترین مزیت آنها ، نامرئی بودن آنها است. و این نوع از وسیله کمک شنیداری قدرت بالاتر و کیفیت بالاتری از نوع پشت گوشی ندارند و نگهداری از آنها سخت تر است. در پایان توصیه می کنیم که برای کودکان از سمعک پشت گوشی استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *