نرم افزار گفتار درمانی | معرفی بهترین نرم افزارها

نرم افزار گفتار درمانی هم می تواند برای گفتاردرمانگر و هم مراجعان او مفید باشد. در واقع دو دسته نرم افزار در بازار موجود است 1-نرم افزار ویژه متخصصان 2-نرم افزار ویژه والدین.

استفاده از این نرم افزارها اجرای بسیاری از تکنیک ها را اسان تر و سریع تر می کند. مثلا شما می توانید بدون جستجو در بین تصاویر ، براحتی تصویر دلخواه خود را پیدا و نشان بدهید. از طرفی چون در این نرم افزارهای از تصاویر جذاب و متنوعی استفاده شده ، معمولا کودکان علاقه بیشتری به استفاده از انها دارند که خود می تواند آموزش را برای انها لذت بخش کند.

معرفی نرم افزارهای گفتار درمانی خانگی

در اینجا می خواهیم برترین نرم افزارهای گفتار درمانی خانگی را به شما معرفی کنیم. این نرم افزارها برای کار در منزل بسیار مفید می باشند. مخاطب این سی دی های گفتار درمانی مراجعین و والدین و افراد دارای مشکلات گفتار و زبان هستند.

انجام تمرین در خانه برای رفع مشکلات گفتاری ضروری هستند. برای کودکان این تمرینات با مدیریت والدین انجام می شود و برای بزرگسالان می تواند توسط خود فرد یا همراه او انجام شود. در اینجاست این نرم افزار می تواند بکار آید. تهیه این نرم افزار ها توسط والدین باعث افزایش انگیزه و  اطمینان از صحیح انجام دادن تکالیف می شود که همه اینها باعث افزایش مشارکت خانواده خواهد شد.

1-نرم افزار گفتار درمانی آموزش تلفظ

نرم افزار تولید بیان نسخه خانگی   یک نرم افزار بسیار مفید وکاربردی برای آموزش تلفظ تمامی حروف فارسی می باشد. مخاطب این نرم افزار تمامی سنین می باشد. در این نرم افزار نحوه تولید تک تک حروف فارسی بصورت ویدیویی و صوتی اموزش داده شده است. این نرم افزار توسط انجمن علمی گفتار درمانی مورد تایید قرار گرفته است.  برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به برگه نرم افزار تولید بیان نسخه خانگی مراجعه کنید. در پایین ویدیویی از این نرم افزار را می بینید.

 

معرفی نرم افزارهای گفتار درمانی -متخصصین

نرم افزارهای گفتار درمانی سبب کاهش انرژی فکری و صوتی درمانگر ،  fun بودن و لذت بخش شدن جلسات ، ثبت ، ویرایش و دسترسی و پرینت راحت تر آزمونها ، اقدامات درمانی  و نتایج جلسات درمانی می شود. در اصل نرم افزارهای گفتار درمانی بعنوان عصای دستی به درمانگران کمک می کنند تا بهتر تشخیص بدهند و بیشتر تاثیر بگذارند. همانطور که گفتیم نرم افزارهای گفتار درمانی در کنار جلسات گفتار درمانی می توانند تاثیر بسیار بالایی بر روند درمان بگذارند.

ویژگیهای نرم افزار های بیان :

 • کاربرد پسند و آسان در استفاده باشد.
 • دارای پشتیبانی خوب باشد.
 • دراری محیط جذاب برای کودکان و بزرگسالان باشد.
 • همراه با دستورالعمل استفاده باشد.

معرفی نرم افزارهای گفتار درمانی تولید ( articulation )

1-تولید بیان

نرم افزار تولید بیان در دو نسخه طلایی و نقره ای عرضه می شود. این نرم افزارهای با هدف ارزیابی و درمان اختلالات تلفظ ساخته شده است. که از پر فروش ترین نرم افزارهای گفتار درمانی می باشد.

این نرم افزار شامل :

 • تاریخچه گیری و شرح حال بیماران به تعداد نامحدود با قابلیت ویرایش و پرینت اطلاعات بیماران
 • ۵ مرحله آزمون گفتاری بسیار دقیق و کاربردی شامل آزمون ارزیابی اندامهای تولیدی ، آزمون تمییز شنیداری وپمن ، آزمون فونوتیک ، آزمون دیادو و آزمون تحریک پذیری با قابلیت ثبت برای بیماران بصورت نامحدود ، ویرایش آزمون ها  پرینت اطلاعات بیماران ، جستجو پرونده بیماران براساس شماره پرونده ، نام و نام خانوادگی و..
 • ۳ مرحله پیش درمان شامل ، معرفی آناتومی گفتار بصورت انیمیشنی و بسیار ساده  /، نمایش نحوه تولید واجهای گفتاری فارسی به شکل بسیار پیشرفته انیمیشنی / بیماری شناسی و مشاهده نکات مفید برای ارزیابی و درمان بیماران تولیدی
 • ۴ مرحله درمانی بسیار پیشرفته شامل :
 • تقویت مهارتهای شنیداری در ۷ سطح از ساده به دشوار شامل
 • تمییز شنیداری تمامی واجهای فارسی هرکدام بصورت جداگانه در سطح واج و سطح کلمه در کنار دو واج خطا
 • آموزش ویدیویی تمامی واجهای فارسی هر کدام بصورت جداگانه در سطح واج ، سطح هجا آغازین ، میانی ، پایانی و سطح کلمه آغازین میانی و پایانی همراه با تصاویر کلمات
 • تثبیت واج آموزش داده شده هر کدام در ۶۰ تمرین آغازین میانی و پایانی همراه با تصاویر رنگی بسیار جذاب و صدای درمانگر با تاکید بر واج خطا

معرفی نرم افزار های زبان گفتار درمانی  language

1-نرم افزار plan maker

یک نرم افزار بسیار پیشرفته ، تخصصی و ایده آل که بیشتر سه سال آماده سازی آن طول کشید. هر آنچه یک گفتار درمانگر برای ارزیابی و درمان اختلالات زبان می خواهد در این نرم افزار وجود دارد.

2- نرم افزار شنوا

یک نرم افزار تخصصی برای درمان اختلالات شنیداری که شامل تربیت شنیداری سنتی و تقویت مهارتهای 1- حافظه شنیداری 2- آگاهی واجی 3- تولی شنیداری و.. می شود.

 

 

 

 

1 دیدگاه دربارهٔ «نرم افزار گفتار درمانی | معرفی بهترین نرم افزارها»

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.