تلفظ حرف “ک” در کودکان | آموزش گام به گام

تلفظ حرف ک در کودکان

اخیرا یکی همکارانم با من تماس گرفت و از من خواست که به دختر 4 ساله اش که در تلفظ حرف ک مشکل داشت کمک کنم. تلفظ صحیح حرف ک برای برخی از کودکان مشکل است و حتما نیاز به مداخله آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) دارند. تلفظ حرف ک در کودکان معمولا در سن 3 تا 3.5 سالگی بدست می آید. در این نوشته ما می خواهیم با انواع روشهای آموزش تلفظ حرف ک (کاف) آشنا بشویم.

کودکان تا چه زمانی فرصت یادگیری خود به خودی حرف “ک”  را دارند ؟

کودکان در سن 3 سالگی تا 3.5 سالگی تا 90 درصد موارد قادر هستند که حرف ک را به تنهایی  و در کلمات بدرستی تلفظ کنند. اما برخی از کودکان بدلایلی این توانایی را ندارند. به طور معمول این مشکل تا 4 سالگی باید خود به خود رفع شود. در غیر اینصورت می بایست توسط گفتار درمانگر آموزش تلفظ صحیح حرف ک را در تمامی سطوح یاد بگیرند.

ادامه داشتن مشکل تلفظ حرف “ک” چه مشکلاتی دارد؟

مشکل تلفظ سبب کاهش اعتماد به نفس کودک می شود. کودکی که در تلفظ حروف مشکل دارد به دلیل تمسخر دوستانش ممکن است منزوی و کم رو شود. تا آنجاکه این خجالت و کم رویی جزئی از شخصیت او شود. به شکلی که حتی پس از رفع مشکل کودک این کم رویی ممکن است ادامه داشته باشد. همچنین کودکانی که مشکلات تلفظ دارند، در مهارتهای خواندن و نوشتن نیز مشکلاتی دارند. معمولا کودکان همان چیزی را که می گویند، می نویسند.

علائم مشکل تلفظ در حرف “ک” چیست؟

ممکن است کودکی قادر به تلفظ صحیح حرف ک در سطح واج (صدا) به تنهایی باشد. ولی در کلمات و جملات این حرف را اشتباه تولید کند. مشکل در تلفظ در حرف بشکل جابجایی ( به جای صدای ک یک صدای دیگر می گوید معمولا “ت” ) و یا حذف و خرابگویی دیده می شود. برای مثال کودک بجای کتاب می گوید “تتاب “.

اگر کودک شما نوک زبانی صحبت میکند، پس از مطالعه این نوشته، روی لینک زیر کلیک کنید:
درمان نوک زبانی حرف زدن در بزرگسالان و کودکان | چگونه سر زبانی یا شل حرف نزنیم ؟

درمان تلفظ حرف ک در کودکان و بزرگسالان:

برای آموزش تلفظ حرف ک در کودکان چندین راه پیشنهاد شده است. ما به ترتیب سریع ترین و راحت ترین راهکارها را آورده ایم:

 1. گفتار درمانی
 2. نرم افزار تولید بیان : نرم افزار تولید بیان یک نرم افزار تخصصی برای آموزش تلفظ حروف فارسی در خانه و در کنار جلسات گفتار درمانی است .
 3. کار در خانه
تلفظ حرف ک در کودکان تصویر

مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان آسانترین و اصولی ترین راه برای اموزش تلفظ حرف ک و دیگر حروف فارسی است. ما در اینجا لیستی از مراکز گفتار درمانی معتبر را گرد آورده ایم .

برخی از روشهای آموزش  تلفظ حرف ک

1- نگهدارنده

آسیب شناس گفتار و زبان از طریق نگهداره زبان، بخشی از زبان را بشکلی نگه می دارد که جایگاه تلفظ حرف ک بدرستی شکل گیرد. سپس از کودک می خواهد که شروع به تلفظ کند و به ارامی این جایگاه را در ذهن کودک نهادینه می کند. درنهایت گفتار درمانگر تلفظ صحیح را به سطح هجا و کلمه و جمله و مکالمات عادی کودک می برد. این فرایند ممکن سه تا 5 جلسه طول بکشد. ولی درمان آن قطعی و همیشگی خواهد بود.

2- نی مکیدن:

با نی مکیدن میتوان به تقویت عضلات انتهای دهان کودک کمک کرد.

تلفظ حرف ک در کودکان

سخن آخر

فراموش نکنید آموزش تلفظ حرف ک در کودکان و بزرگسالان  بدون مراجعه به گفتاردرمانی و یا تهیه نرم افزار تولید بیان کار بسیار سخت و طاقت فرسا و در برخی مواقع غیر ممکنی است. با مراجعه به گفتار درمانی در کوتاه ترین زمان تلفظ واج را بشکل صحیح یاد خواهید گرفت.

برای شروع جلسات گفتار درمانی از راه دور می توانید با کلیک بر روی لینک گفتاردرمانی تلفنی در هرکجایی که هستید از این خدمات استفاده کنید.

4 دیدگاه دربارهٔ «تلفظ حرف “ک” در کودکان | آموزش گام به گام»

  1. سلام مه 21ساله استم و در تلفظ حرف ک و گ مشکل دارم
   قبلا حرف ق را نیز نمی توانستم تلفظ کنم ولی فعلن میتانم
   میشه برم یک راه حل بگین لطفا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *