درمان ناشنوایی و کم شنوایی مادرزادی | کودکان و بزرگسالان

درمان ناشنوایی

درمان ناشنوایی مادرزادی و یا حسی عصبی، به کمک روش های مختلفی انجام می شود. همانطور که از عینک برای بهتر دیدن و کاهش عوارض ناشی از کم بینایی استفاده می شود. روش های درمانی نیز برای بهتر شنیدن و کاهش عوارض ناشنوایی و کم شنوایی نیز موجود است. با ما همراه باشید تا روشهای درمان کم شنوایی و ناشنوایی مادرزادی را با هم بررسی کنیم.

 ناشنوایی و کم شنوایی مادرزادی

روشهای در دسترس درمان ناشنوایی و کم شنوایی

هم اکنون بهترین و کم عارضه ترین درمان برای ناشنوایی های مادرزادی و ارثی استفاده از سمعک و یا کاشت حلزون است . انتخاب بین سمعک و یا کاشت حلزون می بایست توسط شنوایی شناس و گفتار درمانگر  انجام شود. زیرا فاکتورهایی مانند؛ نوع و میزان کم شنوایی، سن بیمار و..  در انتخاب موثر هستند. پس از انتخاب سمعک و یا کاشت حلزون، نوزاد و یا کودک برای درمان مهمترین عارضه کم شنوایی و نا شنوایی یعنی درک و بیان کلمات و جملات می بایست جلسات توانبخشی شنیداری و گفتاردرمانی را دریافت کند. این خدمات در مراکز گفتار درمانی و یا مراکز خانواده کودک و کم شنوا دریافت می شوند.

برای یافتن آدرس وتلفن تماس مراکز گفتاردرمانی و شنوایی سنجی در شهر خود میتوانید از طریق لینک زیر اقدام کنید:
مراکز گفتار درمانی | لیست کلینیک ها و مراکز گفتاردرمانی کشور

در ادامه نقش سمعک و کاشت حلزون در درمان ناشنوایی را با هم بررسی می کنیم.

1- نقش سمعک در درمان کم شنوایی

سمعک یک وسیله پوشیدنی است که اصوات را از طریق میکروفن خود دریافت می کند. سپس آنها را مطابق با میزان و نوع کم شنوایی فرد، بلندتر می کند. در حدی که فرد قادر به شنیدن آن صدا در راحتی کامل باشد. این بلندی صدا تا میزانی است که فرد بتواند اصوات را بشنود و آنها را درک کند. تمامی این مراحل در سمعک، بصورت آنی انجام می شود. هر سمعک یک میکروفن، پردازشگر، تقویت کننده، باتری و رسیور دارد.

درمان ناشنوایی

بنابراین با وجود سمعک، خیال خانواده از بابت شنیدن اصوات راحت می شود. تجویز و تنظیم سمعک می بایست توسط  شنوایی شناس معتبر انجام گیرد.

برای راحتی شما عزیزان لیست مراکز شنوایی سنجی سراسر کشور را در برگه زیر گرد آورده ایم:
مراکز شنوایی سنجی | آدرس و شماره تلفن کلینیک های شنوایی سنجی کشور

در کودکانی که ناشنوایی مادرزادی دارند. بدلیل اینکه در سنین طلایی زبان آموزی دارای کم شنوایی بودند و بخش بزرگی از اصوات پیرامون خود را نمی شنیدند. درمان ناشنوایی آنها علاوه بر تجویز سمعک، شامل شرکت در جلسات توانبخشی شنیداری و گفتار درمانی نیز می شود.

جلسات توانبخشی شنیداری، توسط آسیب شناس گفتار و زبان و یا شنوایی شناس انجام می شود. در این جلسات تمرکز اصلی بر این است که کودک علاوه بر توجه و برقراری ارتباط با اصوات محیط پیرامونش، برای هر کدام از آنها معنایی نیز در نظر بگیرد. کسب این مهارتها برای نوزادان و کودکان بدون جلسات توانبخشی شنیداری، امری سخت و تقریبا ناممکن است. درمان ناشنوایی مادرزادی در نوزادان و کودکان بدون جلسات توانبخشی شنیداری ناقص است.

سمعک برای درمان ناشنوایی ها و کم شنوایی های افت ملایم، متوسط و حتی شدید می تواند (با در نظر گرفتن ملاحظاتی) بهترین گزینه درمان باشد. در دیگر انواع کم شنوایی ممکن است سمعک قادر به حل مشکل نباشد و نیاز به جراحی کاشت حلزون برای درمان ناشنوایی باشد.

2- نقش کاشت حلزون در درمان ناشنوایی حسی عصبی

کاشت حلزون شنوایی، برای درمان ناشنوایی نوزادان، کودکان و بزرگسالان بسیار مفید است. به ویژه برای افراد دارای کم شنوایی شدید و عمیق که سمعک به آنها در درک شنیداری نتوانست کمک کند. این افراد دارای کم شنوایی از نوع حسی هستند. به این معنی که؛ سلولهای مویی موجود در حلزون گوش آسیب دیده هستند. به همین دلیل، صدا نمی تواند به عصب گوش برسد.

هر چقدر سن فرد در زمان جراحی، نزدیک به شروع دوره زبان آموزی (0 تا 4 سال) باشد تاثیر عمل کاشت حلزون بیشتر است. پس از عمل کاشت حلزون، حضور کودک و یا فرد در جلسات توانبخشی شنیداری و گفتار درمانی برای تکمیل درمان و کاهش عوارض ناشنوایی، مهم و ضروری است.

عمل کاشت حلزون همچنین می تواند گزینه درمان ناشنوایی بزرگسالانی باشد که بصورت مادرزادی دچار کم شنوایی نشده باشند. افرادی که بعدا دچار این عارضه شده اند، با عمل کاشت حلزون، شانس بالایی برای درمان ناشنوایی خود خواهند داشت.

درمان ناشنوایی

درمان کم شنوایی بدون سمعک از طریق کاشت حلزون امکان پذیر است .کاندید کاشت حلزون باید دارای شرایطی باشد که در نوشته زیر به تفصیل درباره آنها صحبت شده است. اگر انتخاب شما برای درمان ناشنوایی نوزاد ،کودکتان ،عمل کاشت حلزون است خواندن نوشته زیر را حتما به شما توصیه می کنم:
همه چیز درباره کاشت حلزون شنوایی

سایر روش های درمانی

روش های درمانی دیگری نیز برای کم شنوایی و ناشنوایی مادرزادی وجود دارد که در ادامه به آنها می پردازیم.

درمان ناشنوایی از طریق ژن درمانی و سلولهای بنیادی

سلول های بنیادی یکی از راه های امیدوارکننده برای توسعه یک مدل قوی از گوش داخلی انسان هستند. اما این روش هنوز به مرحله اجرا نرسیده و در شرایط آزمایشگاهی تست شده است. سلول های بنیادی میتوانند به طور مداوم تقسیم و به انواع سلولی متمایز شوند. این خصوصیات، باعث جذابیت سلول های بنیادی، برای توسعه روش های درمانی و تحقیقاتی شده است.

در ژن درمانی نیز با شناسایی و جایگزینی ژن معیوب با یک نسخه طبیعی، به درمان بیماریهای مادرزادی می پردازند. محققان از این روش در درمان کم شنوایی موش های آزمایشگاهی استفاده کرده اند. آنها امیدوارند که این تحقیقات در آینده در درمان کم شنوایی و ناشنوایی مادرزادی انسان ها نیز موثر باشند.

درمان کم شنوایی بوسیله دارو

درمان کم شنوایی از طریق دریافت دارو در برخی مواقع کارساز است. به عنوان مثال زمانی که کم شنوایی ها به دلیل عفونت گوش و یا وجود جرم در گوش باشد(کم شنوایی انتقالی)، می توان از دارو استفاده کرد. زیرا در کم شنوایی انتقالی، میزان کم شنوایی، کمتر است. دارو را متخصص گوش و حلق و بینی و یا متخصص اطفال به فرد تجویز می کند.

اگر فردی که دچار اوتیت میانی شده است به موقع دارو دریافت نکند، خطر ابتلا به کم شنوایی حسی عصبی در او بیشتر می شود. در اینصورت کم شنوایی و ناشنوایی فرد بدون دریافت وسیله کم شنیداری (سمعک یا کاشت حلزون) بر طرف نمی شود. در کم شنوایی های انتقالی دارو درمانی و جراحی مشکل را کاملا بر طرف می کند ولی در کم شنوایی های حسی عصبی سمعک و کاشت حلزون نیز لازم هستند.

نتیجه گیری

درمان ناشنوایی حسی عصبی، از طریق دریافت وسیله کمک شنیداری نظیر سمعک و کاشت حلزون ممکن است. البته شرط کامل بودن درمان، انجام خدمات توانبخشی شنیداری و گفتار درمانی است. در ادامه لیست مرکز شنوایی سنجی جهت دریافت سمعک خوب را به شما معرفی کردیم و گفتیم انتخاب سمعک و تنظیم و فتینگ سمعک، مهمترین رکن درمان کم شنوایی و ناشنوایی است.

همچنین گفتیم که تحقیقاتی درباره درمان ناشنوایی مادرزادی و ارثی از طریق ژن درمانی و یا سولهای بنیادی انجام شده است. این مطالعات امید ما برای رسیدن به این اهداف نزدیک کرده است. اما هنوز این مطالعات به مرجله کلینیکال نرسیده است. از طرفی تاخیر و انتطار برای ژن درمانی بدلیل عوارض کم شنوایی، هزینه زیادی برای کودک و فرد کم شنوا و یا ناشنوا دارد.

هنوز سوالی دارید ؟

اگر درباره درمان ناشنوایی مادرزادی، درمان ناشنوایی ارثی، درمان ناشنوایی حسی عصبی در نوزادان، کودکان و بزرگسالان هنوز سوالی دارید بدون نگرانی در قسمت نظرات در پایین سوال خود را بپرسید. در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

برخی منابع

How to Manage Congenital Hearing Loss in Children

ناشنوایی | ویکی پدیا

5 دیدگاه دربارهٔ «درمان ناشنوایی و کم شنوایی مادرزادی | کودکان و بزرگسالان»

  1. باسلام مادر من 35 ساله ‌ه به علت عفونت و تب دچار ناشنوایی عصبی شده همون موقع پزشک بهش گفته بود که درمانی نداره. الان با توجه به پیشرفت روش های پزشکی در درمان ناشنوایی و کاشت حلزون می خوام بدونم امیدی هست که مادرم شنواییش برگرده؟

  2. سلام دختر ۸ ساله دارم که در زمان تولد هیچ مشکل شنوایی نداشته ولی به مرور زمان کاهش شنوایی پیدا کرده ودر حال پیشرفت است علت اصلی ژنتیک و ارثی است آیا برای جلوگیری از پیشرفت راهی وجود دارد؟

  3. سلام پسر من ۳ ماه ونیمه اس.‌۳ بار بردیمش تست شنوایی ولی به گفته پزشک روی نمدار دستگاه قله کامل نمیشه ولی به صدای زنگوله واکنش نشون میده…میخواستم ببینم مشکلی هست…در ضمن همیشه به صداها عکس العمل نداره وقتی باهاش حرف میزنیم خیلی خوب پاسخ میده ولی همیشه به طرف صدا بر نمیگرده

  4. درود برشما
    ببخشید اگر فردی در بزرگسالی بخاطر نوازندگی ویولن و سازهای کوبه ای و شاید هم بخاطر عوامل ژنتیکی دچار کم شنوایی شدید عصبی شده باشد کاشت حلزون برای این فرد انجام میشود ؟ اخه در سایتهای مختلف میخوندم که کاهش شنوایی عصبی هیچ درمانی ندارد و این مسئله خیلی ناراحت کننده و نگران کننده هست

    و ایا کلا باید نوازندگی را رها کنند؟ و اگر راهی برای بهبود یا پیشرفت بیشتر ان وجود دارد ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *