اکولیلیا | علت تکرار کلمات و یا جملات در کودکان چیست؟

اکولالیا چیست ؟ علت کلمات و جملات کودکان

اگر فرزندتان بصورت غیر طبیعی جملات و یا کلمات را با خودش تکرار می کند ، احتمالا این نوشته به شما کمک می کند تا درک درستی پیدا کنید که علت تکرار کلمه او چیست ؟. البته قبل از بحث در این موضوع بهتر است درباره لکنت هم کمی صحبت کنم. به این دلیل که بسیاری از والدین ، مشکل لکنت و اکولیلیا ( تکرار کلمات و یا جملات در کودکان ) را یکی می دانند.  مشکل کودک شما لکنت زبان است یا اکولالیا ؟ در این نوشته ما درباره اکولیلیا صحبت می کنیم.

تعریف لکنت زبان  : به اختلال در روانی گفتار و الگوی زمانی طبیعی آن که باعث دشوار شدن حرف زدن می شود لُکنَتِ زبان گفته می‌شود.در لکنت زبان کودک یا فرد در روان حرف زدن مشکل دارد. ممکن است در مواقعی براحتی بگوید ” کتاب ” و در مواقع در یک جمله مثلا بگوید ” بابا ک ک ک ک ک کتاب رو بده” . در لکنت ما قفل شدگی ، تکرار ، و یا کشیده گویی حروف یا کلمات را می بینیم.

اگر بدنیال علت تکرار کلمات در کودکان و تکرار جملات در کودکان وارد این نوشته شده اید و متوجه شده اید که مشکل اصلی فرزندتان تکرار جملات نیست بلکه لکنت زبان ( تکرار و یا قفل و یا کشیده گویی حروف و یا بخش های کلمات است.  نوشته پایین را مطالعه کنید.

[irp posts=”1181″ name=”رفع لکنت زبان کودکان | لکنت زبان چیست ؟ | درمان لکنت و گرفتگی زبان + علل |”]

اکولیلیا چیست؟

اکولیلیا اصطلاحی است  برای زمانهایی که کودک گفته های دیگران را تقلید و تکرار می کند استفاده می شود. به عنوان مثال اگر از فرزند خود بپرسید کیک می خوری ؟ بجای اینکه بگوید “بله” می گوید “کیک” . همچنین نوعی اکولالیا به نام “delayed echolalia” وجود دارد که کودک چیزهایی را که قبلا شنیده است تکرار می کند.  به عنوان مثال، یک کودک ممکن است یک جمله  از یک فیلم مورد علاقه خود را تکرار کند، حتی ادر زمانهایی که فیلم پخش نمی شود. تکرار جملات در کودکان را می توانیم همان اکولالیا بنایم . در ادامه می خوانیم که ایا تکرار کلمات در کودکان طبیعی است ؟

آیا اکولالیا عادی است؟

در یک کلمه : گاهی اوقات طبیعی است.

اکولیلیا ، و یا تکرار آنچه شنیده می شود، یک بخش بسیار نرمال از رشد گفتار و زبان است. بچه هائی که در حال یادگیری صحبت کردن هستند بصورت مداوم از آن استفاده می کنند. اگر پسر یکساله ام بخواهد برود حمام ، به من می گوید “حم” ( او هنوز کلمه حمام را کامل نمی گوید). اگر از او بپرسم می خواهی برویم حمام ؟ نمی گوید “بله”  ، بلکه دوباره می گوید “حم” . کودکان یاد می گیرند از تکرار آنچه در اطرافشان می شنوند استفاده کنند. سپس، با افزایش مهارت زبان شان ، آنها شروع به ساختن جملات  خود می کنند و شما می بینید که استفاده از “تکرار” یا  “اکو” کاهش می یابد.

با این حال، بعضی از کودکان این مرحله اکولیلیا  را از دست نمی دهند. بعضی از بچه ها فقط گفته های دیگران را  تکرار می کنند و به ندرت افکار یا جملات خود را مطرح می کنند. شاید ما دوست داشته باشیم که طوطی سخن گوی ما گفته های ما را تکرار کند ولی دوست نداریم که فرزندمان صرفا آنچه دیگران می گویند تکرار کنند!. بعضی از کودکان به هیچ وجه حرفی نمی زنند مگر آنکه یک تکه از فیلم و انمیشنی باشد که قبلا شنیده باشند. این نوع اکولالیا بخشی از رشد گفتار و زبان نیست می تواند نشان دهنده مشکلات کودک در یادگیری گفتار و زبان باشد. ما در این نوشته درباره تکرار کلمات کودکان و تکرار جملات کودکان صحبت کردیم و در ادامه می خواهیم بگویم در حالت طبیعی این تکرار کلمات و جملات در کودکان تا چه زمانی ادامه پیدا می کند و از چه زمانی کاهش پیدا می کند.

کی باید اکولیلیا متوقف شود؟

کودکان در سن بین یک تا دوسالگی از طریق تکرار کلمات شما ، شما را مجذوب خود می کنند و به این طریق به شما می فهمانند که در حال یادگیری هستند. با این در سن دوسالگی آنها آرام آرام از جملات و کلمات خودشان استفاده می کنند. البته ممکن است در زمانهایی که سوالات پیچیده ( طول جملات سوالات بیشتر از چند کله باشد )  از آنها می پرسید  و یا مواقعی که دستورات چند مرحله به انها می دهید ( توپ رو از روی کمد بردار بزارش توی سبد قرمز .) آنها نیز از تکرار گویی و اکولالیا استفاده کنند ، با این حال غالب گفته های آنها ، کلمات و جملات خودشان است. یک کودک دو ساله نباید تمام گفته ها و کلماتش بصورت تقلید و اکولالیا باشد.

در سه سالگی شما اکولیلیا ( تکرار جملات کودکان  ) بسیار کمتری در گفتار کودکتان می بینید. در این سن کودک با ساخت جملات ساده خودش با جهان پیرامونش ارتباط برقرار می کند. ممکن است شما در این سن تکرارگویی های بسیار جزئی از او ببینید اما گفتار کودک اغلب ناشی از  افکار خودش هستند.

اکولیلیا با تاخیری (مانند نقل قول از فیلم ها و تلویزیون ها) توسط بسیاری از بچه ها استفاده می شود، تکیه زیاد بر آن می تواند نشان دهنده یک مشکل باشد. . شما ممکن است جملاتی از  فیلم یا تلویزیون را  در گفتار کودک پیش دبستانی خود بشنوید زیرا او نقش بازی می کند و دوست دارد صحنه هایی از کارتون مورد علاقه اش را که دوست دارد تکرار کند. این موارد طبیعی است و جای نگرانی ندارد  ، حال، اگر کودک پیش دبستانی شما  ،  در یک صحنه یا نقل قول گیر کرده و آن را بارها و بارها تکرار کند، ممکن است یک مشکل وجود داشته باشد.

طبیعی است که پسران صحنه هایی از انیمیشن “پاندا کونگ فو کار” را تکرار کنند و در حالیکه با هیجان خود را در نقش آنها می بینند برخی از جملات آنها را تکرار و نقل کنند.

علت تکرار کلمات در کودکان – تکرار جملات در کودکان – اکولالیا چیست؟

درمان اکولالیا

درمان اکولیلیا ساده به نظر نمی رسد. در ابتدا باید مشخص شود که علت این تکرار گویی چیست ؟  در هر صورت پیشنهاد می کنم اگر چنین تکرار گویی های غیر طبیعی را در گفتار فرزندتان دیدید حتما به یک ” آسیب شناس گفتار و زبان ”  ( گفتار درمانگر ” مراجعه کنید.

در اینجا ما لیستی از مراکز گفتار درمانی معتبر را گرد اورده ایم که می توانید با مراجعه به آنها مرکز گفتار درمانی مورد نظر خود را جستجو کنید

علت تکرار کلمات در کودکان – تکرار جملات در کودکان – اکولالیا چیست؟

35 دیدگاه دربارهٔ «اکولیلیا | علت تکرار کلمات و یا جملات در کودکان چیست؟»

  1. سلام پسره من درست ۴ سالشه حرف میزنه ولی بعضی از آدما خوب نمی‌فهمم منو باباش خیلی از حرفاشو می‌فهمیم خیلی باهوشه تا ۴۰ ۵۰ میشماره هم به ترکی هم فارسی و انگلیسی خیلی از حروف الفبا هم بلده هم به انگلیسی هم فارسی خیلی از صدای حیوانات هم میتونه دار بیاره هم میشناسه خیلی از اسم رنگهارو هم بلده وقت تو خانه تنهاست از اول زیاد به بیرون نمیذاشتم تا حال به مهدکودکی هم نرفته زیادی به بله میکه به نه گفتنم نو نو میگه به کارتون گوشی از ۱ سالگی زیاد نگاه می‌کرد دلیل حرف زدنش از میتونه از گوشی باشه

  2. دختر من ۴ سال ونیم سنشه، از هفته پیش موقع حرف زدن کلمه اول حرفشو ۴ یا ۵ بار تکرار میکنه.این چندروز بدتر شده،هیچ اتفاقی هم واسش نیوفتاده بوده.خیلی نگرانم. اگه میشه راهنمایی بفرمائید

  3. سلام دختر من ۵سالشه خوب وکامل حرف میزنه ولی بعضی وقتا میخادیه چیزی رو بگه وسط حرفاش ا ا ا میگه بعدکاملش میکنه خیلی نگرانشم ممنون میشم جواب بدین

  4. سلام. وقت بخیر. دختر 3 ساله من گاهی اوقات شروع جملات رو مشکل داره. مثلا میخوام رو اینجور میگه می می می می میخوام. در صورتی که بعضی مواقع میخوام رو بدون مشکل میگه. قبلا اینجور نبود و کاملا روان صحبت میکرد.بعضی روزها کاملا بدون مشکل صحبت میکنه و بعضی روزها بعضی کلمات رو به شکلی که گفتم بیان میکنه. مشکلش چی میتونه باشه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  5. سلام. وقت بخیر
    دختر من ۴ ساله هستش و چندین ماه هست که وقتی جمله ای رو به بقیه میگه بلافاصله اون جمله رو عینا برای خودش تکرار میکنه. قبلا این تکرار یکبار بود ولی الان ۲ تا ۳ بار شده. ممنون میشم راهنمایی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *