آموزش تلفظ صحیح حرف س | معرفی تمریناتی برای کار درخانه !

تلفظ صحیح حرف س

آموزش تلفظ صحیح حرف س معمولا کار سخت و زمان بری است. سن فردی که مشکل در تلفظ حرف “س” دارد نیز بر زمان درمان تاثیر دارد.  تصحیح تلفظ واج س در دوران کودکی به نسبت بزرگسالی آسانتر و نتیجه بخش تر خواهد بود. در هرحال در هر سنی با مراجعه به گفتار درمانی این مشکل بر طرف خواهد شد. از آنجائیکه آموزش تلفظ صحیح حرف سین (گفتار درمانی س ) کار ظریفی است و اگر اشتباه یاد بدهید ممکن است بصورت اختلال در او تثبیت شود. توصیه می کنم برای آموزش تلفظ حرف س به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید.

در چه سنی کودک باید حرف “س” را بدرستی تلفظ کند؟

کودکان طبیعی حداکثر تا 5 سالگی  (60 ماهگی) باید واج “س” را بدرستی تلفظ کند.

اشکالات در تلفظ حرف “س” چیست؟

  • جایگزینی: صدای س،  بصورت جایگزین با صدای دیگر تولید شود. ( مثلا بجای صابون بگوید تابون ).
  • حذف: صدای س، در کلمات حذف می شود. این اختلال بیشتر در کودکان دیده می شود. ( مثلا به مسواک می گوید مواک)
  • خرابگویی: این مشکل به نسبت شایع تر است و به شکل های مختلفی دیده می شود . لیسپ یکی از شایع ترین اختلالات تلفظی است .

لیسپ چیست؟

لیسپ یک اختلال در تلفظ صداهایی مثل / س / و / ز / است.( خرابگویی ).

دو نوع رایج این نوع مشکل از این قرارند:

  1.  نوک زبان برای گفتن / س / و/ ز/  بین دندانها قرار می گیرد . در این حالت نوک زبان در حین ادای این صداها قابل دیدن است.
  2. در نوعی دیگر هوا به جای اینکه از جلوی دهان خارج شود از کناره های زبان فرار می کند که البته فقط مخصوص صداهای / س / و/ ز/  نیست و می تواند در مورد صداهای / چ  ج  ژ ش / نیز اتفاق بیفتد.

آیا درمان تلفظ حرف س در بزرگسالان،  نتیجه بخش خواهد بود؟

قطعا بله، هرچه سن فرد بیشتر شود احتمال درمان خود به خودی کمتر خواهد بود و درمان طولانی تر خواهد بود با این وجود مشکل تلفظ حرف س در تمامی سنین درمان قطعی دارد.

راهکارهای درمانی تلفظ صحیح حرف س

1-مراجعه به گفتار درمانی:

آسیب شناسان گفتار و زبان (گفتار درمانگران) ، تنها متخصصانی هستند که برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان آموزش های دانشگاهی دیده اند. دربرگه مراکز گفتار درمانی لیستی از مطب های آسیب شناسان گفتار و زبان به تفکیک شهر آورده شده است.

هدیه می خوای ؟

می خوای یک جلسه مشاوره رایگان با یکی از بهترین کار درمان ها داشته باشی

کلینیک کار درمانی تخصصی کودکان باران ( شعبه غرب تهران )

آدرس : فلکه دوم صادقیه – خیابان آیت الله کاشانی – نبش نجف زاده فروتن – طبقه ۳ واحد ۱۱

برای دریافت یک هدیه جلسه مشاوره رایگان با متخصص کاردرمانی
فقط تا پایان این هفته فرصت دارید که سن فرزندتان را به شماره 0087-513-0921 بفرستید.

2- تمرینات تلفظ س:

تمرین 1) ثابت نگهداشتن زبان پشت دندانهای پایین

برای اینکار نوک زبان خود را پشت دندانهای پایین، جایی که لثه به دندانها می رسد نگهدارید.سعی کنید زبانتان به طرفین منحرف نشود.

تمرین 2) جلوی آینه بایستید، بآرامی لبخند بزنید، بطوریکه ردیف دندانهایتان را ببینید.

زبان را (مثل تمرین قبل) پشت دندانهای پایین بگذارید.

آرام و بدون فشار بگویید : س

صحبتی با والدین:

خیلی از کودکان  نوک زبونی حرف می زنند و با این حرف زدن شیرین کودکانه، دل بزرگترا رو می برند!.  اما بد نیست بدانید که نوک زبونی حرف زدن شاید تا 4 و 5 سالگی کودک را در نظر دیگران دوست داشتنی تر بکند ولی بعد از آن یک اختلال گفتاری محسوب می شود که نیاز به گفتار درمانی دارد. در بعضی موارد ممکن است این اختلال کودک، همزمان با رشد او کمرنگ و پس از مدتی ناپدید شود ولی در غیر این صورت به والدین پیشنهاد می شود که برای درمان این اختلالات اقدام کنند. همچنین توصیه می شود ،  این کار را به تاخیر نیاندازند. چرا که اختلال می تواند باعث کم رویی کودکتان شود و این کم رویی ممکن است در آینده ( حتی با رفع مشکل تلفظ او ) جزئی از شخصیت او شود.

فراموش نکنید آموزش تلفظ واج “س بدون مراجعه به گفتاردرمانی و یا تهیه نرم افزار تولید بیان کار بسیار سخت و طاقت فرسا و در برخی مواقع غیر ممکنی است. با مراجعه به گفتار درمانی در کوتاه ترین زمان تلفظ واج را بشکل صحیح یاد خواهید گرفت.

معجزه گفتار درمانی:

گفتار درمانی می توانند بصورت مستقیم و یا غیر مستقیم دنبال شود. تنها متخصص برای درمان اختلالات گفتار و زبان و لکنت زبان گفتار درمانگر می باشد. در سامانه جستجوی مراکز گفتار درمانی  ما لیستی از بهترین مطب های گفتار درمانی جمع آوری کردیم که می توانید براساس شهر و تخصص مورد نظر خود مطب گفتار درمانی را به همراه آدرس و شماره تلفن پیدا کنید. همچنین در برگه گفتار درمانی مطالب طبقه بندی شده از گفتار درمانی کودکان و گفتار درمانی بزرگسالان جمع اوری کردیم.

کانال تلگرام گفتار درمانی

کانال تلگرامی گفتار درمانی بر روی تلگرام راه اندازی شد. اکنون می توانید برای دریافت اخبار، مطالب مفید گفتار درمانی ، معرفی محصولات جدید گفتار درمانی و اطلاع از تخفیف ها  به سادگی و رایگان، عضو کانال گفتار درمانی هوش کالا شوید و دوستان خود را نیز به کانال تلگرام گفتار درمانی هوش کالا  دعوت کنید. بعد از ورود به لینک زیر ( کانال گفتار درمانی )  بر روی دکمه Join  کلیک کنید!