گفتار درمانی و آموزش تلفظ صحیح حرف ق

گفتار درمانی حرف ق

آموزش تلفظ صحیح حرف “ق” معمولا کار سخت و زمان بری است. سن فردی که مشکل در تلفظ حرف ” ق” دارد نیز  بر زمان درمان تاثیر دارد. هرچه سن کمتر باشد یادگیری آن راحتر است. تصحیح تلفظ واج “ق” در دوران کودکی آسانتر و نتیجه بخش تر خواهد بود تا بزرگسالی. برای گفتار درمانی حرف ق در هر سنی میتوانید به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید. به کمک گفتاردرمانگر مشکل تلفظ حرف ق را برای همیشه رفع می کنید. همچنین ما در ادامه یکسری راهکار برای شما آورده ایم که می توانند کمک کننده باشند. 

آموزش تلفظ حرف ق

اگر فرزند شما در تلفظ صحیح حرف ق مشکل دارد ولی واج گ را به راحتی تولید میکند میتوانید از روشهای زیر رفع مشکل در تلفظ حرف ق استفاده کنید:

 1. اطمینان یابید از نظر شنیداری میتوانید بین این دو صدا (گ و ق ) تمایز قائل شود. یعنی الگوی صحیح و غلط را براحتی از هم تمییز دهید. اگر نتوانستید، تمرینات تمیز شنیداری توسط آسیب شناس گفتار و زبان (گفتار درمانگر) باید در برنامه گنجانده شود.
 2. از او بخواهید دهانش را کاملا باز کند و سپس هجای قا را تولید کند. دهان باید تا حداکثر میزان ممکن باز شود و سپس صدا تولید گردد.
 3. اگر بعد از باز کردن اغراق آمیز دهان، باز هم بجای قا صدای گا را تولید کرد قاشقک یا آبسلانگ را روی قسمت میانی و خلفی زبان قرار داده و مانع از تولید صدای گ شوید. در این حالت در هنگام تولید هجای قا براحتی صدای ق را خواهید شنید.
 4. اگر در هنگام تلاش برای تولید صدای ق به کودک احساس تهوع دست می دهد حتما زیر نظر یک متخصص گفتاردرمانی تحریکات حسی برای رفع حساسیت مفرط دهانش دریافت کند.
 5. اگر علیرغم این اقدامات باز موفق به تولید صدای ق نشد، از او بخواهید صدای ق را به صورت سایشی تولید کند(شبیه به غ در عربی). به او الگو بدهید تا تکرار کند. غرغره کردن آب در گلو نیز به ایجاد توانایی تولید این صدا کمک میکند.

تذکر: همیشه اصلاح صدای ق را از هجاهای قا و قَ شروع کنید و در صورت موفقیت، سایر هجاها را در برنامه درمان بگنجانید.

برای مراجعه به مراکز گفتاردرمانی با کلیک بر روی لینک زیر، آدرس و تلفن تماس مراکز گفتاردرمانی در شهر خود را پیدا کنید:
مراکز گفتار درمانی | لیست کلینیک ها و مراکز گفتاردرمانی کشور

تا چه سنی مشکل در تلفظ حرف “ق” امکان درمان خود به خودی دارد؟

کودکان طبیعی حداکثر تا 5 سالگی باید واج “ق” را بدرستی تلفظ کند.

آیا در بزرگسالان آموزش واج “ق” نتیجه بخش خواهد بود؟

آموزش تلفظ حرف ق در هر سنی امکان پذیر است. البته برای درمان حرف “ق” می بایست به آسیب شناس گفتار و زبان مراجعه کنید. هرچه سن فرد بیشتر شود احتمال درمان خود به خودی کمتر خواهد بود و طول درمان بیشتر خواهد بود ولی با این وجود درمان قطعی است.

نرم افزار تولید بیان نسخه خانگی

یک نرم افزار گفتار درمانی دارای تاییده از انجمن گفتار درمانی که بصورت ویدیوئی حروف فارسی را در تمامی سطوح “صدا، هجا و کلمه آموزش می دهد. استفاده از این نرم افزار در کنار جلسات گفتاردرمانی بسیار مفید خواهد بود.

8 دیدگاه دربارهٔ «گفتار درمانی و آموزش تلفظ صحیح حرف ق»

 1. سلام من همینطور که بالا گفتم ترکم و تو تلفظ ق اشکال دارم هرچی میخوام ق بگم گ میگم میشه منو راهنمایی کنین بدون اینکه به پزشک مراجعه کنم

   1. سلام منم ترکم ولی مشکلی با ق تلفظ ندارم ترک زبان ها راحت تر حتی انگلیسی کره ای و ژاپنی و چینی رو هم یاد میگیریم

 2. دوستم نمیتونه ق رو تلفظ کنه بهش میگه غ دو نقطه بنظرتون میشه درمانش کرد خیلی گوشه گیر شده دلم براش میسوزه

  1. مصطفی قاسمی برم سبز

   سلام ، مشکلات تلفظی را به راحتی با مراجعه به کلینیک آسیب شناسی گفتار و زبان ( گفتار درمانی ) می تونید بر طرف کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *