معرفی سه تست پرکاربرد شنوایی در نوزادان

معرفی سه تست پرکاربرد شنوایی در نوزادان

ممکن است دلیل ورود شما به این صفحه، نوزاد تازه متولد شده تان باشد، که قصد دارید او را برای تست شنوایی سنجی ببرید. اما پیش از آن، نیاز داشتید که اطلاعاتی درباره تست های شنوایی سنجی نوزادان کسب کنید. ما در این مقاله به معرفی سه تست پرکاربرد شنوایی در نوزادان و هزینه انجام هر تست می پردازیم. بنابراین پیشنهاد می کنیم مطالعه این نوشته را از دست ندهید.

شنوایی

شنوایی سنجی نوزادان (از بدو تولد تا 6 ماهگی)

در ادامه می خواهیم انواع تست شنوایی سنجی نوزادان را معرفی کنیم. نحوه انجام آنها را توضیح بدهیم و همچنین در مورد کاربرد آنها نیز توضیحاتی میدهیم. سه تست پرکاربرد شنوایی در نوزادان که شامل:

  1. تست ABR
  2. تست OAE
  3. تست تمپانومتری

1- ABR یا تست پاسخ شنوایی مغزی

تست ABR بهترین گزینه برای شنوایی سنجی نوزادان و کودکانی است که همکاری ندارند و یا در آزمونهایی غربالگری رد شده اند.  در تست ABR سه الکترود استفاده می شود که یکی را به پیشانی، دومی را به محل بین ابروها و الکترود سوم را به پشت گوش متصل می کنند. این الکترودها امواج مغزی عصبی و ساقه مغز را ردیابی می کنند.

معرفی سه تست پرکاربرد شنوایی در نوزادان

 خصوصیات تست ABR

  • تست ABR پاسخ مغز به اصوات شنیداری را اندازه می گیرد.
  • این تست اغلب برای نوزادانی که در آزمون غربالگری رد شده اند انجام می شود
  • تست ABR بدون درد و آسیب است.
  • این تست یک تست کامل و دقیق است اگر کودک خوابیده باشد و یا در حالت بدون حرکت و چشمان بسته آرام باشد.
  • اگر فرزندتان کمتر از 6 ماه سن دارد می بایست در حالت چرت زدن این تست گرفته شود.
  • اگر فرزندتان 7 سال به بیشتر سن دارد می توان  این تست را در حالت بیداری و آرام و دراز کشیده انجام داد.

هزینه تست ABR

هزینه تست ABR در بخش خصوصی حدود 165 هزار تومان می باشد.

2- آزمون OAE

یکی از تست های اصلی از مجموعه تستهای شنوایی سنجی نوزادان، تست OAE است. آزمون OAE اغلب بخشی از آزمون غربالگری نوزادان می باشد. افرادی که در این تست رد می شوند به احتمال زیاد دارای کم شنوایی بیشتر از ۳۵ دسی بل هستند. بنابراین نیاز به تست های بیشتری نظیر تست ادیومتری (تون خالص)، تمپانومتری و ABR دارند.

احتمالاتی دیگری نیز می تواند سبب رد شدن در تست OAE شود. به عنوان مثال؛ وجود عفونت در گوش میانی که مانع ثبت پاسخ های سلول مویی می شود. در این حالت نیز تست تمپانومتری برای ارزیابی تکمیلی توصیه می شود (در ادامه درباره آن توضیح خواهیم داد). 

تست  OAE یک تست سریع و حساس است. در نوزادان در ۳ روز اولیه تولد آزمون  OAE انجام می شود. در برخی از مواقع بدلیل وجود مایع در در گوش تعدادی از کودک در این آزمون رد می شوند ولی والدین نباید نگران باشند و دو هفته بعد برای تکرار تست و در صورت لزوم تست ABR باید مراجعه کنند. در تست OAE پاسخ سلول های مویی خارجی حلزون ثبت می شود.

 

معرفی سه تست پرکاربرد شنوایی در نوزادان

هزینه تست OAE

هزینه این تست در بخش خصوصی حدود 25 تا 45 هزار تومان می باشد.

3- تست تمپانومتری (tympanometry)

یکی دیگر از تست هایی که می تواند بعنوان تست شنوایی سنجی نوزادان قرار بگیرد تمپانومتری است. این تست با قرار دادن یک لوله در گوش انجام می شود. هدف از این تست بررسی شرایط گوش میانی و حرکت پرده گوش و استخوانچه ها می باشد. تمپانومتری میزان کم شنوایی را مشخص نمی کند ولی می تواند در جهت تشخیص نوع کم شنوایی به شنوایی شناس و پزشک کمک کند. همچنین با کمک تست تمپانومتری می توان اطلاعات مفیدی در مورد پرده گوش و یا پارگی آن و ..  بدست آورد.

معرفی سه تست پرکاربرد شنوایی در نوزادان

هزینه تمپانومتری

هزینه تست تمپانومتری در بخش خصوصی حدود 30 تا 40 هزار تومان می باشد.

اگر بدنبال مراکزی برای تست شنوایی سنجی نوزاد خود یا یکی از آشناییان  هستید، ما در اینجا لیستی از مراکز شنوایی سنجی سراسر کشور را گرده آورده ایم که می توانید در آن لیست مرکز مورد نظر خود را بیابید.

سخن پایانی

ما در این نوشته در ارتباط با انواع تست های شنوایی سنجی نوزادان صحبت کردیم. خصوصیات هر کدام از تست ها و علت انجام آنها را نیز بیان کردیم. شما عزیزان میتوانید برای مراجعه به مراکزشنوایی سنجی از طریق وب سایت هوش کالا به لیست این مراکز دست پیدا کنید.

برخی منابع

شنوایی‌سنجی | ویکی پدیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *