اهمیت کسب مهارت ” طبقه بندی ” در رشد گفتار

اهمیت مهارت طبقه بندی

حتما دیده اید که بچه ها از همان ابتدا اسامی شبیه هم را به یک نام صدا می کنند. مثلا به گربه یا اسب در ابتدا هاپو می گویند. بعنوان یک گفتاردرمانگر همیشه به والدین می گویند این نه تنها اشکالی ندارد بلکه یک مهارت مهم برای یادگیری کلمات است.

رشد گفتار

قاعدتا کودک یک شبه نمی تواند اسم تمام اشیا یا حیوانات پیرامون خودش را بیان کند. کودک از این طریق می تواند خواسته هایش را بیان کند. اگر کودک به گربه بگوید هاپو می تواند توجه شما را به آن حیوان کوچولو که اسمش را نمی داند جلب کند. برخی از والدین وقتی این پدیده را می بینند سریع واکنش نشان می دهند و به فرزندشان می گویند که نه این هاپو نیست اشتباه می کنی این گربه است…

احتمالا از این دست مکالمات ،  بین کودک و والدین زیاد شنیده اید. خردسالان از همان ابتدا از ” طبقه بندی ” استفاده می کنند. آنها به همه حیوانات ” هاپو” ، به همه خانم ها ” خاله  ” و به همه آقایان ” عمو ” می گویند. ممکن است به همه اسباب بازی ها ” توپ ” یا ” بازی ” بگویند.  مهارت طبقه بندی به آنها کمک می کنند تا  محیط پیرامونشان را بهتر درک کنند. این موجودات کنجکاو از این طریق می توانند حتی در مورد اشیائی که تاکنون ندیده اند اطلاعاتی کسب کنند.

مهارت طبقه بندی به معنای دسته بندی کردن اشیا ، ایدها ، مفاهیم .. براساس یک یا چند ویژگی مشترک بین آنها است. برای نمونه سگ ، گاو، شیر و مرغ جزو طبقه حیوانات قرار می گیرند. همین حیوانات را نیز می توانیم براساس یکسری از ویژگیها به چند زیر طبقه تقسیم کرد.

کسب مهارت طبقه بندی به کودکان کمک می کند تا به سرعت دانش زیادی از اشیا پیرامون خود بدست بیاورند. بگذارید اهمیت این موضوع  را با ذکر  یک مثال توضیح بدهم.

آیا در مورد “سایگا ” اطلاعاتی دارید؟

به نظر شما یک پدید جوی است یا  یک وسیله ارتباطی ؟ یا یک موجود زنده ؟ یا  فرایند شناختی ؟  و یا یک مکان دیدنی ؟

ما در هیمن ابتدا به دنبال طبقه بندی هستیم. زمانیکه به شما می گویند،  سایگاه یک موجود زنده ، یک پستاندار و یک نوع بز کوهی است اطلاعات زیادی در مورد این حیوان بدست می آوردید؟ احتمالا الان می دانید که احتمالا سایگا علف خوار است و شاید بتوانید تصویر او را در ذهن خود مجس کنید. شگفت انگیز است ما اکنون اطلاعات زیادی در مورد سایگا بدست آوردیم.

مهارت ” طبقه بندی ” همچنین به کودکان در بخاطر سپاری و یادآوری واژگان کمک بسیار زیادی می کند.  این یکی از مشکلات  جدی کودکان دارای تاخیر در گفتار و زبان است. شاید به همین خاطر  است که مهارت ” طبقه بندی ” را یکی از اساسی ترین مهارت های ” زبان آموزی ” می دانند.

مهارت طبقه بندی همچنین به کودکان کمک می کنند تا بتوانند بین دانسته های خود “ارتباط” برقرار کنند.

اگر این نوشته مورد علاقه شما است در قسمت نظرات به ما بگویید این به ما کمک می کند تا مطالب جامع تری در این باره بنویسیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *