آموزش تلفظ حرف گ (گاف) در کودکان و بزرگسالان

تلفظ گ

اخیرا یکی همکارانم با من تماس گرفت و از من خواست که به دختر 4 ساله اش که در تلفظ حرف گ مشکل داشت کمک کنم. تلفظ صحیح حرف گ برای برخی از کودکان مشکل است و حتما نیاز به مداخله آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) دارند. تلفظ این صدا بصورت طبیعی، در سن 3 تا 3.5 سالگی بدست می آید. در این نوشته ما می خواهیم با انواع روشهای آموزش تلفظ حرف گ ( گاف ) آشنا بشویم.

 تلفظ حرف زتلفظ حرف گ

کودکان تا چه زمانی فرصت یادگیری خود به خودی حرف “گ” را دارند ؟

کودکان در سن 3 سالگی تا 3.5 سالگی تا 90 درصد موارد قادر هستند که حرف گ را به تنهایی  و در کلمات بدرستی تلفظ کنند. برخی از کودکان بدلایلی ، قادر نیستند که حرف گ را بدرستی تلفظ کنند. این مشکل تا 4 سالگی باید خود به خود رفع شود در غیر اینصورت نیاز به مداخله گفتاردرمانگر دارد. نگران نباشید متخصص گفتاردرمانی ظرف چند جلسه شیوه تلفظ صحیح این صدا را به کودک شما یاد خواهد داد.

عوارض مشکل تلفظ صدای گ

یکی از عوارض مشکل در تلفظ این صدا ، کاهش اعتماد به نفس کودک است. کودکی که در تلفظ حروف مشکل دارد به دلیل تمسخر دوستانش ممکن است منزوی و کم رو شود و آرام ، آرام این خجالت و کم رویی جزئی از شخصیت او شود .

همچنین کودکانی که مشکلات تلفظ دارند در مهارتهای خواندن و نوشتن نیز مشکلاتی دارند معمولا کودکان همان چیزی را که می گویند را می نویسند.

[ نوشته پیشنهادی : درمان نوک زبانی حرف زدن در بزرگسالان و کودکان ]

راهکارهای درمانی تلفظ گ

برای آموزش تلفظ حرف گ در کودکان چندین راه پیشنهاد شده است . ما به ترتیب سریع ترین و راحت ترین راهکارها را آورده ایم . مراجعه به آسیب شناس گفتار و زبان آسانترین و اصولی ترین راه برای اموزش تلفظ حرف گ و دیگر حروف فارسی است. همچنین پیشنهاد می شود در کنار جلسات گفتار درمانی با خرید نرم افزار تخصصی تولید بیان سرعت یادگیری بیشتر کنید.

  1. گفتار درمانی : ما در اینجا لیستی از مراکز گفتار درمانی معتبر را گرد آورده ایم .
  2. نرم افزار تولید بیان : نرم افزار تولید بیان یک نرم افزار تخصصی برای آموزش تلفظ حروف فارسی در خانه و در کنار جلسات گفتار درمانی است .
  3. کار در خانه

تمرین  تلفظ حرف گ در خانه

تمرینات زیر میتوانید در خانه جهت بهبود تلفظ حرف گاف بسیار کمک کننده باشند:

استفاده از نگهدارنده:

آسیب شناس گفتار و زبان از طریق نگهداره زبان ، بخشی از زبان را به شکلی نگه می دارد که جایگاه تلفظ حرف گ بدرستی شکل گیرد و سپس از کودک می خواهد که شروع به تلفظ کند و به ارامی این جایگاه را در ذهن کودک نهادینه می کند. سپس گفتار درمانگر تلفظ صحیح را به سطح هجا و کلمه و جمله و مکالمات عادی کودک می برد.

این فرایند ممکن سه تا 5 جلسه طول بکشد. ولی درمان آن قطعی و همیشگی خواهد بود.

تلفظ گ

نی مکیدن :

با نی مکیدن برای تقویت عضلات انتهای دهان می تواند کمک کنند باشد …

فراموش نکنید آموزش تلفظ حرف گ در کودکان و بزرگسالان  بدون مراجعه به گفتاردرمانی و یا تهیه نرم افزار تولید بیان کار بسیار سخت و طاقت فرسا و در برخی مواقع غیر ممکنی است. با مراجعه به گفتار درمانی در کوتاه ترین زمان تلفظ این صدا را بشکل صحیح یاد خواهید گرفت.

به پشت دراز کشیدن

این پوزیشن به این دلیل کمک کننده است که هنگامی که کودک به پشت دراز می کشد تولید صدای ک و گ راحتتر است.

تلفظ گ

جمع بندی

ما در این نوشته درباره راههای آموزش تلفظ حرف “گ” صحبت کردیم. علاوه بر تمرینات گفته شده برای درمان سریعتر و کاملتر تلفظ، بهتر است به مراکز گفتاردرمانی مراجعه کنید. درصورتیکه سوال یا پیشنهادی دارید می توانید از طریق کامنت با کارشناسان ما در میان بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *