گفتار درمانی آنلاین | ویزیت آنلاین با بهترین متخصص های گفتاردرمانی

گفتار درمانی آنلاین بسیار ساده تر و موثر تر انتظار ما است. امروز بسیاری از مراجعان گفتار درمانی ترجیح می دهند که جلساتشان را بصورت آنلاین انجام بدهند. این نه صرفا بخاطر پایین بودن هزینه یا صرفه جویی در زمان است. بلکه عملا این مراجعان سرعت پیشرفت را در جلسات انلاین بیشتر ارزیابی می کنند.

تیم گفتار درمانی آنلاین << زی گفت >> جزو اولین تیم تخصصی در زمینه درمانهای آنلاین و غیرحضوری در ایران بود. امروز آمار رضایت مراجعان این تیم به بیش از ۹۳ درصد رسیده است.

گفتار درمانی آنلاین, گفتاردرمانی آنلاین, گفتار درمانی از راه دور, گفتار درمانی تلفنی تصویر

گفتار درمانی آنلاین با دختر دارای لکنت

روند جلسات گفتار درمانی آنلاین چگونه است ؟

در اولین جلسه شما بصورت رایگان با یکی از بهترین گفتار درمانگران مجموعه زی گفت جلسه خواهید داشت. حداکثر طول این جلسه ۱۵ دقیقه خواهد بود. هدف از این جلسه بررسی این موارد است :

 • آیا شما نیاز به گفتار درمانی دارید؟
 • اگر بله ، آیا این مشکل توسط تیم آنلاین ما برطرف می شود؟
 • اگر بله ، با توجه به شرایط شما ، بهترین متخصص ما برای شما چه کسی است ؟
 • اگر بله ، طول جلسات شما چند جلسه است؟

همانطور که جلسات حضوری گفتاردرمانی متناسب با نوع اختلال و سن مراجعه کننده، ممکن شرایط متفاوتی داشته باشد. جلسات گفتاردرمانی انلاین نیز برای هر کیس شرایط متفاوتی دارد.

گفتاردرمانی برای همه و در هرجایی ممکن است. جلسات با کیفیت برای ارزیابی ، تشخیص و درمان اختلالات گفتار و زبان فقط با یک کلیک شروع می شود.

روند گام به گام جلسه گفتار درمانی آنلاین :

گام اول : درخواست جلسه رایگان انلاین خود را پر می کنید. ( برای اینکار بر روی لینک زیر کلیک کنید:

گام دوم : از طرف تیم زی گفت با شما تماس گرفته می شود و روز و زمان جلسه تعیین می شود.

گام سوم : ممکن است قبل از جلسه یک تکلیف به شما داده شود تا در زمان جلسه ارائه بدهید.

تکلیف فرد دارای لکنت، می تواند خواندن از روی متن و یا گفتگوی تصویری با درمانگر باشد.
تکلیف کودک دارای تاخیر زبانی، می تواند پیاده کردن یک سناریو توسط یکی از والدین و کودک باشد.

تکلیف بیمار در جلسه اول توسط خود او یا والدین انجام می شود. این تکلیف براساس شرایط مراجعه کننده، متفاوت خواهد بود. نحوه انجام تکلیف توسط درمانگر به والدین یا مراجعه کننده نیز توضیح داده خواهد شد.

گام چهارم: درمانگر براساس نتایج ارزیابی ، یک برنامه درمانی کوتاه مدت و بلند مدت ، می نویسد و تمرین آن جلسه مراجعه کننده را به او می دهد.

هنر آسیب شناس گفتار و زبان، شکستن اهداف بلند به اهداف کوچک و تمرینات قابل دستیابی است. در طول دوره درمان ، گفتاردرمانگر گامهای کوچکی برای مراجعه کننده خود طراحی می کند تا در نهایت به هدف اصلی درمان دست پیدا کند. این گامها یا تمرینات در هر جلسه براساس میزان پیشرفت بیمار برای او ارسال می شود.

گفتار درمانی آنلاین مناسب چه مراجعانی است ؟

جلسه گفتار درمانی آنلاین برای تمام سنین مناسب است. حتی برای اطفال می توانیم بخش زیادی از درمان را با کمک والد به شکل بهتری انجام بدهیم. مشکلات زیر می توانند از گفتار درمانی آنلاین کمک بگیرند:

 • مشکل در بیان کلمات و جملات ( تاخیر کلامی )
 • مشکل لکنت زبان با متخصص لکنت
 • مشکل تلفظ چه در کودکان و چه در بزرگسالان
 • مشکل گفتار بزرگسالان
گفتاردرمانی انلاین کودکان و بزرگسالان

تمرینات گفتاردرمانی از راه دور چگونه انجام می شود ؟

یکی از چالش های جلسات گفتاردرمانی آنلاین، نحوه اجرای تمرینات توسط درمانگر است. در ادامه روشهایی که گفتاردرمانگر تمرینات را به مراجعه کننده منتقل می کند را ذکر می کنیم. درمانگر یک یا چند روش از روشهای زیر را براساس نوع مشکل و سن مراجعه کننده انتخاب می شود.

1-ارائه تمرین از پیش ضبط شده ( الگو)

در گفتار درمانی آنلاین درمانگر می تواند تمرینات را در ابتدا به تنهایی ضبط کند و سپس برای مراجعه کننده ارسال کند.

 • برای نمونه اگر قرار است فرد دارای لکنت تکنیک خاصی را پیاده کند، نمونه ای از اجرای این تکنیک را درمانگر ضبط و سپس برای مراجعه کننده ارسال می کند و از او می خواهد مطابق با الگو ضبط شده در خانه تمرین کند.
 • برای کودگ دارای تاخیر کلامی اگر تمرین آموزش واژگان است. درمانگر با تهیه ویدیو آموزشی تمرین مورد نظر را بصورت عملی اجرا و برای والدین ارسال می کند . کودک می تواند این ویدیو را مشاهده کند و واژگان جدید را یاد بگیرد.

از طریق این روش می توان تمرینات انواع اختلالات را ائم از : لکنت زبان ، مشکلات تلفظ ، مشکلات دیر حرف زدن ، جمله بندی ، مشکل از دست دادن گفتار بعد از سکته مغزی و.. را ارائه داد. به تجربه بسیاری از مراجعه کنندگان و والدین از این تمرینات رضایت بالایی دارند.

مهم نیست شما چه مشکلی دارید یا کجا زندگی می کنید. متخصصان با تجربه ما به شما نزدیک هستند.

2-ارائه دستور العمل

اجرای تمرینات گفتاردرمانی آنلاین ،معمولا همراه با ارائه دستورالعمل است. در این روش درمانگر، دستورالعمل اجرای تمرین- معرفی تمرین ، توضیح تکنیک ها و باید ها و نبایدها – را برای مراجعه کننده می فرستد و از او می خواهد که مطابق با دستورالعمل گفته شده ، تمرین یا تکلیف را انجام دهد.

 • برای نمونه درمانگر نحوه پیاده کردن تکنیک مکث را برای مراجعه کننده توضیح می دهد و از او می خواهد این تکنیک را با روخوانی از روی یک کتاب مشخص پیاده کند.
 • برای کودک دارای تاخیر کلامی ( گفتاردرمانی آنلاین کودکان ) ، درمانگر نحوه تعامل با کودک را برای والدین توضیح می دهد و از آنها می خواهد در تعاملات خود با کودک موارد گفته شده را رعایت کنند.
 • برای فردی که مشکل تلفظ دارد ، گفتاردرمانی آنلاین بر طبق این روش می تواند آموزش نحوه تولید یک واج مشخص باشد.

3-مشاوره آنلاین گفتاردرمانی

در مواردی درمانگر و مراجعه کننده، نیاز به گفتگو و مکالمه زنده دارند که این مکالمه می تواند بصورت تماس صوتی یا تماس ویدیویی باشد. این روش به عنوان مشاوره آنلاین گفتار درمانی شناخته شده است. این مکالمات می تواند با خود مراجعه کننده ، والدین یا همراهان او انجام شود.

 • برای نمونه در گفتاردرمانی آنلاین لکنت زبان این روش کاربرد زیادی دارد. در موارد بسیاری فرد دارای لکنت یا همراهان او نیاز به گفتگو برای طرح پرسش و یا رفع نگرانی های خود دارند. درمانگر می تواند بصورت زنده به سوالات پرسیده شده پاسخ بدهد و نگرانی های مراجع خود را رفع کند.
 • برای کودکان دارای تاخیر کلامی ، در مواردی درمانگر می بایست مستقیما با کودک ارتباط داشته و نحوه ارتباط او را بصورت زنده مشاهده کند. همچنین در صورت لزوم سوالات والدین را از طریق تماس صوتی پاسخ بدهد.

روش مشاوره آنلاین یا گفتگوی ویدیویی ، برای افراد دارای مشکل تلفظ نیز لازم است. مراجع کننده در حین تمرین تلفظ، نیاز به شنیدن بازخورد یا نظر درمانگر دارد تا اینکه در نهایت واج مورد نظر را در جایگاه صحیح تلفظ کند.

گفتار درمانی از راه دور و بصورت تلفنی با تعرفه مناسب

آیا گفتار درمانی آنلاین موثر است ؟

گفتار درمانی انلاین توسط مراجع علمی معتبر، نظیر انجمن علمی گفتاردرمانی ، انجمن گفتار و زبان آمریکا مورد تایید قرار گرفته است. انجمن گفتار و زبان آمریکا از Telepractice حمایت کرده است چرا که این روش سبب ارائه خدمات گفتار درمانی به افراد زیادی می شود .همچنین به آسیب شناسان گفتار و زبان پیشنهاد داده است که روشهای ارائه خدمات از راه دور را یاد بگیرند.

در مجموع ، مراجعانی که از این روش استفاده کرده اند رضایت بالایی را نشان داده اند. هم اکنون این روش در کشورهای بسیاری استفاده می شود.

از این روش برای ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان، می توان استفاده کرد. تحقیقات متعددی نشان داده اند که تاثیر درمان های از راه دور ، مشابه درمان های حضوری است. البته در مواردی ممکن است گفتار درمانی از راه دور ، برای شما تاثیر گذار نباشد. به همین دلیل قبل از شروع جلسات نیاز است با آسیب شناس گفتار و زبان ( گفتار درمانگر ) مشورت کنید.

استفاده از تکنولوژی ، آسان ، راحت و ارزشمند است. کودکان علاقه زیادی به تکنولوژی دارند و مشتاق تمرینات متکی بر تکنولوژی هستند. کودکان به گوشی ، تبلت و فیلم علاقه زیادی دارند که این باعث شده است میزان درگیری آنها با تمرینات مبتنی بر تکنولوژی بیشتر باشد.

مزایای گفتاردرمانی تلفنی یا از راه دور چیست ؟

 • ارزیابی دقیق : بیمار در محیط خانه و براساس ویدیویی ارسالی ارزیابی می شود. در کلینیک ممکن است فرد همکاری نکند یا به دلایلی نتواند همه توانمندی های خود را نشان بدهد.
 • درمان همراه با خانواده : در گفتار درمانی تلفنی یا از راه دور، همراهان و والدین نقش بیشتری در درمان دارند که این خود در روند درمان سرعت می بخشد.
 • راحتی بیشتر : نیاز نیست لباس بپوشید و مسیر خانه تا کلینیک را طی کنید. در خانه جلسات خود را پیگیری کنید.
 • هزینه کمتر : با کسر هزینه رفت و امد به کلینیک ، هزینه جلسات مشاوره آنلاین گفتاردرمانی کمتر از جلسات حضوری خواهد بود.
 • برنامه ریزی بهتر : در جلسات حضوری شما می بایست وقت خود را با برنامه کلینیک تنظیم کنید ولی در جلسات انلاین می توانید در زمان دلخواه تمرینات درمانگر را ببنید و اجرا کنید.

قبل از شروع جلسات چه سوالاتی باید از درمانگر خود بپرسید ؟

قبل از شروع جلسات از مسئول پذیرش یا درمانگر خود سوالات زیر را بپرسید :

 • آیا شما فارغ التحصیل رشته ” گفتاردرمانی ” هستید ؟
 • آیا شما دوره گفتاردرمانی آنلاین را گذارنده اید یا قبلا سابقه برگزاری این جلسات را داشته اید ؟
 • آیا شما در زمینه مشکل من ، تجربه و تخصص دارید ؟
 • آیا شما عضو سازمان نظام پزشکی هستید ؟

متاسفانه مشاهده شده است که افرادی که هنوز فارغ التحصیل نشده اند ( دانشجویان) و یا افرادی که دارای مدرک گفتاردرمانی نیستند ، خود را بعنوان گفتاردرمانگر معرفی می کنند. توصیه می شود قبل از شروع جلسات ، از درمانگر خود بخواهید که تصویر کارت نظام پزشکی خود را به شما نشان بدهد.

[نوشته پیشنهادی : لیست کلینیک های گفتاردرمانی به تفکیک شهر ]

فاصله ها باعث نزدیکی ما شدند. شما هستید که گفتاردرمانگر خود را انتخاب می کنید.

با چه برنامه ای جلسه ویزیت گفتار درمانی بصورت آنلاین انجام می شود؟

هم از طریق گوشی هم کامپیوتر و لب تاپ می توانید جلسه را برگزار کنید. تنها چیزی که نیاز دارید اینترنت است. برنامه های در دسترس ما برای برگزاری جلسات گزینه های زیر است :

 • اسکای روم ( بدون نیاز به فیلتر شکن )
 • گوگل میت ( بدون نیاز به فیلتر شکن )
 • واتس آپ تصویری
 • فیس تایم ( گوشی های اپل )

همانطور که می بینید گزینه های ما برای برگزاری جلسات متنوع هستند بنابراین شما با هر کدام از برنامه های فوق می توانید این جلسات را برگزار کنید.

چه کسانی می توانند از گفتار درمانی از راه دور بهره ببرند ؟

اختلالات زیادی را می توان از طریق جلسات آنلاین ( گفتار درمانی تلفنی ) ویزیت کرد. محدودیت سنی برای استفاده کنندگان از این روش وجود ندارد. در مواردی که سن کودک کمتر از سه سال است، بیشتر جلسات بصورت مشاوره آنلاین با والدین کودک خواهد بود. در زیر برخی از اختلالات و بیماری هایی که بیشترین سود را از این جلسات می برند را ذکر کرده ایم :

 • لکنت : چه در کودکان و چه در بزرگسالان از طریق درمان آنلاین لکنت زبان، قابل درمان است.
 • تاخیر کلامی : کودکانی که قادر به صحبت کردن نیستند و یا مهارتهای گفتار و زبان آنها نسبت به هم سن و سالانشان کمتر است از جلسات از راه دوره بهره زیادی می برند.
 • مشکل تلفظ : این مشکل هم در کودکان و هم در بزرگسالان از طریق جلسات انلاین قابل درمان است.
 • سکته مغزی و آسیب مغزی : افرادی که بواسطه سکته مغزی و یا آسیب مغزی مشکلات گفتار و زبان دارند به دلیل سختی رفت و امد به کلینیک، می توانند از جلسات توانبخشی از راه دور استفاده ببرند.
 • مشکلات خواندن و نوشتن : کودکان دارای مشکلات خواندن و نوشتن نیز از این جلسات بهره زیادی می برند.
 • کودکان دارای بیماری : کودکان دارای کم شنوایی یا فلج مغزی ، اوتیسم و بیش فعالی و.. همگی می توانند کاندید استفاده از این خدمات باشند.

برخی از منابع :

speechandlanguagekids