گفتار درمانی برای لکنت زبان چگونه است ؟

گفتار درمانی برای لکنت زبان چگونه است ؟

گفتار درمانی برای لکنت زبان برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است. در این نوشته، به این سوال پاسخ می دهیم که گفتار درمانی برای لکنت زبان چگونه است ؟. گفتار درمانی بصورت جلسات انفرادی و گروهی برگزار می شود. طول جلسه حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه است و صرفا شامل مشاوره نیست بلکه تکنیک محور است.

در این نوشته توضیح می دهیم روال درمان لکنت با گفتار درمانی به چه شکل است. از چه روشهایی استفاده می شود و به طور معمول چه انتظاری از درمان آن باید داشته باشیم.

گفتاردرمانی با مشاوره متفاوت است. بدین معنا که قرار نیست در جلسه درمانی شما صرفا توصیه و مشاوره دریافت کنید. در گفتار درمانی مراجعه کننده براساس نوع مشکلی که دارد تکنیک گفتاری یاد می گیرد. تکنیک هایی که به کاهش لکنت او کمک می کند.

این تکنیک ها در این مورد است که چطور کلمات یا صداهایی که در آنها اکثر مواقع لکنت می کند را بیان کند.

اگر چه برای درمان لکنت گفتار درمانگر می بایست آشنا به روحیات مراجعه کننده خود باشد. بتواند به او انگیزه بدهد و در هنگام بروز مشکلات تا حدودی به او کمک کند.

گفتار درمانی برای لکنت زبان

گفتار درمانی برای لکنت زبان بزرگسالان چگونه است ؟

جلسات گفتار درمانی لکنت زبان بزرگسالان به دو صورت برگزار می شود.

جلسات انفرادی : در این جلسه گفتار درمانگر متبحر آموزش ها و تکنیک های روان تر صحبت کردن را به شما آموزش می دهد. تشخیص اینکه چه تکنیکی مناسب شما است بر عهده گفتار درمانگر است و پس از جلسه ارزیابی مشخص می شود.

جلسات گروه حمایتی : براساس تشخیص گفتار درمانگر جلسات گروهی تشکیل می شود. اینکه گروه چند نفر باشد و چه افرادی در گروه حضور داشته باشند همه از مهارتهای ویژه گفتار درمانگر است. در این گروه افرادی که لکنت دارند در خصوص چالش هایی که در صحبت کردن و معاشرت های اجتماعی خود دارند بحث و گفتگو می کنند.

طول درمان گفتار درمانی برای لکنت بزرگسالان چگونه است ؟

جواب کوتاه برای این سوال این است که طول دوره درمان می تواند از چند ماه تا یک سال طول بکشد. مدت زمان براساس آیتم های زیر مشخص می شود:

  • شدت مشکل گفتاری فرد
  • شدت مشکلات عاطفی و روانی فرد
  • میزان انگیزه و همکاری فرد در پروسه درمان
  • تبحر گفتار درمانگر در تشخیص بهترین تکنیک های مناسب فرد
  • تبحر گفتار درمانگر در اموزش تکنیک ها به فرد
  • تبحر گفتار درمانگر در همراهی فرد دارای لکنت در گذر از چالش های پیش بینی نشده

برای روان تر صحبت کردن ما نیاز به استفاده از یکسری تکنیک های گفتاری داریم. در مرحله اول باید این تکنیک ها را یاد بگیریم و در مرحله دوم می بایست توانایی و شجاعت لازم برای بکار بردن آنها در محیط ها مختلف را داشته باشیم.

نوشته پیشنهادی : درمان لکنت زبان در بزرگسالان شدنی است؟ 

در افراد مختلف این مدت زمان ( یادگیری + بکارگیری) می تواند متفاوت باشد. اما بطور میانگین این روند ممکن است چند ماه تا یکسال طول بکشد.

گفتار درمانی برای لکنت زبان کودکان چگونه است ؟

ما در مورد گفتار درمانی برای لکنت زبان کودکان با سه مولفه ارتباط داریم. این سه مولفه عبارتند از :

  • کودکی که دارای لکنت است
  • والدین و اعضای خانواده او
  • گفتار درمانگر

در گفتار درمانی برای لکنت کودکان مهم است که بصورت غیر مستقیم و از طریق بازی تکنیک های گفتاری را به کودک آموزش داد. چرا که اگر بخواهیم بصورت مستقیم به کودک بگوییم این تکنیک را انجام بده اکثر کودکان همکاری نمی کنند.

گفتار درمانگر ممکن است تکنیک مکث را از طریق داستان خوانی ، بازی با عروسک ها و استفاده از بازخوردهای بینایی در قالب بازی به کودک آموزش بدهد.

در مقابل در گفتاردرمانی لکنت زبان کودکان مهم است که والدین و اعضای خانواده کودک مشارکت بالایی داشته باشند. تقریبا می توان با اطمینان گفت که اگر والدین و محیط زندگی کودک همراه و هم جهت با جلسات درمانی نباشند درمان به کندی پیش می رود.

ما این را می دانیم که کودک بیشترین زمان را در خانه سپری می کند. والدین می توانند هم در اجرای تمرینات نقش حمایت گرانه ای داشته باشند. هم با یادگیری پاسخ درست به روند درمان سرعت ببخشند.

نوشته پیشنهادی : درمان لکنت کودکان از سیر تا پیاز

بطور معمول در جلسه چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

در اولین جلسه گفتار درمانی لکنت ، ارزیابی شدت لکنت و نوع لکنت به دقت انجام می شود. نمره شدت لکنت براساس آزمون مشخص بدست می آید و در پرونده ثبت می شود.

در جلسات بعد بر اساس شرایط فرد دارای لکنت زبان و ملاحظات دیگر متد درمانی لکنت انتخاب می شود. براساس شرایط کودک و یا فرزند دارای لکنت انوع متدها و رویکرد های درمانی است.

پس از انکه متد درمانی مشخص شد. تکنیک های روان تر صحبت کردن به کودک آموزش داده می شود. روش آموزش می تواند متفاوت باشد.

اما نحوه تمرین می تواند به شکل توصیف تصاویر ، روخوانی ، مکالمه باشد.

در جلسه درمان کودکان معمولا از والدین هم خواسته می شود تا نحوه اجرای تکنیک ها را ببینند و در منزل تمرینات لازم را انجام بدهند.

چند نمونه از تکنیک های گفتار درمانی برای لکنت را نام ببرید؟

یکسری از تکنیک ها مربوط به گفتار هستند. مثل تکنیک شروع آسان که مطابق این تکنیک فرد یاد می گیرید که برخی از صداها مثل صدای آ ، ع و.. را بدون لکنت بیان کند.

برخی از تکنیک ها بصورت کلی بر روی اکثر صدا ها شدت را کمتر می کند. مثل تکنیک تماس نرم و ملایم.

نوشته پیشنهادی : برای درمان لکنت زبان چه بخوریم ؟

برخی از تکنیک ها سبب کاهش سرعت گفتار به شکل نرمال می شود.

برخی از تکنیک اضطراب و ترس از صحبت کردن را کمتر می کند. اکثر گفتار درمانگرها از تکنیک cbt برای کاهش لکنت استفاده می کنند.

جمع بندی :

ما در این نوشته به زبان ساده به این سوال که گفتار درمانی برای درمان لکنت چگونه است پاسخ دادیم. گفتیم که تنهاترین و معتبرین درمان گفتار درمانی است. گفتار درمانگر بصورت جلسات انفرادی و گروهی با فرد تعامل دارد. بصورت تکنیک محور فعالیت دارد و این تکنیک ها شامل تکنیک های گفتاری و شناختی هستند.

ما سعی کردیم به ساده ترین شکل به این سوال شما پاسخ بدهیم با این حال اگر در این زمینه سوال دارید می توانید در بخش نظرات زیر همین پست مطرح کنید.

برخی از منابع : expressable ، mayoclinic ، communication

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *