گفتاردرمانی مبتنی بر شواهد

گفتاردرمانی مبتنی بر شواهد

احتمالا نام گفتاردرمانی مبتنی بر شواهد را شنیده اید. در این نوشته می خواهیم اهمیت این موضوع را توضیح بدهیم. برخی از درمانگران نسبت به  تغییر در شیوه انتخاب تصمیم های بالینی و به روز کردن اطلاعات خود مقاومت می کنند.

این مقاومت لزوما آشکار نیست ممکن است من به واسطه نتیجه بخش بودن یک شیوه ، دیگر به سراغ شیوه های جدید نروم . این مقاومت می تواند علل مختلفی داشته باشد.

چرا گفتاردرمانی مبتنی بر شواهد؟

ملاک من در انتخاب راهکارها  به عنوان یک فرد متخصص در حوزه گفتار درمانی  صرفا نباید نتیجه بخش بودن یا نبودن یک راهکار باشد.  یک فرد با تجربه به مرور  قرار است از بین راهکارهایی که می‌داند همه‌ی آنها «بدون استثنا» اثربخش هستند،   راهکاری که  حداکثر اثربخشی لازم برای بیمار خود دارد را انتخاب کند.

مساله یک آسیب شناس گفتار و زبان با تجربه  انتخاب اثر بخش ترین راهکار از بین بهتر و بهترین است.

در جدال بین بهتر و بهترین است که اهمیت گفتاردرمانی مبتنی بر شواهد مشخص می شود. درمانگران با انتخاب این رویکرد برنامه های درمانی که مبتنی بر سه اصل زیر است را انتخاب می کند :

  • شواهد که بهترین دانش موجود هستند : گفتاردرمانگر برنامه درمانی خود را براساس شواهد معتبر انتخاب و پیاده می کند

شواهد جدید حاصل از تحقیقات بالینی، تست‌های تشخیصی … است.

  • مهارت بالینی گفتاردرمانگر: تخصص و قدرت تشخیص سریع علائم و پیاده کردن تکنیک ها به بهترین نحو
  • ارزش ها و خواسته های بیمار، که شامل ترجیح‌ها، نگرانی‌ها و توقع‌های ویژه هر بیمار می‌شود که از نظر بالینی مهم هستند و لازم است پزشک هنگام تصمیم گیری بالینی آنها را در نظر بگیرد

به نظر می رسد که باید بین «نتیجه » و « بهینه سازی» تفاوت قائل شویم. باید بین «آزمون و خطا » و « آزمون و بهینه سازی» تفاوت قائل شویم
آزمون و خطا متعلق به نوآموزان است.
آزمون و بهینه سازی متعلق به اهل تجربه.


یک درمانگر ماهر  با  تلفیقی از بین بهترین دانش موجود (شاهد یا Evidence) با تجربه بالینی و ارزش‌های بیمار بهترین تصمیم های درمانی را می گیرد. در نوشته بعدی درباره این صحبت می کنیم که چه شد درمانگران و محقیقین EBP را معرفی کردند.

وب سایت هوش کالا لیستی از کلینیک های گفتاردرمانی معتبر را انتشار داده است. در صورتی که متخصص گفتاردرمانی هستید و نام خود را در این لیست مشاهده نمی کنید با کلیک بر روی لینک ثبت مشخصات مطب ، اطلاعات خود را وارد تا پس از اعتبار سنجی نمایش داده شود.

برخی از منابع :
پزشکی مبتنی بر شواهد ویکی پدیا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *