نحوه برخورد با بیماران سکته مغزی چگونه باید باشد ؟

نحوه برخورد با بیماران سکته مغزی

نحوه برخورد با بیماران سکته مغزی براساس نیازهایی که هر کدام دارند مشخص می شود. برخی در غذا خوردن ، بیرون رفتن یا ارتباط برقرار کردن نیاز به کمک شما دارند. در این نوشته در ابتدا به شما می گوییم برای ارتباط بهتر با او چه تکنیک هایی استفاده کنید و در انتها برای مراقب او در خانه به چه مواردی دقت کنید.

 نحوه برخورد با بیماران سکته مغزی چگونه باید باشد ؟

از انجاییکه بیمارانی که سکته مغزی کرده اند ممکن است مشکلاتی در حافظه ، حرکت و صحبت کردن داشته باشند. بسیار مهم است که در برخورد با انها صبورانه و با حوصله باشید. بسیاری از ما به دلیل آشنا نبودن با بیماری cva عوارضی که دارد تصور می کنیم این افراد تنبل شده اند یا فکر می کنیم می توانند کارها را انجام بدهند ولی وابسته شده اند.

در حالیکه آسیب مغزی برخی از مواقع باعث کندی حرکات می شود. بنابراین مهم است که در تعامل با این افراد آرامش خودمان را حفظ کنیم و به جای قضاوت آنها ، صرفا صبور باشیم و سعی کنیم شرایط را طوری بچینیم که به مرور برای انجام کار انگیزه پیدا کنند.

مطلب پیشنهادی: بهترین دارو برای بیماران سکته مغزی

 نحوه ارتباط با بیماران سکته مغزی به چه شکل است؟

برای ارتباط با بیماران سکته مغزی بهتر است از تکنیک های زیر استفاده کنیم. این تکنیک بصورت کلی برای تمامی بیماران مفید است. اگر چه همیشه شما می توانید تکنیک های بیشتر را از متخصص گفتار درمانی تهیه کنید:

 • در موقعیت چهره به چهره قرار بگیرید: هر زمان که می خواهید با او ارتباط داشته باشید رو به روی او قرار بگیرید. به نحوی که هم او بتواند صورت شما را ببیند هم شما صورتش را ببینید. با این کار رد و بدل پیام راحتتر است. فرد اعتماد به نفس بیشتری برای ارتباط برقرار کردن دارد. میتواند از حالات چهره نیز برای انتقال پیام کمک بگیرد.
 • هنگام صحبت با او محیط را آرام کنید: سعی کنید در محیط ارام و بدون سر و صدا و عوامل حواس پرت با هم ارتباط داشته باشید.
 • در لحظه فقط یک نفر صحبت کند. مطمعن باشید که با هم و درهم! صحبت نمی کنید. در هر لحظه یک نفر با او صحبت کند تا تمرکز و درک پیام برای او ساده تر و راحتتر باشد.
 • قبل از هر صحبتی درباره موضوعی که می خواهید صحبت کنید بگویید. اگر می خواهید درباره غذای ظهر صحبت کنید به او بگویید که موضوع صحبتتان چیست. چند بار موضوع را تکرار کنید با اینکار در ادامه درک پیام برای او راحتتر خواهد بود.
 • با سرعت پایین صحبت کنید: اگر متوجه صحبتتان نمی شود سرعت گفتار خود را با اضافه کردن مکث ، کمتر کنید. هر چه سرعت پایین تر باشد پردازش و درک کلامش شما راحتتر خواهد بود.
 • از جملات کوتاه و کلمات ساده استفاده کنید : در جملات طولانی و کلمات پیچیده در اکثر مواقع برای افرادی که سکته مغزی کردند سخت است. پس در برخورد با بیماران سکته مغزی سعی کنید جملات کوتاه و کلمات ساده را بکار ببرید.
 • روشهای مختلف را امتحان کنید : اگر متوجه جمله شما نشده است بجای تکرار یا بلند کردن صدا ، آن جمله را تغییر بدهید و به شکل دیگری پیامتان را به او برسانید. از تصاویر و اشارات استفاده کنید.

[نوشته پیشنهادی : آیا سکته مغزی خوب می شود ؟ ]

در مراقبت از بیماران cva به چه مواردی توجه کنیم ؟

در مراقبت از بیمارانی که سکته مغزی داشته اند مهم است که براساس شدت عوارض کمک های حمایتی لازم را به آنها بدیم. اولین مورد جلوگیری از بروز دوباره سکته است. برای این منظور بهتر است فرد سبک زندگی خود را تغییر بدهد. چک کردن موارد زیر ممکن است لازم باشد:

 • فشار خون و قند خون بیمار را مرتب چک کنید.
 • بصورت روزانه ورزش کنید. اگر بیمار توانایی ورزش بصورت مستقل ندارد لازم است که شما در تحرک بیشتر به او کمک کنید.
 • مطعمن شوید که مطابق با دستور پزشک داروهای تجویزی را مصرف می نماید.
 • مطمعن شوید که بصورت دوره ای برای چکاب به پزشک متخصص خود مراجعه می کند.
 • هر روز به بیرون بروید. اگر توانایی بیرون رفتن ندارد در محیط خانه حتما دور بزند. اگر نمی تواند هر روز همه اعضای خانه به اتاق او سر بزند.
 • در صورت نیاز پیگیر برنامه متخصص فیزیوتراپی یا متخصص گفتار درمانی او باشید.
 • به مهمانی ها خانوادگی بروید یا سعی کنید به بهانه های مختلف اقوام نزدیک را به خانه دعوت کنید.
 • برای حفظ اعتماد به نفس او تمریناتی که می تواند انجام بدهد یا در انها قوی هست را در برنامه روزانه اش قرار بدهید.
 • در گروههای حمایتی افرادی که سکته مغزی دارند شرکت کنید. سعی کنید دورهمایی از افرادی که سکته مغزی دارند را ترتیب بدهید.

جمع بندی :

ما در این نوشته سعی کردیم درباره نحوه برخورد با بیماران سکته مغزی صحبت کنیم. مهم ترین نکات را به زبان ساده برای شما آورده ایم. ما قبلا در مقاله cva چیست درباره این بیماری بصورت مفصل نوشتیم. با این حال اگر سوالی در این باره دارید حتما در بخش نظرات مطرح کنید تا پاسخ بدهیم.

برخی از منابع :

medicalnewstoday

سکته مغزی در ویکی پدیا فارسی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *