عوارض ترس شدید در کودکان (محاوره)

تا حالا شده به این فکر کنید؛ اگر کوچولوی شما بیش از حد درگیر ترس های شدید باشه چی میشه؟ ترس شدید چه عوارضی می تونه در دراز مدت روی فرزندتون بذاره؟ ترس های شدید یا فوبیا، ترس های بیمارگونه ای هستن که در دراز مدت می تونن زندگی کودک تون رو مختل کنه.

با من همراه بشید تا در این نوشته عوارض ترس های شدید در کودکان رو با هم بررسی کنیم.

ترس شدید چه عوارضی بر کودکان داره؟

ترس شدید می تونه با بر هم زدن آرامش کودک، زندگی خودش و والدینش رو هم مختل کنه. همینطور عوارض این ترس یا فوبیا تو جنبه های مختلف زیر بروز پیدا می کنه:

  1. جسمی
  2. شناختی

که ترس شدید در جنبه شناختی می تونه مشکلاتی در حافظه، تصمیمی گیری منطقی و روحی و روانی ایجا کنه.

در ادامه هر کدوم از این عوارض رو کاملا بررسی می کنیم.

1- مشکلات جسمی

عوارض جسمی که ترس شدید در کودک ایجاد میکنه شامل مشکلات و بیماریهای زیر هست. البته هر کدوم از این عوارض میزان و شدتش در هر کودک فرق می کنه.

  • بیماری های قلبی_عروقی: همه آدما وقتی می ترسن قلب شون تند تر میزنه و یا عرق می کنن. وقتی هم ترس برطرف بشه این علائم هم ناپدید می شن. اما ما داریم در مورد کودکی صحبت می کنیم که روزها و ماه ها با یه ترس شدید درگیر هست. وقتی این کودک مدام دچار تپش قلب بشه، طبیعتا قلبش فشار زیادی رو تحمل میکنه. پس اگر ترس کودک درمان نشه، در بزرگسالی احتمالا به بیماریهای قلبی- عروقی مبتلا بشه.
  • مشکلات گوارشی: ترس شدید می تونه سیستم عصبی مرکزی مغز رو مختل کنه. دستگاه گوارش هم از همین ناحیه فرمان میگیره. به همین دلیل هست اغل بچه ها وقتی می ترسن دچار دل درد، یبوست یا نفخ شدید می شن. پس زمانیکه این ترس ها شدید و طولانی بشن سیستم گوارش کودک هم بیشتر دچار اختلال میشه. به همین دلیل بچه ای که ترس های شدید و طلانی داره احتمال اینکه در آینده مشکلات گوارشی مثل؛ معده درد، زخم معده یا سندرم روده تحریک پذیر و … داشته باشه، دور از ذهن نیست.
  • مشکلات هورمونی و کاهش باروری: برخی محققان احتمال میدن فوبیای یه کودک روی دوران بلوغش اثر می گذاره و باعث مشکلات هورمونی میشه. مشکلات هورمونی مثل بهم ریختگی نظم قاعدگی، عدم تخمک گذاری خوب، کاهش اسپرم….. بنابراین احتمال اینکه، در نتیجه این مسائل هورمونی، کاهش باروری در بزرگسالی هم برای کودک ایجاد بشه، وجود داره.
  • پیری زودرس: وقتی یه بچه با ترس های شدیدش بزرگ شده باشه، مطمئنا سلول های مغزش در درازمدت آسیب داده. احتمالا بخاطر این ترسها کودک زندگی شادی رو تجربه نکرده. همه این عوامل باعث میشه تو بزرگسالی زودتر از بقیه افراد پیری به سراغش بیاد.

پدر و مادران عزیز، هدف از بیان این عوارض اشنایی و گوشزد به شما عزیزان هست. بنابراین در صورتیکه کوچولوی شما درگیر ترس شدید یا فوبیا هست، آرامش خودتون رو حفظ کنید. این عوارض به یکباره ایجاد نمی شن. پیشنهاد می کنیم به کمک یک مشاوره خوب، برای جلوگیری از بروز این عوارض در بلندمدت، فوبیای فرزند دلبندتون رو درمان کنید.
برای راحتی شما عزیزان لیست مراکز روانشناسی در سراسر کشور رو در برگه زیر جمع آوری کردیم:
لیست مراکز مشاوره و روانشناسی کشور | به تفکیک شهر و استان

2- مشکلات شناختی

گفتیم مشکلات شناختی شامل مشکلات حافظه، تصمیم گیریم نطقی، و مشکلات روحی و روانی هست. در ادامه هر کدوم رو جداگانه بررسی می کنیم.

2-1- مشکلات حافظه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *