علل کم شنوایی در کودکان

علل کم شنوایی در کودکان کدامند؟

طبق تحقیقات پروهشی انجام شده در ایران و مقالات منتشر شده در این زمینه، آمار کودکان کم شنوا بدین شرح است:

از مجموع نوزادان مورد بررسی در ایران، 39376 پسر و 3724 دختر بودند که از این تعداد 193 نوزاد پسر (5 در هزار) و 169 نوزاد دختر (4.6 در هزار) کم شنوا تشخیص داده شدند.

جالب است بدانید که این آمار در امریکا، دو تا سه کودک به ازای هر هزار کودک ( سه در هزار)‌ است.

میزان کم شنوایی نیز در انتخاب بهترین سمعک اثرگذار است. کم شنوایی در دو دسته خفیف و عمیق دسته بندی می‌شود و متاسفانه حتی کم شنوایی خفیف نیز اثراتی بر رشد زبانی و گفتار کودک خواهد داشت.

کم شنوایی مادر زادی

کم شنوایی مادر زادی

کم شنوایی در دو دسته بعد از تولد و قبل از تولد دسته بندی می‌شود. هر دوی این دسته ها را میتوان با انتخاب بهترین سمعک برای کودکان بهتر کنترل کرد. کم شنوایی مادر زادی در دسته قبل از تولد قرار می‌گیرد و شامل موارد زیر می شود:

  • عوامل ارثی ( اثرگذار ترین‌ ) مورد که می‌تواند قبل از تولد یا حتی بعد از رشد بروز دهد.
  • وزن پایین نوزاد هنگام تولد
  • آسیب ها و صدمات بدو تولد
  • دیابت مادر هنگام بارداری
  • تولد زودرس نوزاد
  • عفونت ها در جنین یا مادر

انواع کم شنوایی در کودکان کدامند؟

کم شنوایی در کودکان انواع مختلفی دارد که شایع ترین آنها،‌ عفونت گوش به دفعات بالا است. این عوامل به کاهش شنوایی منجر می‌شوند. در ادامه به چند مورد شایع تر اشاره می‌کنیم:

کم شنوایی ساختاری

همان طور که از اسمش پیداست مربوط به ساختار گوش ( گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی) است. کم شنوایی ساختاری بیشتر در اثر وارد شدن ضربه به سر و سیستم شنوایی و یا انسداد کانال شنوایی گوش بروز می‌دهد. به هر شکل بر اثر اختلال به وجود آمده در ساختار گوش، صدا نمی‌تواند به گوش برسد. از جمله این اختلالات شنیداری می‌توان به انسداد گوش، عفونت، شکستگی استخوان های گوش میانی و … اشاره کرد. این نوع از کم شنوایی می‌تواند موقت یا دائم باشد.

عفونت گوش

یکی از دلایل اصلی کم شنوایی عفونت گوش است. با بروز التهاب و عفونت در گوش، یا تجمع مایع عفونی در مجرای گوش و پشت پرده گوش، کم شنوایی رخ ناشی از عفونت رخ می‌دهد. به طور معمول این علت در دسته موقت قرار می‌گیرد و به درمان دارویی مناسب و به موقع، پاسخ مطلوبی می‌دهد.

کم شنوایی حسی عصبی

این نوع کم شنوایی معمولا به دلیل انتقال پیدا نکردن جریان های حسی و عصبی در گوش رخ می‌دهد که نسبت به کم شنوایی ساختاری شایع تر است. پیرگوشی یا قرار گرفتن در محیط های دارای آلودگی صوتی از عوامل اصلی این اختلال در بزرگسالی هستند. دستگاه های شنوایی مانند سمعک و کاشت حلزون رایج ترین گزینه های درمانی برای کم شنوایی حسی عصبی هستند.

سایر علل کاهش شنوایی حسی عصبی می تواند شامل موارد زیر نیز باشد:

بیماری خود ایمنی گوش داخلی، تومورها یا اتواسکلروز حلزون گوش.
برخی از دارو ها مانند داروهای اتوتوکسیک نیز می توانند باعث کاهش شنوایی حسی عصبی شوند.

دستگاه های شنوایی مانند سمعک و کاشت حلزون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *