آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟

آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟ سلام درمانگر

آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟ این، یکی از مهم­ترین سوالاتی است که در صورت بروز زانو درد یا دیسک کمر برای افراد ایجاد می­‌شود. یا ممکن است بپرسید ارتباط زانو درد با دیسک کمر چیست؟ در یک پاسخ کلی باید بگوییم، بله زانو درد می­تواند دیسک کمر را تحت شعاع قرار دهد. چگونگی اثر زانو درد بر دیسک کمر را در این مقاله از سلام درمانگر به طور مفصل آورده ایم.

آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟

بگذارید با عصب سیاتیک شروع کنیم. سیاتیک یک عصب بلند است که از ناحیه تحتانی مفصل ستون فقرات آغاز شده و به سمت لگن و باسن هدایت می ­شود و تا انتهای پا ادامه دارد. با این اوصاف می­توان دریافت که درد ناشی از عصب سیاتیک از جمله دردهای آزاردهنده است که از کمر شروع شده و تا باسن، پشت ران، زانو و ساق پا ملموس خواهد بود.

آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟

ارتباط درد سیاتیک با زانو درد چیست؟

یکی از دلایل عمده علائم زانو درد، فشردگی ریشه عصبی نخاعی L4 شناخته می‌­شود که در قسمت پایین کمر قرار دارد. هنگامی که ریشه عصبی ال 4 یا فتق دیسک تحت تاثیر قرار بگیرد، این امکان وجود دارد که درد در ناحیه ران، زانو و ساق پا پدیدار شود. البته برای یافتن ارتباط زانو درد با دیسک کمر ابتدا باید ریشه‌­های درد را شناسایی کرد تا بر اساس اعصاب مورد نظر در ناحیه پا و زانو، تشخیص داد که دیسک کمر ارتباطی با زانو درد دارد یا خیر. به همین ترتیب می­خواهیم در ادامه این مطلب به بررسی ارتباط زانو درد با دیسک کمر به همراه عمل جراحی زانو و عصب سیاتیک بپردازیم.

قیمت فیزیوتراپی در منزل 1403

ارتباط زانو درد با دیسک کمر

همان­طور که پیش از این در پاسخ به سوال آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟ گفتیم، برای کشف ارتباط زانو درد با دیسک کمر، باید در قدم اول ریشه‌­های درد را شناسایی کنیم. سپس می­توان فهمید که زانو درد و دیسک کمر تاثیری بر یکدیگر دارند یا خیر. اعصابی که احساس درد را به پاها و زانو منتقل می­‌کنند در ناحیه پایین کمر قرار گرفته­‌اند.

همچنین در برخی مواقع به سبب افزایش سن یا آسیب، دیسک‌­های بین مهره­‌ها تحلیل رفته و برآمده می­‌شوند؛ در ادامه این دیسک‌­های برآمده به اعصاب مذکور فشار وارد می­‌کنند.

زمانی که این فرآیند رخ بدهد عصب تحریک شده و سیگنال­‌های درد را به سمت زانو می­فرستند. البته محل درد وابسته به دیسک بیرون زده است و همچنین شدت درد نیز به میزان فشار دیسک روی عصب بستگی دارد. به بیانی دیگر هنگامی که دیسک کمر عصب سیاتیک را تحت تاثیر قرار می­دهد، زانو درد ایجاد می­‌شود، چون همانطور که اشاره کردیم عصب سیاتیک از ناحیه تحتانی مفصل آغاز شده و به ساق پا منتهی می­‌شود. گاها این عارضه می­تواند آن­قدر شدید باشد که به عمل جراحی زانو نیاز پیدا شود.

بهترین پاسخ به سوال آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟ این است که در دو حالت زانو درد با دیسک کمر در ارتباط است:
۱- حالت اول زمانی است که دیسک بیرون زده به ریشه عصب L4 فشار وارد می‌کند و زمانی که فشار برداشته شود، درد نیز برطرف می‌شود.
۲- حالت دوم اما مربوط به سیاتیک است که ممکن است احساس درد در ران، زانو یا حتی انگشتان پا ایجاد کند.

بنابراین با مطالعه ادامه مقاله، تشخیص خواهید داد که درد زانوی شما دقیقا مربوط به کدام حالت است. ابتدا به عصب سیاتیک می‌پردازیم:

علائم زانو درد ناشی از دیسک کمر چیست؟

با توجه به اینکه زانو درد ممکن است به مشکلات دیسک کمر مرتبط باشد؛ باید علائم زانو درد ناشی از دیسک کمر را مورد بررسی قرار داد. چرا که الزاما هر زانو دردی ریشه در اعصاب تحت تاثیر کمر ندارد. همچنین که درمان زانو درد ناشی از دیسک کمر تا حد زیادی به آگاهی از علائم آن وابسته است. در واقع بدون شناخت علائم این بیماری امکان انتخاب راه حل صحیح برای درمان تقریبا غیرممکن است. با این اوصاف اگر عصبی که از ناحیه پایین کمر به سمت ران و زانو هدایت می­‌شود، تحریک شود یا تحت فشار قرار بگیرد، علائم زیر بروز پیدا خواهند کرد:

  • زانو درد
  • احساس درد در ناحیه جلوی ران
  • احساس ضعف در عضلات لگن یا چهارسرران
  • نداشتن حس سوزن سوزن شدن در ناحیه ران

مطلب پیشنهادی: درد شدید پا از زانو به پایین

البته ناگفته نماند که علائم کمر درد نشأت گرفته از دیسک کمر در افراد مختلف، به شکل متفاوتی بروز پیدا خواهد کرد.

آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟

تاثیر عصب سیاتیک بر زانو درد

طبق چیزی که پیش از این گفتیم، عصب سیاتیک از بالای باسن آغاز شده و تا ساق پا امتداد پیدا می­‌کند. بنابراین هرگونه آسیبی که به عصب سیاتیک وارد شود می­تواند منجر به ایجاد درد در زانوی فرد شود. به صورت معمول بسیار شایع است که این درد از باسن آغاز شده و تا ران پا ادامه پیدا کند، اما اگر آسیب وارد شده به عصب سیاتیک بسیار شدید باشد، ممکن است درد موجود تا انگشتان پا ادامه داشته باشد؛ به همین دلیل مهم­ترین علت ارتباط زانو درد با دیسک کمر، عصب سیاتیک است که این دو عضو را به یکدیگر متصل می­‌کند.

علائم آسیب دیدگی عصب سیاتیک

از جمله علائم و نشانه­‌هایی که در صورت زانو درد ناشی از عصب سیاتیک تجربه خواهید کرد، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خالی کردن زانوی بیمار در هنگام ایستادن و راه رفتن
  • بروز درد بسیار شدید و مبهم در ناحیه زانو (دردی که از نوع تیر کشیدن باشد)
  • عدم توانایی زانو برای تحمل وزن فرد
  • مواجه شدن با درد خیلی شدید و احساس ضعف، در حین تلاش برای صاف کردن زانو

قابل ذکر است که عصب سیاتیک بر زانو درد تاثیر بسیار زیادی دارد؛ اما تنها بر روی یکی از زانوهای فرد تاثیر خواهد گذاشت و نمی­تواند هر دو پا را درگیر کند.

آیا آسیب دیدن عصب سیاتیک منجر به ورم پا می­شود؟

در صورتی که بخواهیم تاثیر عصب سیاتیک بر درد زانو را واضح‌­تر بررسی کنیم، باید بگوییم که به احتمال زیاد افزون بر درد زانو، ورم پا نیز مشاهده خواهد شد. در واقع اگر گرفتگی و آسیب این عصب در حد زیادی باشد که زانو درد بگیرید، تورم بخش­هایی از پا را نیز مشاهده خواهید کرد.

درمان درد ناشی از عصب سیاتیک در زانو

تا اینجا در پاسخ به سوال که آیا درد زانو ربطی به دیسک کمر دارد؟ گفتیم که یکی از عوامل ارتباط زانو و کمر، عصب سیاتیک است. به منظور درمان درد زانو نشأت گرفته از تحریک عصب سیاتیک و دیسک کمر، راهکارهای متنوعی وجود دارد که بر اساس نظر پزشک بهترین گزینه برای شما انتخاب خواهد شد. از جمله راه حل­‌های درمان زانو درد می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیزیوتراپی برای درمان درد ناشی از سیاتیک

فرد آسیب دیده می­تواند به وسیله فیزیوتراپی پا یا فیزیوتراپی کمر، دردهای ناشی از آسیب عصب سیاتیک را تا حد زیادی کاهش دهد. البته تمرینات درمانی باید توسط فیزیوتراپیست برای بیمار مشخص شوند. چرا که در صورت انجام تمرینات اشتباه امکان بروز اختلال و وارد شدن آسیب­های جدی­‌تر به عصب سیاتیک وجود دارد.

ارتباط درد زانو به دیسک کمر و فیزیوتراپی

فیزیوتراپیست حرکاتی را به شما آموزش می‌دهد که با انجام آنها کمک می‌کنید تا فشار دیسک به ریشه عصب کاهش پیدا کند یا برداشته شود. با این تمرینات می‌توانید ریشه عصب گیر افتاده را آزاد کنید و از دردهای آزار دهنده آن خلاص شوید! تصور نمی‌کنید این تمرینات ساده چگونه به طرز معجزه آسایی به شما در بهبود درد زانو و کمر کمک می‌کنند.

در این لینک لیستی از معتبرترین فیزیوتراپی های سراسر کشور را آماده کردیم که می‌توانید به شماره تماس و آدرس نزدیک ترین مرکز به محل زندگی خود دسترسی داشته باشید.
لیست مراکز فیزیوتراپی سراسر کشور

مصرف دارو برای درمان درد عصب سیاتیک

داروهای ضد التهاب می­‌توانند گزینه خوبی برای بهبود التهاب و زانو درد ناشی از عصب سیاتیک باشند. البته توجه داشته باشید که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی زیادی برای این مورد تولید می­‌شوند اما شما باید داروی مناسب را تحت نظر پزشک مصرف کنید.

در این میان قابل توجه است که در صورت تشخیص نادرست و انجام گرفتن عمل جراحی زانو، این امکان وجود دارد که آسیب بیشتری به زانو وارد شود، برای همین به هیچ وجه نباید در مواردی که درد و التهاب زانو شدید است، از خود درمانی و درمان­های خانگی تبعیت کرد.

نتیجه گیری

در یک نتیجه­ گیری کلی باید بگوییم که زانو درد معمولا به عوامل مختلفی مانند آسیب به بافت­های زانو، التهاب مفصل زانو، کمبود عضلات پشتی و.. بازمی­گردد. اما در برخی موارد، مشکلات ناشی از دیسک کمر مانند تحریک شدن عصب سیاتیک نیز می­توانند منجر به درد زانو شوند، به خصوص در صورتی که فشار بر عصب­‌های محیطی دیسک کمری وارد شود. بنابراین برای پاسخ دادن به سوال آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟ باید همه علائم را بررسی کنید.

برای پاسخ دادن به سوال آیا زانو درد ربطی به دیسک کمر دارد؟ باید از پزشک متخصص کمک بگیرید. در هر صورت، اگر دچار درد زانو شده‌­اید و شک دارید که ممکن است این درد مربوط به دیسک کمر و تحریک عصب سیاتیک باشد، بهتر است با پزشک خود در این باره مشورت کنید تا با تشخیص درست او، راه حل مناسبی برای درمان زانوی شما پیدا شود.

برخی منابع:
knee pain
feeling pain in my knee
Sciatica Physiotherapy‏

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *