درد شدید پا از زانو به پایین نشانه چیست؟

درد پا از زانو به پایین چگونه است؟

درد شدید پا از زانو به پایین میتواند نشانه ای از کمبود آب یا ویتامین یا یک بیماری باشد. در این نوشته می خواهیم درباره درد شدید پا از زانو به پایین صحبت کنیم علت ها و راههای کاهش درد آن را بررسی کنیم با ما همراه باشید.

درد شدید پا از زانو به پایین نشانه چیست؟

، علبیماری هایی مثل آرتروز، آرترید، سیاتیک، لخته شدن خون، واریس و .. . همینطور می‌تواند نشانه ای از یک کمبود در بدن باشد. به عنوان مثال کم آب شدن بدن و کمبود برخی از مواد مغذی می‌توانند باعث بروز درد شدید پا از زانو به پایین شوند. در این مقاله از سلام درمانگر به طور مفصل به علت درد پا از زانو به پایین در حالت های مختلف می‌پردازیم تا کمک کنیم علت درد پای خود را متوجه شوید.

همینطور با بررسی علت درد پا در شب یا هنگام خواب، بهترین راهکار ها برای درمان و پیشگیری از درد شدید پا از زانو به پایین را معرفی می‌کنیم. با ما تا انتها همراه باشید.

علت درد شدید پا از زانو به پایین چگونه است؟

درد شدید پا از زانو به پایین به صورت های مختلف در افراد دیده‌ می‌شود. احساس درد در پشت ساق پا، درد استخوانی در ساق پا، احساس گرفتگی عضلات یا سوزن سوزن شدن از موارد شایع است. برخی از درد های دیگر در ادامه آمده است:

 • سوزش: این نوع دردها ممکن است مربوط به یک بیماری عروقی یا نوروپاتی باشد.
 • احساس ضعف: ضعف در عضلات ناشی از یک عامل عصبی یاعضلانی است.
 • درد تیز در پا: بیماری های التهابی (مانند آرتروز) یا آسیب دیدگی های قدیمی‌تر عامل درد تیز در پا هستند.
 • درد های مبهم: بیماری های مزمن می‌توانند باعث بروز دردهای مبهم در پا شوند.

درد پا می‌تواند کم و زیاد شود یا محل دقیق آن قابل تشخیص نباشد. سفتی پا، احساس تورم و قرمزی خارش و موارد دیگر، می‌تواند شما را سردرگم کند. بنابراین با پرسیدن سوالاتی از خود(بیمار) می‌توان به تشخیص دقیق تری دست پیدا کرد. برای اینکه اطمینان حاصل کنید که آیا درد پای شما، مربوط به درد زیر زانو هست یا نه، به این سوالات پاسخ دهید:

 1. محل دقیق درد کجاست؟
 2. درد پای من از چه نوعی است؟ (انواع بالا)
 3. زمانی که درد شروع می‌شود چقدر طول می کشد؟
 4. چه علائم دیگری احساس می‌کنم؟
 5. چه چیزی درد را بهتر یا بدتر می‌کند؟
 6. از چه زمانی احساس درد زیر زانو شروع شده است؟

این اطلاعات می‌تواند به بیمار کمک کند تا توصیف بهتری از وضعیت خود ارائه دهد و به پزشک معالج کمک کند تا تصمیم بهتری در مورد روند درمان بگیرد.

علت درد پا از زانو به پایین هنگام خواب

دلایل زیادی مانند کم آب بودن بدن، کمبود برخی مواد مغذی، ایستادن طولانی مدت در طول روز و افزایش سن می‌تواند از دلایل احتمالی درد پا از زانو به پایین هنگام خواب باشد. همینطور یک بیماری مانند سندرم پای بیقرار یا آرتروز، نوروپاتی، واریس و لخته شدن خون می‌تواند باعث بروز درد پای شما باشد. برای پیشگیری از این عارضه سعی کنید موارد زیر را رعایت کنید تا هنگام خواب، درد پای خود را فراموش کنید:

 • مصرف آب کافی در طول روز و هنگام انجام فعالیت ها
 • استفاده از میوه ها و سبزیجات برای جبران مواد مغذی
 • نرمش و گرم کردن بدن، پیش از انجام فعالیت های ورزشی
 • حفظ وزن ایده آل و اجتناب از ایستادن های طولانی مدت در روز

علت درد پا از زانو به پایین در بارداری

در دوران بارداری، وزن فرد باردار افزایش زیادی پیدا می‌کند. پاهای فرد باردار باید وزن جدید را تحمل کند. بنابراین طبیعی است اگر یک فرد باردار احساس درد و خستگی در پاهای خود داشته باشد. از این رو وزن بالا می‌تواند علت درد پا از زانو به پایین در بارداری باشد.

هورمون های فرد باردار در طول دوران بارداری کم و زیاد می‌شوند تا دوران بارداری سپری شود. این تغییرات شدید هورمونی می‌تواند باعث بروز درجاتی از درد پا از زانو به پایین در بارداری باشد.

گرفتگی عضلات، سندرم پای بی‌قرار، سابقه واریس قبل از بارداری و گرفتگی عضلات می‌توانند از علل شایع دیگر باشند.

علت درد پا از زانو به پایین

راه های کاهش درد پا از زانو به پایین در بارداری

پزشکان توصیه های زیادی در این باره ارائه می‌دهند. بهترین این توصیه ها را در ادامه آورده ایم. ورزش منظم، حفظ وزن ایده آل، مصرف مکمل های غذایی، استفاده از کفش مناسب و نوشیدن آب کافی می‌تواند کمک شایانی برای کاهش درد پا کنند.

در صورتی که احساس تورم در پاها دارید سعی کنید پاها را بالا ببرید، آن ها را ماساژ دهید و از کمپرس آب سرد یا گرم استفاده کنید. کمپرس آب سرد در کاهش التهاب مفید است، در صورتی که کمپرس آب گرم، به شل شدن و ریلکس شدن عضلات کمک می‌کند.

علت درد پا از زانو به پایین پای چپ

در این بخش به طور مفصل به علت درد پای چپ می‌پردازیم و در چند دسته بندی مختلف به آن اشاره می‌کنیم:

دلایل مربوط به مشکلات عضلانی

گرفتگی عضلات، آماس و تورم در ناحیه زیر زانو می‌تواند مربوط به مشکلات عضلانی باشد. همینطور کشیدگی عضلات نیز می‌تواند عامل بسیار مهمی باشد.

مشکلات مفصلی

بیماری های مفصلی مانند آرتروز و آترید می‌توانند عاملی برای درد زیر زانو باشند. اگر سابقه این بیماری ها را داشته اید، به پزشک مراجعه کنید. همچنین بیماری های دیگر مانند روماتوئید و یورست را بررسی کنید. در ادامه برخی دیگر از مشکلات پای چپ را به اختصار آورده ایم:

 • مشکلات عصبی: مانند سیاتیک و نوروپاتی
 • مشکلات عروقی مانند ورید های واریسی و بیماری های عروق محیطی
 • پوکی استخوان، عفونت و مشکلات مربوط به کفش

برای تشخیص علت درد زیر زانو باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با تجویز عکس برداری مانند MRI و معاینه موضع درد، تشخیص دقیق‌تری داده و روند درمان را آغاز می‌کند که در بخش درمان و در ادامه همین مقاله به آن می‌پردازیم.

درمان درد پا از زانو به پایین

به طور خلاصه درمان درد پا از زانو به پایین در چند دسته مختلف قرار می‌گیرد:

فیزیوتراپی: یکی از موثرترین راه ها و ایمن ترین روش های درمان درد پا، فیزیوتراپی است. فیزیوتراپیست با دستگاه ها و حرکات تخصصی، سعی در آزاد سازی عضلات، روان کردن پای سفت شده و کاهش بسیار زیاد درد پا دارد. از این رو توصیه اول تمام متخصصان فیزیوتراپی است. برای راحتی بیشتر شما در ادامه لیستی از بهترین و معتبرترین فیزیوتراپیست های سراسر کشور را آماده کردیم که به تفکیک شهر می‌توانید از آنها استفاده کنید.

فیزیوتراپی برای درد پا از زانو به پایین

لیست فیزیوتراپی های سراسر کشور به تفکیک شهر

دارو درمانی: دارو های مسکن مانند استامینوفن می‌تواند در مدیریت درد پا کمک کند تا به پزشک مراجعه کنید. داروهای مسکن استروئیدی مانند ایبوبروفن در کنترل درد افراد مبتلا به آرتروز موثرتر است. به طور کلی برای دردهای التهابی از استروئید استفاده می‌شود.

تزریق: همانطور که در بالا اشاره شد، درد های التهابی با دارو های استروئیدی بهتر کنترل می‌شوند. دارو های استروئیدی در اشکال مختلف وجود دارد. نوع تزریقی آن برای مدیریت بهتر درد زیر زانو نیز کاربرد دارد.

جراحی: یکی دیگر از راه های کنترل و درمان درد پا از زانو به پایین جراحی است. روش جراحی به عنوان آخرین گزینه استفاده می‌شود.

پیشگیری از درد پا از زانو به پایین

برای پیشگیری از درد پا از زانو به پایین باید نکاتی را رعایت کنید:

استراحت دادن به پا و زانو می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. در این حالت موضع آسیب دیده خود را تا حدودی ترمیم خواهد کرد و بهبودی حاصل خواهد شد.
کمپرس آب یخ برای درمان درد های التهابی و کمپرس آب گرم برای رفع گرفتگی عضلات موثر است و از شدت پیدا کردن درد پا از زانو به پایین جلو گیری می‌کنند.
جوراب های واریس گزینه دیگر ما هستند. این جوراب ها با جنس و طراحی خاص خود، از متورم شدن و واریسی شدن ورید ها جلوگیری می‌کند و می‌تواند التیام بخش درد های پا باشد. همیطور بالا نگه داشتن پاها و اجتناب از ایستادن های طولانی و انجام فعالیت هایی که به پریدن و فرود آمدن های سنگین دارد می‌تواند موثر واقع شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

ممکن است علاوه بر درد پا، علائم دیگری را مشاهده کنید. علائمی مانند تب، تغییر رنگ پوست پا، احساس سوزش یا بی حسی در پاها، تورم و قرمزی و.. نشانه های مهمی هستند. در صورت مشاهده هر کدام از این علامت ها یا طولانی شدن درد پا حتما به پزشک مراجعه کنید.

برخی منابع:
leg pain causes
leg pain

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *