معرفی تست های اوتیسم در کودکان و بزرگسالان

انواع تست اوتیسم

در حال حاضر تست اوتیسم که بصورت آزمایشگاهی ، مبتنی بر خون یا عکس برداری از مغز باشد وجود ندارد. تمامی تست های اتیسم براساس بررسی رفتارهای کودک و تاریخچه پزشکی کودک است. در ادامه تست ADI-R که یکی از تست های پرکاربرد برای تشخیص اتیسم در کودکان و بزرگسالان است را معرفی می کنیم.

معرفی تست های اوتیسم در کودکان و بزرگسالان

مبنای تست اوتیسم چیست ؟

تست یا تست های اوتیسم براساس علائم و رفتارهای فعلی کودک و بررسی تاریخچه پزشکی کودک است. یک تست دقیق می تواند شامل ارزیابی :

 • ارزیابی پزشکی یا عصبی کودک
 • ارزیابی توانایی های هوشی کودک
 • ارزیابی وضعیت گفتار و زبان کودک
 • مشاهده رفتارهای کودک و نحوه تعامل او با دنیای پیرامون
 • یک مصاحبه و گفتگوی طولانی با والدین کودک ( اطرافیان نزدیک )
 • پرسش درباره سابقه وجود بیماری در خانواده کودک

تمامی آزمایش ها یا تست های اوتیسم پس از یک ارزیابی همه جانبه و دقیق و شناخت چالش ها و توانمندی های کودک می توانند به ما بگویند که آیا فرزندم دارای اوتیسم هست یا نه.

[ نوشته پیشنهادی : اوتیسم چیست؟ ]

چه متخصصی مسئول تست اوتیسم است ؟

انجام تست اتیسم توسط متخصصان زیادی از جمله نورولوژیست ، متخصص روانپزشکی کودکان و.. امکان پذیر است. همچنین درمانگر دوره دیده در این زمینه نظیر گفتاردرمانگر ، روانشناس ، کاردرمانگر نیز می تواند آزمایش های اوتیسم را اجرا کنند. متخصص ممکن است سوالات زیر را از شما بپرسد :

 • فرزندتان چه مهارتهای گفتار و زبانی دارد ؟
 • در چه سنی متوجه این علائم شدید ؟ علائم در چه سنی شروع شده اند؟
 • فرزندتان تجربه از دست دادن یا عقبگرد در یک توانایی را داشته است ؟
 • آیا علاوه برای این مشکل ، مشکلات شناختی یا یادگیری مرتبط نیز دارد ؟
 • می تواند برای یک مدت زمان مناسب به شما توجه کند ؟

ممکن است یک کودک دارای اوتیسم علاوه بر این مشکل ، مشکلات پزشکی دیگری مانند تشنج ، یا بیش فعالی داشته باشد. بر این اساس پزشک او را برای انجام گروه دیگری از تست ها ارجاع بدهد.

[ نوشته پیشنهادی : اوتیسم در چه سنی مشخص می شود؟ ]

معرفی تست ADI-R در تشخیص اتیسم

از آنجائیکه برخی از علائم اوتیسم با علائم سایر اختلالات رشدی مشابه بودند متخصصان به دنبال تهیه تست های دقیق و همه جانبه بودند که یکی از این تست ها ADI-R است.

تست ADR-I به انگلیسی The Autism Diagnostic Interview-Revised ، یکی از پرکاربردترین این تست ها است. این تنها تست استاندارد نیست و متخصص براساس وضعیت کودک ممکن است اقدام به انجام این تست به همراه یک تست دیگر ( معمولا تست ADOS ) کند.

این تست برای اولین در سال 1989 میلادی ( 1367 شمسی ) برای تشخیص اوتیسم طراحی شد که بعدا دوباره ویرایش شد. شامل 93 سوال است که بطور میانگین اجرای آن 90 دقیقه زمان می برد.

این تست بر مبنای مصاحبه متخصص دوره دیده، با والدین یا مراقبین کودک بنا شده است. بر خلاف تست ADOS، متخصص در حین اجرای آن، به کودک نیازی ندارد. فردی که مورد مصاحبه قرار می گیرد باید حافظه و شناخت قوی از سابقه رشدی کودک داشته باشد.

اگرچه نتیجه این تست برای کودکان 4 ساله می تواند تشخیص بسیار دقیقی به همراه داشته باشد، با این حال می توان از این تست برای کودکان کوچکتر حتی دو ساله نیز استفاده کرد. همچنین قابلیت اجرای آن برای افراد بزرگسال مبتلا به اوتیسم نیز وجود دارد.

سوالات این تست بر سه بخش مهم مهارتهای کودک تمرکز دارد :

 • مهارت ارتباطی و زبانی کودک : وضعیت فعلی و تاریخچه رشدی کودک در مهارتهای زبانی و ارتباطی
 • تعاملات اجتماعی کودک : کودک چطور با دیگران تعامل برقرار می کند و چطور احساسات خود را نشان می دهد.
 • رفتارهای تکراری و یا سایر رفتارهای متفاوت : مشاهده رفتار های عجیب و همچنین کارهای تکراری

تست ADOS 

تست ados به انگلیسی Autism Diagnostic Observation Schedule یک تست استاندارد برای تشخیص اوتیسم است که در سال 2000 ( 1378 ) منتشر شد. هم اکنون این تست به 15 زبان ترجمه شده است.

این تست توسط متخصصان یا درمانگر دوره دیده اجرا می شود. برای تشخیص اتیسم ، انجام این تست ضروری نیست و خود متخصص مربوطه براساس نیاز خود می تواند از آن استفاده کند.

برخلاف تست قبلی ، این تست براساس مشاهده مستقیم کودک در شرایط خاص اجرا می شود.

[ نوشته پیشنهادی : روش درمانی aba در درمان اوتیسم چیست ؟ ]

این تست برای افرادی که کلام ندارند تا افرادی که توانایی بیانی خوبی دارند پیوست های جداگانه ای دارد. هر کدام از این پیوست ها ، سناریوهایی دارد که متناسب با وضعیت کودک تست را به پیش می برد. این سناوریوه ها می تواند به شکل زیر باشد :

متخصص یک تصویر بر روی میز قرار می دهد که محل قرار دادن بلوک های بازی در آن مشخص شده است. متخصص عمدا بلوک های کمتری نسبت به تعداد بلوک مورد نیاز به او می دهد در مقابل مابقی بلوک ها را نزد خود نگه می دارد. در این حالت متخصص نحوه مواجهه کودک یا فرد را با این مشکل را مشاهده و ارزیابی می کند.

تست اتیسم ADOS

همینطور برخی از الحاقات این آزمون ، بر مکالمه فرد با دیگران تمرکز کند. برای مثال سناریو یک جشن تولد طراحی می شود و عمدا مشکلاتی برای کودک ایجاد می شود تا رفتار او مشاهده شود.

ممکن است مشاهده این تست برای برخی والدین سخت باشد به خصوص والدینی که عادت دارند کارها را برای فرزندشان راحت تر کنند. به طور کلی این تست بدنبال ارزیابی توانایی کودک در حل مشکلات ، بدون کمک دیگران است.

غربالگری آنلاین

شما همچنین می توانید برای غربالگری آنلاین اوتیسم از سامانه سازمان بهزیستی که به نشانی زیر استفاده کنید :

جمع بندی :

ما در این نوشته قصد داشتیم که دو تست اوتیسم که بسیار پرکاربرد هستند را به زبان ساده معرفی کنیم. یکی از آزمون ها ، آزمون ADI-R است که بر پایه مصاحبه با والدین و همراهان کودک است. تست اتیسم دیگر ، آزمون ADOS  بوده که بر پایه مشاهده کودک در حل مشکلات و مقابله با سناوریوهای از پیش طراحی شده است.

گفتیم که متخصص نورولوژیست ، متخصص روانپزشکی کودکان و درمانگران دوره دیده می توانند این اتیسم ها را اجرا کنند. این دو ، تنها تست های استاندارد نیستند و گزینش تست براساس انتخاب درمانگر و براساس شرایط کودک انجام می شود.

اگر در این رابطه سوال ، نظر یا دیدگاهی دارید نگران نباشید ما کنار شما هستیم تنها کافی است دیدگاه خود را در قسمت نظرات منتشر کنید تا در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود.

برخی از منابع :
appliedbehavioranalysisedu

اوتیسم ویکی پدیا

3 دیدگاه دربارهٔ «معرفی تست های اوتیسم در کودکان و بزرگسالان»

 1. من از مرکز توانبخشی آسمان در شهر تهران بسیار راضیم خدا دختر۴سالمو دوباده بهم بخشید. پرسنل محترم آسمان سلامت باشید

 2. مراکز اوتیسم تهران واقعا خوب هستند پسر من از ای رو به اون رو شد. خدا ازشون راضی باسه آقای دکتر پبشیاره و تیم خوبشون

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *